Slnečná energia bude dnes na jednu hodinu predstavovať pätinu svetovej elektrickej energie. Analýza spoločnosti Ember ukázala, že dnes – 21.júna – budú obnoviteľné zdroje tvoriť 20 % celosvetového energetického mixu, čo predstavuje16 % nárasť v porovnaní s minulým rokom, referuje portál Euronews.
V júni je najviac slnečnej energie
Celosvetová výroba slnečnej energie je zvyčajne najvýkonnejšia v júni, práve vďaka dlhším letným dňom na severnej pologuli, kde je nainštalovaných približne 89 percent svetových solárnych panelov.
„S 20-percentným nárastom predstavuje teraz solárna energia vážny globálny zdrojom elektrickej energie. Náklady na batérie sa znížili, čo znamená, že solárna energia sa už využíva aj večer, nielen cez deň. Solárna energia je najrýchlejšie rastúcim zdrojom elektrickej energie a nepochybne bude rásť,“ hovorí Kostantsa Rangelová, analytička pre elektrickú energiu v spoločnosti Ember.
Letný slnovrat – bod, v ktorom je severný pól Zeme maximálne odklonený od Slnka – zvyčajne nastáva 20. alebo 21. júna. Tento rok tento okamih nastal vo štvrtok tesne pred 23.00 h SELČ, čo je najskorší slnovrat od roku 1976.
Španielsko dosiahne letný rekord v spotrebe slnečnej energie
Spoločnosť Ember očakáva, že za celý jún dosiahne podiel solárnej energie na celkovej výrobe elektrickej energie 8,2 %, pričom v júni 2023 to bolo 6,7 %. Aj keď môžu krajiny vyrábať obrovské množstvo solárnej energie, jej podiel na národnom zložení elektrickej energie nie je vždy významný.
Španielsko má jeden z najvyšších podielov solárnej energie na svete a jeho priemer v júni 2024 dosiahne 30 percent.
Čína vypordukovala v minulom roku veľký podiel celosvetovej solárnej energie a to až na úrovni 36 percent, avšak tento obnoviteľný zdroj tvoril len 6,2 percenta jej celkového energetického mixu.
Ktoré európske krajiny najviac využívajú svoje solárne zdroje?
Samozrejme, nie všetky európske krajiny sú rovnako obdarené slnečným žiarením.
„Insolácia“ označuje množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na danú oblasť a je dôležitým kontextom pre to, ako krajiny využívajú svoj potenciál. Španielsko, Grécko a Austrália sú na tom v tomto smere dobre.
Ale 66 % krajín stále vyrába menej ako 5 % elektrickej energie zo slnečnej energie, vrátane mnohých krajín s „insoláciou“ nad celosvetovým priemerom. Napríklad Spojené arabské emiráty, Egypt a Saudská Arábia majú oveľa väčší solárny potenciál.
Na opačnom konci spektra sú menej slnečné krajiny ako Holandsko a Nemecko, ktorých podiel solárnej energie v energetickom mixe je 17 %, resp. 12 %.
Podľa spoločnosti Ember to naznačuje, že solárna energia môže hrať kľúčovú úlohu v zásobovaní ľudí elektrickou energiou, bez ohľadu na prírodné podmienky.