V Paríži vznikla prvá uhlíkovo neutrálna štvrť, mesto plánuje premeniť i iné časti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Paríži vznikla prvá uhlíkovo neutrálna štvrť, mesto plánuje premeniť i iné časti
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Paríži vznikla štvrť Îlot Fertile ako príklad mestského plánovania a architektúry zameraný na budúcnosť. Táto štvrť, situovaná v 19. parížskom obvode, je živým dôkazom ambície Paríža stať sa lídrom v oblasti udržateľného rozvoja a boja proti klimatickej zmene. S rozlohou viac ako 35 000 m², Îlot Fertile predstavuje významný krok smerom k realizácii zelených plánov francúzskej metropoly a zároveň slúži ako model pre budúce projekty v celom meste aj mimo neho.

Multifunkčná štvrť s dôrazom na uhlíkovú neutralitu

Îlot Fertile, navrhnutá architektonickým ateliérom TVK, je ukážkou toho, ako môže byť multifunkčný priestor navrhnutý s ohľadom na ekológiu a udržateľnosť. Táto štvrť ponúka kombináciu rezidenčných, komerčných a spoločenských priestorov, čím vytvára dynamické a živé prostredie pre svojich obyvateľov a návštevníkov. Zelené prvky, ako sú strešné záhrady a vertikálne zelené steny, sú nielen esteticky príťažlivé, ale tiež prispievajú k zlepšeniu mikroklímy a biodiverzity v oblasti.

Lokálne a nízkouhlíkové materiály

Jedným z hlavných faktorov, ktoré umožnili dosiahnutie uhlíkovej neutrality štvrte Îlot Fertile, bol výber vhodných stavebných materiálov a metód. Použitie nízkouhlíkového betónu a vápenca z lokálnych zdrojov znížilo celkové množstvo emisií CO2 spojených s výstavbou. Tento prístup nielen že podporuje miestnu ekonomiku, ale zároveň minimalizuje dopad na životné prostredie vďaka obmedzeniu emisií z dopravy.

Bioklimatický dizajn a energetická efektívnosť

Architekti z TVK kládli veľký dôraz na bioklimatický dizajn, vďaka ktorému sa budovy v štvrti Îlot Fertile môžu pochváliť nadčasovým vzhľadom, zdravou mikroklímou a vysokou energetickou efektivitou. Tento prístup zahŕňa využívanie prírodného svetla, optimalizáciu ventilácie a využitie obnoviteľných zdrojov energie, čím sa znižuje potreba konvenčného vykurovania a chladenia a zároveň sa podporuje pohoda obyvateľov.

Îlot Fertile pozostáva zo 4 geometricky tvarovaných budov s polyfunkčným charakterom. Nachádzajú sa tu byty aj ubytovacie jednotky pre študentov a rodiny s deťmi. Nechýbajú ani kancelárie a tiež priestory využívané na komerčné účely. Na prízemí sú rôzne reštaurácie, obchody či iné spoločenské priestory ako napríklad športové centrum. Horné poschodenia patria hotelom.

Prvá uhlíkovo neutrálna zóna v Paríži nie je len príkladom toho, ako môže byť mestská štvrť navrhnutá a vybudovaná s ohľadom na uhlíkovú neutralitu, ale tiež slúži ako inšpirácia pre ďalšie projekty v Paríži a po celom svete. Predstavuje dôkaz, že aj v husto obývaných mestských oblastiach je možné dosiahnuť vysokú úroveň udržateľnosti a zároveň zabezpečiť vysokú kvalitu života pre obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať