Topenie ľadovcov zásadne mení Arktídu, vedci objavili nové územia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Icebergs 889770_960_720.jpg
Tento článok pre vás načítala AI.

Ľadovce v Arktíde ustupujú, v dôsledku čoho sa odhaľujú nové pobrežné oblasti, ktoré by podľa vedcov mohli za určitých podmienok vyvolať cunami. Nestabilný terén novo odhalených pobreží zároveň predstavuje bezpečnostné riziko pre turistov, ktorí navštevujú tieto oblasti pre ich vizuálnu krásu a bohatý výskyt divokej prírody, uvádza portál Euronews.

Ľadovce ustupujú, Arktída mení svoju tvár

V dôsledku ústupu ľadovcov medzi rokmi 2000 až 2020 odhalila Arktída približne 2 500 kilometrov nového pobrežia a 35 doteraz nezdokumentovaných ostrovov. Vyplýva to z aktuálneho výskumu publikovaného v prestížnom vedeckom časopise Nature Climate Change.

Tím vedcov analyzoval satelitné snímky viac než 1 700 ľadových čiapok nachádzajúcich sa na Grónsku, Aljaške, v Kanadskej a Ruskej Arktíde, na Islande a súostroví Svalbard. Výskum pokrýval obdobie dvadsiatich rokov.

Podľa výsledkov až 85 percent skúmaných ľadovcov zaznamenalo ústup, pričom vedci evidujú priemerné tempo odhaľovania nového pobrežia na úrovni 123 kilometrov ročne.

„Tento proces zásadne mení charakter arktických krajín,“ uviedol doktor Simon Cook, odborný asistent environmentálnych vied na Univerzite v Dundee. Podľa vedcov je hlavnou príčinou zrýchleného topenia ľadovcov nárast teplôt oceánu a ovzdušia.

The last Polar Bear
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Väčšina nových pobreží sa objavila v Grónsku

S rastúcimi teplotami v dôsledku globálneho otepľovania dochádza k čoraz rýchlejšiemu ústupu ľadovcov. Proces začína topením základne ľadovca, odborne nazývanej terminus, čo vedie k skracovaniu celkovej dĺžky ľadovej pokrývky.

Ľadovce, ktoré ústia do mora (marine-terminating glaciers), po svojom roztopení odhaľujú nové oblasti pobrežia. Vedci na základe satelitných snímok 1 704 morských ľadovcov na severnej pologuli zmapovali 2 466 kilometrov novo odhaleného pobrežia v období medzi rokmi 2000 a 2020.

Podľa štúdie sa rýchlosť odhaľovania pobrežia výrazne líši podľa regiónu. Autori zistili, že iba 101 ľadovcov bolo zodpovedných za viac než polovicu celkovej dĺžky novo odhaleného pobrežia.

Až dve tretiny tohto nového pobrežia sa nachádzajú v Grónsku. Mimoriadnu pozornosť si vyslúžil ľadovec Zachariae Isstrøm na severovýchode Grónska, ktorého ústup vytvoril až 81 kilometrov nového pobrežia – viac ako dvojnásobok v porovnaní s ktorýmkoľvek iným ľadovcom zahrnutým v štúdii.

|
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ |

Topenie ľadovcov odhalilo aj 35 nových ostrovov

Vedci zistili, že topenie morských ľadovcov v dôsledku klimatickej zmeny odhalilo 35 nových ostrovov s rozlohou väčšou ako 0,5 kilometra štvorcového. Tieto ostrovy boli podľa výskumu buď úplne odhalené zpod ľadu, alebo stratili svoje ľadové spojenie s pevninou.

Podľa štúdie je hlavnou príčinou rýchlej straty hmoty morských ľadovcov oteplenie oceánov a vzduchu, čo je priamym dôsledkom prebiehajúcej klimatickej zmeny.

Scoresby Sound - Greenland
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Novo odhalené pobrežia zvyšujú riziko zosuvov pôdy a cunami

Vedci upozorňujú, že ústup ľadovcov ústiacich do mora má nielen výrazný dopad na krajinu, ale zároveň predstavuje nepriame riziko pre miestne komunity a hospodárske aktivity v pobrežných oblastiach.

Novo odhalené pobrežia, známe ako „paraglaciálne“, sú podľa výskumu vysoko náchylné na zosuvy pôdy, ktoré môžu následne spôsobiť ničivé cunami.

Autori štúdie ako konkrétny príklad uvádzajú cunami v Grónsku z júna 2017, ktoré spôsobilo značné škody na infraštruktúre a vyžiadalo si obete na životoch.

„Paraglaciálne pobrežia sa líšia od iných etablovaných oblastí arktického pobrežia, pretože v týchto čerstvo odhalených zónach ešte nestihol vzniknúť permafrost,“ uviedol lektor environmentálnych vied Simon Cook v článku pre Nature Climate Change. Dodal, že tieto oblasti sú preto ľahko erodovateľné pôsobením vĺn, zosuvov či ďalších procesov, práve pre nedostatok ľadového cementu.

„Očakáva sa, že tieto oblasti sa budú rýchlo meniť a vyvíjať,“ uzatvára Cook.

Melting Glacier in a Global Warming Environment
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Riziká pre turistov a turistický priemysel

Autori výskumu poukazujú aj na potenciálne riziká pre turistov, ktorí navštevujú pobrežné ľadovcové oblasti pre ich vizuálnu atraktivitu a bohatú faunu.

„Kempovanie a turistické aktivity v oblastiach pri hlavných trasách pohybu ľadovcov sú ohrozené vlnami spôsobenými prevracajúcimi sa ľadovcami,“ uvádzajú autori štúdie.

Zároveň varujú, že okrem rizík pre zdravie a bezpečnosť spojených s extrémnymi vlnami, môže byť turistický priemysel výrazne ovplyvnený zmenou scenérie. K nej dochádza v prípade, keď ľadovce, ktoré predtým ústili do mora, ustúpia a premenia sa na pevninské formy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať