Vodíkové elektrárne v Nemecku sú ohrozené. Ako na to vplývajú predčasné volby?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.de
Tento článok pre vás načítala AI.

Nemecko plánuje výstavbu moderných vodíkových elektrární, ktoré by zabezpečili stabilnú dodávku energie a urýchlili odklon od uhlia. Schválenie kľúčového zákona, ktorý má tento projekt umožniť, je však ohrozené po rozpade vládnej koalície. Predčasné voľby, plánované na február, môžu rozhodnúť o budúcnosti nemeckej energetickej transformácie, referuje portál Clean energy wire.

Zákon o vodíkových elektrárňach čelí politickým prekážkam

Nemecko pripravuje zákon, ktorého cieľom je podporiť výstavbu nových plynových elektrární schopných prechodu na vodík (H2-ready).

Tieto elektrárne majú pomôcť krajine zvládnuť postupné vyradenie uhoľných elektrární a zároveň zabezpečiť stabilnú dodávku elektriny v čase rastúceho podielu obnoviteľných zdrojov. Po rozpade vládnej koalície však osud zákona ostáva neistý.

Ministerstvo hospodárstva (BMWK) nedávno predstavilo nový návrh zákona o bezpečnosti elektrární, ktorý by umožnil začať tendre na tieto projekty už v prvej polovici roka 2025. Návrh momentálne prechádza pripomienkovaním ostatnými ministerstvami.

Plánuje sa, že vláda o ňom rozhodne 4. decembra. Následne má byť zákon predložený na schválenie parlamentu, a to ešte pred predčasnými voľbami, ktoré sú naplánované na február.

Tento legislatívny krok však čelí odporu opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Podpora CDU je pritom pre menšinovú vládu kľúčová na to, aby návrh zákona v parlamente prešiel.

Engineer on a background of Hydrogen factory
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.de/

O čom má návrh zákona pojednávať?

Zákon o bezpečnosti elektrární má podporiť výstavbu nových plynových elektrární, ktoré budú schopné prejsť na vodík (H2-ready), a úplne vodíkových elektrární s celkovým výkonom 10,5 gigawattu.

Tieto elektrárne majú zabezpečiť stabilnú dodávku elektriny, pretože podiel obnoviteľných zdrojov, ktoré fungujú prerušovane, stále rastie.

Elektrárne pripravené na vodík sú kľúčové pre rýchlejšie ukončenie používania uhlia, ktoré má byť podľa plánu vyradené najneskôr do roku 2038. Náklady na realizáciu zákona sa odhadujú na 17 miliárd eur.

Green Hydrogen renewable energy production pipeline - green hydrogen gas for clean electricity solar and windturbine facility
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.de/

Energetický sektor tlačí na politikov

Energetickí odborníci vyzývajú politikov, aby návrh zákona podporili bez ohľadu na politické rozdiely. Podľa Kerstin Andreae, šéfky asociácie BDEW, sú elektrárne, ktoré sú schopné prejsť na vodík, nevyhnutné pre budúcu bezpečnosť dodávok energie. Keďže ich výstavba zaberie niekoľko rokov, je dôležité, aby sa s projektmi začalo už v budúcom roku.

Corinna Enders, riaditeľka Nemeckej energetickej agentúry (dena), označila výstavbu týchto elektrární za mimoriadne dôležitú a vyzvala opozíciu CDU, aby návrh podporila ešte pred voľbami. „Tendre na tieto elektrárne musíme nevyhnutne vyhlásiť čoskoro“ uviedla Enders

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať