Tarabov zákon o envirozáťažiach problém podľa Stohlovej nevyrieši, podáva pozmeňujúci návrh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Pri ochrane ŽP nebude čakať 100 dní
Podpredsedníčka výboru a poslankyňa PS Tamara Stohlová. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Snaha ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) zvrátiť úpravu zákona, s ktorou prišiel jeho predchodca Ján Budaj, problém s envirozáťažami nevyrieši.

Vyhlásila to podpredsedníčka parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová z Progresívneho Slovenska s tým, že predkladá pozmeňujúci návrh.

Taraba sa pozerá len na špičku ľadovca

Tarabov zákon o envirozáťažiach sa podľa nej pozerá len na špičku ľadovca a snaží sa v skrátenom legislatívnom konaní zmeniť úpravu, ktorá bola prijatá rovnako pochybným spôsobom a je predmetom podania na Ústavnom súde SR.

Pripomienkovanie zo strany verejnosti a orgánov verejnej moci je pritom nevyhnutné pre to, aby sme po desaťročiach mohli k envirozáťažiam začať pristupovať efektívne a systematicky,” uviedla Stohlová.

Štát by podľa Stohlovej pozmeňováku nemal v prípade odstránenia envirozáťaže vyžadovať od vlastníkov nehnuteľností finančnú náhradu za celú sanáciu, ako to hovorí dnešná úprava, ale vo výške, v akej stúpla trhová cena predmetnej nehnuteľnosti.

Riešenie problematiky envirozáťaží

„Navrhovaná zmena je v súlade s ústavou a myslí aj na špecifickú situáciu reštituentov a dedičov. Ide o minimálny zásah do základných práv a slobôd a minimálne invazívny prostriedok, ktorým možno efektívne naplniť cieľ – zamedziť bezdôvodnému obohateniu sa či nepriamej štátnej pomoci na úkor nás všetkých, ktorú bol ochotný tolerovať vládny návrh ministra Tarabu,” vysvetľuje Stohlová.

Minister sa podľa nej mýli, keď avizuje, že zvrátenie tohto sporného ustanovenia je akýmsi ultimátnym riešením problematiky envirozáťaží. „Vieme dobre, že pri ich odstraňovaní zlyhával štát aj pri úprave zákona, ku ktorej sa chce pán Taraba vrátiť,” upozornila poslankyňa.

Odpoveďou je podľa Stohlovej komplexný prístup, ktorý by si vyžadoval napríklad zmeny procesov na okresných úradoch, uzákonenie chýbajúcich záväzných lehôt či zmeny vo verejnom obstarávaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajTamara StohlováTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoÚstavný súd