Tento extrémny fenomén počasia bude hroziť Európe čoraz častejšie, varujú vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Extrémne počasie ako silné tornádo na otvorenej pláni pri západe slnka s tmavými búrkovými mrakmi na oblohe
Extrémne počasie v Európe: Tornáda a vodné smršte sa stávajú čoraz častejšou hrozbou. Ilustračné foto: Gettyimages
Tento článok pre vás načítala AI.

Extrémne prejavy počasia, ako sú tornáda a vodné smršte, sa v Európe stávajú čoraz bežnejším javom, čo vyvoláva obavy medzi vedcami a meteorológmi. Tieto fenomény, kedysi považované za raritu, sa v posledných rokoch ukazujú ako stále častejšie a silnejšie. Môže to znamenať, že Európa bude v budúcnosti čeliť ešte väčšiemu počtu takýchto nebezpečných prírodných javov.

Vodné smršte a tornáda: Podceňovaná hrozba Európy

Vodná smršť, typ tornáda, ktorý sa vyskytuje nad vodou, je často prehliadaným fenoménom v oblasti extrémneho počasia. Tento jav, charakterizovaný rotujúcim stĺpom vzduchu a hmly, je však rovnako nebezpečný ako jeho suchozemský náprotivok. Príkladom tejto hrozby je nedávny incident pri pobreží Sicílie, kde sa predpokladá, že práve vodná smršť spôsobila potopenie luxusnej jachty s britským magnátom Mikeom Lynchom na palube.

Podľa Pietera Groenemeijera, riaditeľa European Severe Storms Laboratory, sa každoročne v Európe vyskytne približne 300 tornád na súši a 500 vodných smrští. Aj keď sú tieto čísla nižšie v porovnaní s USA, kde sa ročne objaví približne 1 000 tornád, ide o dostatočne významné počty, ktoré naznačujú, že Európa by mala venovať väčšiu pozornosť príprave na tieto extrémne javy.

Prečo Európa podceňuje tornáda a vodné smršte?

Jedným z dôvodov, prečo sú tornáda a vodné smršte v Európe podceňované, je skutočnosť, že meteorologické služby v jednotlivých krajinách často pracujú nezávisle a zriedka si medzi sebou zdieľajú dáta o týchto javoch. To vedie k situácii, kde každý región vníma tornáda ako zriedkavé udalosti, čo sťažuje prípravu a vydávanie varovaní pred týmito hrozbami.

Prípad smrteľného tornáda, ktoré v roku 2021 zasiahlo Českú republiku a spôsobilo značné škody a straty na životoch, poukazuje na nedostatočnú pripravenosť na takéto javy. Odborníci varujú, že veľa ľudí si neuvedomuje riziká spojené s tornádami, a preto často reagujú neskoro.

Vplyv zmeny klímy na extrémne počasie v Európe

Vedci sa zhodujú na tom, že zmena klímy zvyšuje pravdepodobnosť výskytu silných búrok, ktoré sú základom pre tvorbu tornád a vodných smrští. Teplejšie teploty vzduchu a mora zvyšujú množstvo energie dostupnej pre tieto búrky, čo vedie k ich intenzívnejšiemu prejavu.

V južnej a strednej Európe, najmä v oblastiach okolo severného Talianska, kde sa teplý vzduch zo Stredozemného mora stretáva s Alpami, dochádza k čoraz častejším silným búrkam. Groenemeijer tiež upozorňuje, že v Stredozemnom mori sa búrková sezóna predlžuje, pričom silné búrky sa vyskytujú skôr v sezóne, čo môže viesť k zvýšenému výskytu tornád a vodných smrští.

Nové iniciatívy na lepšiu prípravu Európy

S cieľom zlepšiť pochopenie a predpovedanie týchto extrémnych javov spustilo Európske laboratórium pre silné búrky kampaň Tim, ktorá má za cieľ spojiť údaje z meteorologických služieb v rôznych krajinách a zhromaždiť nové dáta pomocou moderných technológií, ako sú mobilné radary a meteorologické balóny. Tento krok má pomôcť v presnejšom predpovedaní búrok a lepšej príprave na ne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať