Svet pravdepodobne prekročí kritickú hranicu 1,5 °C do roku 2028

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Top view of a green landscape with half in drought
drone view of a green landscape with half in drought. concept of climate change, environment and global warming. 3d rendering Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) je vysoká pravdepodobnosť, že globálne teploty dosiahnu nové rekordy, čo by mohlo mať vážne dôsledky pre našu planetu. Predpovede ukazujú, že udržanie teploty pod kritickou hranicou stanovenou Parížskou dohodou bude náročné, uvádza portál Euronews.

Teplota bude vyššia ako pred priemyselnou érou

Podľa najnovších predpovedí WMO existuje 80-percentná šanca, že globálna priemerná teplota aspoň v jednom z nasledujúcich piatich rokov prekročí cieľovú hodnotu 1,5 °C stanovenú Parížskou klimatickou dohodou. Správa WMO tiež uvádza, že je 86-percentná pravdepodobnosť padnutia nového teplotného rekordu, čo by prekonalo doteraz najteplejší rok 2023.

V období rokov 2024 až 2028 sa očakáva, že priemerná teplota bude o 1,1 až 1,9 °C vyššia ako pred priemyselnou érou. Tento trend značí výrazný nárast oproti minulým rokom a naznačuje zrýchlenie teplotných zmien.

Concept image of the temperature rising due to the global abnormal high temperature phenomenon, 3d rendering
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Vyššia teplota bude mať dopad na ekonomiku a životné prostredie

Ko Barrett, zástupca generálneho tajomníka WMO, zdôraznil naliehavú potrebu konania:  „Musíme urobiť viac pre zníženie emisií skleníkových plynov, inak budeme čeliť obrovským ekonomickým stratám a škodám na životnom prostredí.“

Barrett tiež pripomenul, že aj keď dočasné prekročenie teploty 1,5 °C neznamená úplné zlyhanie, každé ďalšie zvyšovanie teploty zvyšuje riziká a náklady spojené so zmenou klímy.

Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com

Výzva globálnym lídrom

Generálny tajomník OSN António Guterres využil príležitosť Svetového dňa životného prostredia k výzve na zásadné opatrenia.  „S našou planétou hráme ruskú ruletu,“ povedal Guterres a požiadal lídrov skupiny G20, aby na nadchádzajúcom samite v Brazílii prevzali iniciatívu v boji proti klimatickej kríze.

Guterres zdôraznil potrebu ročného zníženia emisií oxidu uhličitého o 9 % do roku 2030, aby sa dosiahol cieľ Parížskej dohody.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať