Odpad umením? Dizajnérka tvorí unikátne vázy z netradičného materiálu (video)

Odpad umením? Dizajnérka tvorí unikátne vázy z netradičného materiálu (video)
Zdroj foto: www.instagram.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V dnešnej dobe je téma číslo jeden ochrana životného prostredia. Mnoho dizajnérov a umelcov preto hľadá inovatívne riešenia, ako by mohli prispieť k lepšiemu svetu. Jednou z nich je aj španielska dizajnérka Cynthia Nudel, ktorá vytvorila projekt „Biokeramika“. Ide o spojenie tradičného umenia s modernou myšlienkou zero-waste a vytvorenie biologicky rozložiteľných diel s cieľom minimalizovať dopad na životné prostredie.

Umenie zo škrupín a rias znázorňuje kolobeh života

Cynthia vo svojom projekte premieňa bioodpad, konkrétne vaječné škrupiny a riasy, na nádherné sochárske dizajny. Jej cieľom je nájsť udržateľnú alternatívu k tradičnej keramike, ktorá si často vyžaduje neekologické procesy, ako je ťažba hliny či použitie chemických glazúr.

Keď sa zamyslíte nad tradičnou keramikou, možno si predstavíte keramické misky alebo vázy, ktoré zdobia vaše domovy. Avšak Cynthia Nudel chce ukázať, že možnosti sú oveľa širšie. Umelkyňa sa nechala inšpirovať prírodou a kontrastom medzi človekom a životným prostredím. Jej séria unikátnych váz a kvetináčov nás má upozorniť na to, ako sa ľudia stále viac odpájajú od prírody.

Túto myšlienku odráža každá váza či každý umelecký kúsok, ktorý vytvorí. Čierne tóny znamenajú deštrukciu, ktorú spôsobujeme, zelené nám majú evokovať zasa prírodu, ktorú by sme mali chrániť. Biele odrážajú čistotu a zemité tóny nám pripomínajú našu podstatu. Navyše, na konci svojej životnosti sa každý kus rozpadne a vráti sa späť na zem, čím sa kruh života uzavrie.

Odpad umením?

Dizajnérka vo svojom projekte nahrádza tradičný materiál – hlinu, za recyklované vaječné škrupiny a alginát sodný z hnedých rias. Tieto materiály, ktoré by inak skončili ako odpad, tak získavajú nový život v podobe umeleckých diel. Navyše, na záver procesu nie sú kúsky vypaľované v peciach, ale sušené pri izbovej teplote, čo výrazne znižuje ich uhlíkovú stopu. Na konečnú úpravu sa používajú prírodné a lokálne pigmenty vyrobené z eukalyptovej kôry či iných prírodných materiálov.

Projekt „Biokeramika“ je nádherným príkladom toho, ako môžeme umenie pomôcť prispieť k riešeniu environmentálnych problémov. Cynthia Nudel ukazuje, že tradičné remeslo a moderná ekológia môžu ísť ruka v ruke a vytvoriť niečo naozaj výnimočné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom