Nové elektrické káble v Európe znižujú náklady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Power lines over fields a cloudy summers day
Power lines over fields a cloudy summers day Narke Sweden july 24 2023 Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vďaka inovatívnemu projektu financovanému EÚ, ktorý zahŕňa vývoj keramických supravodičov, by mohlo dôjsť k zníženiu straty energie, nákladov a emisií v Európe, uvádza magazín Horizon.

Revolúcia v prenose energie

Európa sa dlhodobo stretáva so značnými stratami energie pri jej prenose tradičnými elektrickými káblami. V súčasnosti sa vďaka financovaniu Európskou úniou uskutočňuje výskum zameraný na zdokonalenie elektrických sietí, čo by malo prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov, zníženiu energetického plytvania a obmedzeniu emisií skleníkových plynov.

Copper cable wire used in electrical installation
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Čo sú supravodiče?

Supravodiče sú materiály, ktoré dokážu viesť elektrický prúd bez akejkoľvek straty energie prostredníctvom elektrického odporu, keď sú ochladené pod ich kritickú teplotu. Supravodiče tiež vytvárajú jav, kedy dokážu doslova odtlačiť magnetické pole, čo umožňuje napríklad, že magnet môže nad nimi levitovať.

Existujú dva typy supravodičov: niektoré potrebujú extrémne chladenie kvapalným héliom, zatiaľ čo iné stačí chladiť kvapalným dusíkom. Vďaka schopnosti prenášať veľké množstvá elektrickej energie sú supravodiče veľmi užitočné pre v energetických sieťach.

Electricity power tower line pylons at the sunrise. Concept of energy, connectivity, industry, infrastructure, and technology
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Prečo sú dobrou alternatívou?

Nízky odpor, veľká úspora

Hlavnou výhodou technológie supravodičov je schopnosť prenášať elektrický prúd bez akejkoľvek straty energie na odpor. Vďaka absencii elektrického odporu môžu supravodiče výrazne znížiť množstvo energie, ktorá sa v bežných elektrických sieťach premieňa na teplo a stráca.

Vyrobiť sa dajú z kuchynského riadu

Dr. Anders Wulff, ktorý vedie výskum v dánskej spoločnosti SUBRA, priblížil, ako keramické materiály – šálky alebo taniere, môžu byť transformované na flexibilné, vysoko účinné elektrické káble. Tento projekt, nazvaný SUBRACABLE, si kládol za cieľ vyvinúť supravodivé káble, ktoré sú menej závislé na medených komponentoch a ponúkajú nižšie teplotné požiadavky pre ich chladenie.

Cost of power supply
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Použitie aj pri výrobe obnoviteľných zdrojoch energie

V kontexte obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterné farmy na mori, by supravodiče mohli znížiť potrebu rozsiahleho konverzného vybavenia, ktoré je aktuálne potrebné pre prenos elektrickej energie na pevninu. Týmto spôsobom by mohlo dôjsť k zásadnému zníženiu hmotnosti a nákladov spojených s týmito inštaláciami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať