Viete si predstaviť stropné svietidlo, ktoré by okrem svetla vyrábalo pitnú vodu a fungovalo by na obnoviteľnú energiu? Takýto unikátny vynález vymyslel mladý Novozélanďan Henry Glogau v spolupráci s čílskou mimovládnou organizáciou TECHO pre pobrežnú komunitu v Mejillones v Čile s názvom „Nueva Esperanza“.
Ide o autonómne, solárne odsoľovacie strešné svietidlo, ktoré vyžaruje svetlo, vyrába pitnú vodu a potom získanú soľ využíva na výrobu energie.
Vyrobené z prírodného materiálu
Stropné svetlo má kruhový dizajn a jeho tvorcovia sa na výrobu snažili použiť dostupné a lacné recyklované materiály, ako sú napríklad plastové fľaše, pásky a plechovky. Zariadenie je hybridom soľných svietidiel a solárnej energie. Počas dňa sa LED svetelný pás nabíja malým solárnym panelom. Soľ, ktorá sa získa procesom odparovania, je zas základom pre soľné batérie. Týchto 12 batérií s morskou vodou poskytuje zdroj energie na napájanie stropného svetla počas noci.
Kryt má klenutý tvar s množstvom malých kanálikov, po ktorých je zvádzaná pitná voda. Morská voda za do svietidla pumpuje ručne prostredníctvom hadičky.
Solárna energia z vesmíru? Caltech spúšťa prvý prototyp satelitu
Riešenie s nedostatkom vody
Čile patrí ku krajinám, ktoré trpia dôsledkami klimatických zmien. Jedným z nich sú extrémne suchá, ktoré tu panujú už trinásť rokov. Nedostatok vody v krajine spôsobil, že rastliny aj živočíchy bojujú o prežitie a čílska vláda dokonca nedávno rozhodla, že obyvatelia hlavného mesta budú dostávať pitnú vodu na prídel. Unikátny vynález mladého Novozélanďana by tak mohol byť veľkou pomocou aspoň pre obyvateľov prímorských oblastí Čile.