Nemecká značková a reklamná agentúra Serviceplan nedávno vyvinula unikátne pleťové sérum s názvom Wastecare, ktoré je vyrobené z odpadovej vody textilného priemyslu. Tento produkt je výsledkom spolupráce s japonským startupom Aizome, ktorý si kladie za cieľ upútať pozornosť svojou novou technikou farbenia textílií bez použitia chemikálií.
Udržateľnejšia a zdravšia móda
Podľa Aizome sa pri konvenčnej textilnej výrobe používa viac ako 1500 škodlivých chemikálií, pričom Európska komisia uvádza, že až 79 percent kožných ochorení na celom svete spôsobujú farbivá. Preto sa startup rozhodol vrátiť k starým japonským tradíciám farbenia s použitím inovatívnych technológií.
Aizome využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na pridávanie rastlinných farieb do textílií. Tento proces nielenže znižuje potrebu chemikálií, ale ako vedľajší produkt vzniká odpadová voda, ktorá si zachováva zdravotné výhody liečivých rastlín, ako je napríklad indigo. Práve táto odpadová voda bola použitá na výrobu Wastecare.
Himaláje sú zavalené odpadom po turistoch, tento projekt ponúka unikátne riešenie (video)
Odpadová voda, ktorá lieči
Sérum Wastecare, aplikovateľné na tvár a krk, má hydratačné, protizápalové a antioxidačné účinky. Jeho balenie a prezentácia sú v súlade s konceptom udržateľnosti. Sérum je naplnené do laboratórnej sklenenej liekovky s viečkom vyrobeným na mieru z recyklovaného hliníka a zabalené v recyklovanej, recyklovateľnej kartónovej škatuli.
Tento projekt nezaujal len v oblasti udržateľnosti, ale aj v dizajne. Serviceplan integroval v dizajne prvky, ako sú vizualizácie údajov a špeciálne vyvinuté písmo. Tieto aspekty zrkadlia spojenie tradície a vedy, a odrážajú technologickú adaptáciu tradičných japonských metód farbenia.
Zaujímavým aspektom Wastecare je aj jeho vzdelávací potenciál. Súčasťou balenia sú rôzne informačné materiály, ktoré poskytujú príjemcom podrobné informácie o procese farbenia Aizome a výhodách produktu.
Wastercare predstavuje novú éru v starostlivosti o pleť, ale tiež poukazuje na možnosti recyklácie a udržateľnosti v textilnom priemysle, čím mení náš pohľad na odpad a jeho potenciálne využitie.