Prezidentka Čaputová vetovala zákon o ochrane ovzdušia, vytkla mu viacero vecí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes vetovala zákon o ochrane ovzdušia, „Zákon o ochrane ovzdušia podľa čl. VI šiesteho bodu sa obmedzuje iba na samotné zriadenie vecných bremien a úpravu vykonania záznamu do katastra nehnuteľností,“ zdôvodňuje prezidentka veto.

Primeraná náhrada

Podľa hlavy štátu však chýbajú akékoľvek ustanovenia o primeranej náhrade za obmedzenie vlastníckeho práva. Z toho dôvodu podľa Čaputovej nemožno hovoriť o splnení materiálnej podmienky primeranej náhrady, požadovanej ústavou. Rovnako nemožno hovoriť ani o ústavne súladnom obmedzení vlastníckeho práva. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Zákon z dielne ministerstva životného prostredia mal zlepšiť kvalitu ovzdušia ustanovením prípustnej úrovne znečistenia ovzdušia a nástrojmi na jej zlepšenie. Znížiť sa mali tiež celkové emisie ustanovením národných záväzkov znižovania emisií a prijatím opatrení na ich dodržanie.

Legislatíva určovala aj emisné požiadavky pre stacionárne zdroje znečisťovania ovzdušia a tiež požiadavky na kvalitu vybraných výrobkov, ako sú palivá alebo regulované výrobky.

Emisné limity

Zákon mal zaviesť osobitné povoľovanie stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia, v ktorom budú určené rozhodujúce podmienky prevádzky zdroja vrátane emisných limitov. V súčasnosti komplexné povolenie neexistuje, čo spôsobuje nejednoznačné uplatňovanie požiadaviek na limitovanie emisií a ich monitorovanie.

Pre jestvujúce zdroje sa na získanie povolenia ustanovuje prechodné obdobie. Vybrané osobitné činnosti, ktoré nie sú spojené so stacionárnym zdrojom, nebudú potrebovať individuálne povolenie, avšak budú musieť spĺňať ustanovené záväzné podmienky vykonávania danej činnosti. Za porušenie podmienok by hrozili sankcie.

„Návrhom zákona budú posilnené kompetencie samospráv na regionálnej a miestnej úrovni vrátane možnosti vypracovania miestnych programov na zlepšenie kvality ovzdušia,“ uviedol envirorezort.

Obce mali nadobudnúť právomoc všeobecne záväzným nariadením obmedziť prevádzkovanie vybraných malých zdrojov znečisťovania ovzdušia, zakázať vybrané osobitné činnosti na svojom území, napríklad domáce údenie uprostred obce alebo prijať rôzne opatrenia na obmedzenie cestnej dopravy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR