Rast populácie bude tlačiť ľudí do biotopov voľne žijúcich živočíchov

Students go back home
brother and sister go back home after learning by walking with their elephant Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podľa novej štúdie budú ľudia a zvieratá do roku 2070 bojovať o viac ako polovicu územia na Zemi. S nárastom ľudskej populácie v nasledujúcich 50 rokoch budú ľudia stále viac zasahovať do biotopov voľne žijúcich živočíchov. Rastúce prekrývanie bude spôsobené skôr tým, že ľudia sa budú usadzovať v doteraz nerozvinutých oblastiach, uvádza portál Euronews.

Očakáva sa, že do roku 2070 sa prekrytie medzi populáciami ľudí a voľne žijúcimi živočíchmi zvýši na 57 % územia na Zemi.

Zdieľanie týchto teritórií môže podľa štúdie viesť k väčšej pravdepodobnosti prenosu chorôb, strate biodiverzity, zvýšeniu počtu zvierat usmrtených ľuďmi a zvýšeniu počtu divo žijúcich zvierat požierajúcich plodiny.

Kde sa bude zvyšovať prekrývanie oblastí obývaných ľuďmi a divokými zvieratami?

Výskumníci použili špeciálny index na výpočet prekrývania teritórií medzi ľuďmi a divokou prírodou. Tento index im umožňuje odhadnúť, kde by ľudia mohli v budúcnosti osídliť krajinu. Súčasne zohľadnili aj rozmiestnenie 22 374 druhov suchozemských obojživelníkov, vtákov, cicavcov a plazov.

„Zistili sme, že prekrývanie populácií ľudí a voľne žijúcich živočíchov sa zvýši na približne 57 % svetových území, ale zníži sa len na približne 12 % svetových území,“ hovorí Deqiang Ma, hlavný autor štúdie.

„Zistili sme tiež, že v budúcnosti dôjde k výraznému nárastu prekrývania poľnohospodárskych a lesných oblastí.“

V štúdii sa zistilo, že oblasti, v ktorých v súčasnosti dochádza a podľa prognóz dôjde k vysokému prekrývaniu medzi človekom a divokou zverou, sa sústreďujú v regiónoch, kde je hustota ľudskej populácie už teraz vysoká, vrátane Číny a Indie. Ďalšou významnou oblasťou, ktorá vyvoláva obavy, sú lesy, najmä v Afrike a Južnej Amerike, kde sa v budúcnosti predpokladá veľký nárast prekrývania.

Je to znepokojujúce, pretože ide o oblasti s veľmi vysokou biodiverzitou, ktoré by v prípade osídlenia človekom mali problémy.

Vedci z Michiganskej univerzity tvrdia, že zvyšujúce sa prekrývanie oblastí obývaných ľuďmi a zvieratami môže viesť k viacerým konfliktom s voľne žijúcimi živočíchmi. Zároveň zdôrazňujú, že pochopenie tohto prekrývania je kľúčové pre predchádzanie týmto problémom.

African woman sitting on the ground and playing with 8 month old junior lions (Panthera leo), Colin's Horseback Africa Lodge, Cullinan, South Africa
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Budú všetky interakcie medzi ľuďmi a divokými zvieratami zlé?

Hoci prekrývanie prináša hrozbu konfliktu, zachovanie biodiverzity v týchto oblastiach môže byť prospešné aj pre ľudí, ktorí tam žijú.

„Na mnohých miestach na svete bude v najbližších desaťročiach do interakcie s voľne žijúcimi živočíchmi vstupovať viac ľudí. To znamená, že v blízkej budúcnosti sa objavia rôzne druhy nových interakcií, dobrých aj zlých, medzi ľuďmi a voľne žijúcimi živočíchmi.“ hovorí Neil Carter, hlavný riešiteľ štúdie a docent životného prostredia a udržateľnosti.

Mrchožrúti, ako sú supy alebo hyeny, majú kľúčovú úlohu v čistení odpadu v mestských oblastiach a môžu pomôcť znížiť výskyt niektorých ľudských chorôb, ako sú besnota, antrax alebo tuberkulóza hovädzieho dobytka. Hoci sú často neprávom hanobení alebo vnímaní ako hrozba, v skutočnosti prinášajú ľudskej populácii významné výhody.

Prekrývanie sa oblastí obývaných ľuďmi s teritóriami vtákov môže byť tiež prospešné, keďže vtáky v poľnohospodárskych oblastiach pomáhajú kontrolovať škodcov, ktorí by inak mohli vážne poškodiť úrodu.

Woman stroking a cow, Alps, Tirol, Austria
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Stratégie ochrany prírody sa budú musieť rozvíjať

Výskumníci tvrdia, že budúce stratégie ochrany prírody sa budú musieť vyvíjať, najmä v regiónoch, ktoré predtým neboli veľmi osídlené ľuďmi.

Zriaďovanie chránených oblastí, kde je prístup ľudí obmedzený, je už dlho základnou stratégiou ochrany prírody. Ale keďže tieto priestory miznú, je to ťažšie realizovateľné a nespravodlivé.

Ochrancovia prírody budú musieť byť „kreatívnejší a inkluzívnejší“ tvárou v tvár rastúcemu prekrývaniu, vysvetľuje Carter.

„Na niektorých miestach bude naozaj ťažké robiť všetko naraz: pestovať plodiny, starať sa o mestské oblasti a chrániť tieto druhy a ich biotopy. Ale ak začneme kroky plánovať už teraz, máme k dispozícii množstvo nástrojov, ktoré nám pomôžu podporovať udržateľné spolužitie,“ hovorí Neil Carter.

Friendship Between Human Monkey, Handshake. Protection of endangered animals.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Odporúčané