Ovzdušie v Európe: Zdravotné riziká pretrvávajú napriek prísnejším normám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Air pollution
Air pollution from power plant chimneys. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Najnovšia správa Európskej environmentálnej agentúry EEA (European Environment Agency ) varuje pred vysokou úrovňou znečistenia ovzdušia v Európe. Napriek zlepšeniu kvality ovzdušia stále pretrvávajú vážne zdravotné riziká spojené s jemnými časticami a inými znečisťujúcimi látkami, referuje portál Euronews.

    Nedostatočné plnenie noriem

    Podľa najnovšieho hodnotenia EEA nedosahujú členské štáty EÚ svoje stanovené normy kvality ovzdušia, nehovoriac o prísnejších kritériách Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tento fakt poukazuje na kontinuálnu výzvu v oblasti ochrany verejného zdravia a životného prostredia.

    Panoramic view of heavy traffic in the city
    Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

    Vplyv častíc na ľudský organizmus

    Mikročastice sú podľa Leeny Ylä-Mononenovej, riaditeľky EEA, považované za najzávažnejšie znečisťujúce látky. V roku 2021 sa odhaduje, že 253 000 úmrtí v EÚ bolo spojených s týmito časticami, pričom mnohým z nich sa dalo predísť prostredníctvom efektívnych opatrení.

    Pokrok a potreba ďalšieho úsilia

    Hoci počet úmrtí súvisiacich s jemnými časticami sa medzi rokmi 2005 a 2021 znížil o 41 %, EEA zdôrazňuje nutnosť ďalšieho zníženia týchto znečisťujúcich látok. Znečistenie oxidom dusičitým a ozónom je tiež zodpovedné za tisíce úmrtí v EÚ.

    Industrial landscape of plant pipes producing toxic smoke with air pollution in the sky on sunset, hydroelectric dam and high voltage towers, Zaporizhzhia, Ukraine
    Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

    Primárne zdroje znečistenia a ich dopad

    Hlavným zdrojom znečistenia v mestách je doprava, zatiaľ čo v niektorých regiónoch prispieva k znečisteniu aj vykurovanie domácností pevnými palivami. Tieto faktory môžu spôsobiť alebo zhoršiť rôzne ochorenia, vrátane rakoviny pľúc, astmy a chronických srdcových ochorení.

    Klimatické zmeny ako ďalší ohrozujúci faktor

    EEA tiež upozorňuje na to, ako klimatické zmeny, predovšetkým zvyšovanie teplôt v mestách, ohrozujú kvalitu ovzdušia a zdravie Európanov. Tento faktor pridáva ďalšiu dimenziu k už existujúcej problematike znečistenia ovzdušia.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať