Z minulosti do budúcnosti: Starodávne ryžové terasy ako moderná protipovodňová ochrana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Panoramatický pohľad na zelené ryžové terasy s drevenou chatou a horskou krajinou v pozadí, symbol tradičného poľnohospodárstva v Ázii.
Ako ryžové terasy formujú budúcnosť udržateľných miest. Foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V súčasnosti čelíme novým a intenzívnejším klimatickým výzvam, ktoré si vyžadujú inovatívne riešenia. Jedným z najzaujímavejších a prekvapivo účinných riešení sú starodávne ryžové terasy, ktoré už tisícročia slúžia v Ázii na udržiavanie vody a ochranu pôdy. Dnes, v modernom svete, tieto terasy nachádzajú nové využitie ako prostriedok na znižovanie rizika záplav v mestských oblastiach, kde sa ich princípy prispôsobujú pre potreby 21. storočia.

Ryžové terasy ako základ modernej infraštruktúry

Ryžové terasy, ktoré sa po stáročia využívali v Ázii, predovšetkým v krajinách ako Čína, Thajsko, Vietnam či Filipíny, predstavujú vrstvu po vrstve vytvárané ryžové polia pozdĺž strán kopcov a hôr. Tieto terasy nie sú len efektívnym poľnohospodárskym riešením, ale aj prírodným mechanizmom na zadržiavanie a riadenie dažďovej vody. Každá vrstva terasy je starostlivo navrhnutá tak, aby zbierala, zadržiavala a čistila vodu, ktorá steká po svahu. Tento princíp sa teraz stáva inšpiráciou pre moderné architektonické a mestské riešenia, ktoré čelia výzvam, ako sú záplavy a klimatické zmeny.

Strechy a parky inšpirované terasami

V mestách ako Bangkok či čínske megamestá sa architekti a urbanisti stále viac obracajú k tradičným riešeniam, ako sú ryžové terasy, aby pomohli absorbovať a spravovať dažďovú vodu. Kotchakorn Voraakhomová, záhradná architektka z Bangkoku, je jednou z tých, ktorí využívajú túto starodávnu technológiu vo svojich moderných dizajnoch. Jej strešná záhrada na univerzite Thammasat, ktorá je najväčšou mestskou strešnou farmou v Ázii, využíva terasovitý dizajn na zber dažďovej vody, pestovanie plodín a chladenie budovy. Tento systém znižuje riziko záplav a zároveň zvyšuje ekologickú udržateľnosť budovy.

V Číne sa koncept „špongiového mesta“ stal súčasťou národnej politiky. Yu Kongjian, profesor krajinnej architektúry na Pekingskej univerzite, zdôrazňuje, že tradičné technológie ako ryžové terasy môžu byť významnou súčasťou riešenia záplav v mestských oblastiach. Parky a zelené plochy navrhnuté na princípe terás umožňujú nielen zadržiavanie vody, ale aj jej čistenie a postupné uvoľňovanie, čo znižuje tlak na mestskú kanalizačnú sieť.

Kombinácia zelenej a šedej infraštruktúry

Hoci zelená infraštruktúra inšpirovaná ryžovými terasami ponúka mnohé výhody, v niektorých prípadoch môže byť nevyhnutná aj kombinácia s tradičnými šedými riešeniami, ako sú kanalizačné systémy a protipovodňové bariéry. V mestách, kde je obmedzený priestor alebo extrémne zrážky, môže byť potrebné využívať obe technológie spoločne, aby sa zabezpečila maximálna ochrana.

Jedným z hlavných odkazov moderných adaptácií ryžových terás je, že riešenia pre budúcnosť možno často nájsť v múdrosti minulosti. Mnohé ázijské mestá, ktoré čelia intenzívnejším monzúnom a stúpajúcim hladinám morí, už začali aplikovať tieto princípy vo svojich urbanistických plánoch. A ako sa klimatické výzvy zhoršujú, je pravdepodobné, že ich význam bude len rásť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať