Vyhynutie hrozí 2 miliónom druhov: Ako náš prístup k prírode ohrozuje život na Zemi?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vyhynutie hrozí 2 miliónom druhov: Ako náš prístup k prírode ohrozuje život na Zemi?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa novej analýzy publikovanej v prestížnom vedeckom časopise Plos One hrozí vyhynutie až dvom miliónom druhov, čo je dvojnásobok predchádzajúcich odhadov OSN. Táto štúdia, vedená Axelom Hochkirchom z Musée National d’Histoire Naturelle v Luxemburgu, poukazuje na kritický stav biodiverzity na našej planéte, pričom hmyz hrá kľúčovú rolu v tejto environmentálnej kríze.

Bez hmyzu naša planéta neprežije

Hmyz, ktorý tvorí 97 % všetkých živočíchov a 90 % bezstavovcov, je veľmi dôležitý pre ekosystém. Opeľuje plodiny, recykluje živiny v pôde a rozkladá odpad. Hochkirch zdôrazňuje: „Bez hmyzu naša planéta nebude schopná prežiť.“

Štúdia vychádza z údajov Európskeho červeného zoznamu ohrozených druhov prírody, kde analyzovala jeho 14 669 hodnotení. Vedci konkrétne zistili, že pätine európskych druhov hrozí vyhynutie, pričom ohrozených je 24 % bezstavovcov, ako aj 27 % všetkých rastlín a 18 % stavovcov.

Kto môže za tento kritický stav?

Hlavnými vinníkmi sú ľudské aktivity: rozširovanie poľnohospodárstva, nadmerné využívanie prírodných zdrojov, znečistenie a urbanizácia. „Zmena využívania poľnohospodárskej pôdy je hlavnou hrozbou pre biodiverzitu,“ uvádza štúdia.

Strácame biodiverzitu v miere, ktorá v histórii ľudstva ešte nikdy nebola,“ varuje Anne Larigauderie, výkonná tajomníčka Ipbes (medzivládna platforma pre vedecko-politickú politiku OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby) a zdôrazňuje, že táto situácia vyžaduje okamžitú reakciu a zmeny v globálnej politike ochrany prírody.

Táto štúdia jasne ukazuje, že čelíme environmentálnej kríze bezprecedentných rozmerov. Je nevyhnutné, aby sme prijali okamžité a efektívne kroky na ochranu a obnovu biodiverzity, nielen pre zachovanie hmyzu, ale pre celkovú udržateľnosť života na našej planéte.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať