Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pred Vianocami schválilo projekty na triedenie zberu komunálnych odpadov takmer v šesťdesiatich obciach celkovo za 26 miliónov eur. Schválené projekty zabezpečia triedenie ďalších takmer 35-tisíc ton komunálneho odpadu ročne.
Ako ďalej v tlačovej správe informoval rezort životného prostredia, MŽP rozhodlo o podpore zo zdrojov Operačného programu Kvalita životného prostredia v oblasti triedenia zberu komunálnych odpadov pre 57 obcí a miest. Tie žiadali o nenávratný finančný príspevok v rámci 72. výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku.
Rezort projekty podporí z rozpočtu a eurofondov
„Celkový objem oprávnených výdavkov týchto projektov predstavuje 26 miliónov eur, z toho ministerstvo projekty finančne podporí sumou 24,7 milióna eur z fondov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu,“ uviedol rezort.
Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) zdôraznil, že dôsledné triedenie komunálnych odpadov vytvára základ pre ich opätovné využitie, najmä recykláciu.
Boj s odpadom je na Slovensku slabý, na skládkach končí až polovica vyprodukovaného odpadu
„Projekty sú zamerané predovšetkým na budovanie nových alebo zvyšovanie kapacít existujúcich zberných dvorov, veľkokapacitných kontajnerov na odpady, zberových vozidiel a iných strojov na zvoz a nakladanie s odpadmi, či zariadení na mechanickú úpravu vybraných vytriedených zložiek komunálnych odpadov,“ tvrdí šéf rezortu.
MŽP ďalej informovalo, že Slovenská agentúra životného prostredia už pripravuje zmluvy, na základe ktorých začnú samosprávy čerpať dotácie. „Sme pripravení uzavrieť prvé zmluvy ešte do konca januára. Všetko však bude závisieť od súčinnosti prijímateľov,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie environmentálnych programov a projektov rezortu životného prostredia Katarína Nováková.
Presadzujú triedenie a recykláciu odpadu
Najväčší objem vytriedeného komunálneho odpadu v rámci schválených projektov zabezpečí spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu, a. s., Bratislava, a obce Čachtice, Veľké Dvorníky, Likavka, Veľké Uľany, Trebatice, Staškov, Pusté Uľany, Čakajovce a mesto Štúrovo.
Rezort životného prostredia taktiež presadzuje riešenia, ktoré podporujú triedenie a recykláciu a znižujú skládkovanie komunálnych odpadov. „MŽP už podporilo celkovo šesť projektov za 19 miliónov eur z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu na projekty zamerané na mechanicko-biologickú úpravu zmesového komunálneho opadu,“ uviedlo.
Budaj tvrdo vystúpil voči samosprávam ohľadom úpravy odpadu pred skládkovaním, pre úniu miest sú jeho slová neprijateľné
Koncom roku 2022 taktiež nadobudla účinnosť vyhláška, ktorou sa posunula povinnosť úpravy zmesového komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládkach odpadov z 1. januára 2023 na 1. januára 2024.
MŽP pripomenulo, že žiadosti, ktoré podporia budovanie zariadení na spracovanie zmesového komunálneho odpadu, sa môžu predkladať len do konca januára tohto roku. Šéf rezortu Budaj však upozornil, že tieto zariadenia už nebude možné podporiť v rámci nového Programu Slovensko.
V rámci 72. výzvy boli podporené mestá a obce: Stará Ľubovňa, Príbelce, Pleš, Radošina, Trakovice, Čakajovce, Chrenovec-Brusno, Hajná Nová Ves, Vidiná, Sľažany, Ilija, Spišská Teplica, Černík, Staškov, Drienov, Bžany, Melčice – Lieskové, Dvory nad Žitavou, Liptovské Revúce, Dubovany, Krížová Ves, Kotešová, Čachtice, Ilava, Tehla, Priechod, Domaniža, Podkonice, Likavka, Plavnica, Krakovany, Most pri Bratislave, Dolný Ohaj, Hrušov, Branč, Lúč na Ostrove, Divina, Važec, Osikov, Štúrovo, Tomášikovo, Veľké Úľany, Čaka, Trebatice, Bátorová, Žehňa, Ľubochňa, Bolešov, Smižany, Mníchova Lehota, Veľké Dvorníky, Ždiar, Skalité, Jedľové Kostoľany, Hamuliakovo, Pusté Úľany a územie hlavného mesta SR Bratislava.