Nebezpečné baktérie požierajúce mäso zaplavili pláže v tejto dovolenkovej destinácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nebezpečné baktérie požierajúce mäso zaplavili pláže v tejto dovolenkovej destinácii
Floridská pláž pokrytá nebezpečnými riasami. Foto: www.gettyimages.com

V posledných mesiacoch pobrežie Floridy čelí vážnemu problému, ktorý je spôsobený nebezpečnými morskými riasami. Pri rozklade týchto rias totiž vznikajú toxické baktérie z rodu Vibrio. Obrovské zhluky rias sa vyplavujú na plážach Floridy v podobe 13-metrového bahna označeného ako Veľký atlantický sargasový pás. Táto 8 000 km veľká hnedá škvrna je dokonca viditeľná z vesmíru, ako uvádza stránka The Guardian. Znepokojivé zistenie môže ohroziť celý ekosystém a letnú turistickú sezónu, hnijúce rastliny totiž sprevádza štipľavý zápach podobný pokazeným vajciam. No nejde len o zápach, ktorý vzbudzuje obavy odborníkov. 

Nebezpečné baktérie, ktoré môžu spôsobiť smrť

Vedci varujú pred reálnou hrozbou hromady rozkladajúcich sa rias, konkrétne vysokými hladinami mäsožravých baktérií Vibrio, ktoré môžu spôsobiť sepsu a množstvo závažných ochorení. V prípade ľudí s oslabeným imunitným systémom môže dokonca nastať smrť.

Baktérie z rodu Vibrio sú tiež známe svojou schopnosťou spôsobovať rôzne vážne gastrointestinálneproblémy, najmä v prípade konzumácie kontaminovanej vody alebo potravy. Niektoré druhy týchto ochorení môžu viesť k vážnym ochoreniam, ako je cholera. Okrem toho môžu spôsobiť aj kožné infekcie a iné komplikácie.

Nebezpečné riasy na Floride a Karibiku
Atlantský sargasový pás rias na Karibskej pláži. Foto: www.gettyimages.com

Hlavnou príčinou je znečistenie oceánov

Ešte znepokojivejšia je podľa vedcov úloha znečistenia oceánov pri šírení baktérií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie a smrť, ak sa človek nakazí. Vzorky testované z Karibského mora a Sargasového mora v Atlantiku obsahovali veľké množstvo plastových zvyškov, ktoré interagovali s riasami a baktériami a vytvorili „dokonalú patogénnu búrku s dôsledkami pre morský život aj verejné zdravie.“

Naše laboratórne testy odhalili, že tieto Vibrio sú extrémne agresívne a dokážu vyhľadať a prilepiť sa k plastom v priebehu niekoľkých minút,“ hovorí Tracy Mincer, vedeckovýskumný pracovník na oceánografickom inštitúte Harbor Branch FAU a Harriet L Wilkes Honors College. Podľa neho pás morských rias, ktorý sa tiahne od Mexického zálivu po africké pobrežie, poskytuje dokonalú živnú pôdu pre „všežravé“ kmene baktérií, ktoré sa zameriavajú na rastlinný aj živočíšny život, a súvisiacu „mikrobiálnu flóru“, ktorá potenciálne skrýva silné hladiny patogénov.

Naozaj chceme upozorniť verejnosť na tieto súvisiace riziká. Predovšetkým je potrebné postupovať opatrne pri zbere a spracovaní sargasového pásu, kým sa dôkladnejšie nepreskúmajú všetky nebezpečenstvá,“ varuje vedec.

Úrady varujú obyvateľov a turistov

Floridské ministerstvo zdravotníctva radí obyvateľom a návštevníkom, aby sa riasam vyhýbali, a varuje, že infekcie Vibrio vulnificus „môžu byť závažné pre ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém, ako sú pacienti s chronickým ochorením pečene“.

Štátne ministerstvo ochrany životného prostredia (DEP) medzitým tvrdí, že spolupracuje s floridskou komisiou pre ryby a voľne žijúce živočíchy a obcami na monitorovaní pásu morských rias, a poznamenáva, že floridský zákonodarca vyčlenil 5 miliónov dolárov na pomoc miestnym vládam pri čistení.

Nie je to nový fenomén a mnohé miestne samosprávy, najmä na juhu Floridy, majú skúsenosti s výskytom rias na svojich plážach a už majú zavedené plány, ako postupovať,“ hovorí hovorca DEP Jon Moore.

Vzhľadom na to, že atlantické pásmo sargasu je veľké a rozsiahle, zápas s týmito nebezpečnými morskými riasami je náročný a komplexný. Okrem rizika pre ľudí a zvieratá predstavuje rozsiahly ekologický problém. Prekáža prirodzenému slneniu koralov, tlmí rast morských rastlín a ohrozuje miestne ekosystémy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať