Zázraky a hrozby Atlantického oceánu: Súčasná výzva pre ekosystémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zázraky a hrozby Atlantického oceánu: Súčasná výzva pre ekosystémy
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V rozľahlom Atlantickom oceáne, druhom najväčšom oceáne sveta, sa za posledné roky odohrali zásadné zmeny sa v podmorskom ekosystéme. Vedci z celého sveta spojili sily v projekte iAtlantic, financovaní Európskou úniou, ktorý sa zameriava na dôležitú oblasť ako je Sargasové more, známe svojou bohatou biodiverzitou. Toto more plné života, je len jedným z viacerých výskumných miest.

Zmeny pod hladinou

Počas svojej pionierskej expedície v roku 1997, expert na morskú biológiu Murray Roberts, profesor na University of Edinburgh, zaznamenal alarmujúce zmeny. Kde kedysi viktoriánski vedci popisovali rozsiahle koralové útesy, Roberts našiel len sutiny – dôsledok ničivého rybolovu pomocou vlečných sietí. Táto skúsenosť viedla k zákazu tohto typu rybolovu v zraniteľných ekosystémoch OSN v roku 2006.

Projekt iAtlantic: Pohľad na budúcnosť

Spomínaný projekt iAtlantic, ktorý má končiť v marci 2024, podrobne skúma hlbokomorské a otvorené oceánske ekosystémy. Táto iniciatíva združuje 44 organizácií zo 16 krajín, ktoré hraničia s Atlantikom. Národy siahajú od Argentíny a Francúzska po Južnú Afriku a USA. Ako hovorí Roberts, bez zdravého oceánu nemôžeme mať funkčnú planétu.

Vedci v projekte iAtlantic skúmajú oblasti subtropického Sargasového mora, známeho unikátnou biodiverzitou, ktorá je ohraničená štyrmi prúdmi východne od Severnej Ameriky. Výskumníci sa tiež zameriavajú na hlboké priepasti Atlantiku, ako je zlomová zóna Romanche, reťazec morských hôr pri Brazílii, domov rôznych útesových ekosystémov a rýb.

Počas jedného experimentu v rámci tohto projektu výskumníci uzavreli časť morského dna, vstrekli doň riasy a sledovali, ako sa riasy pohybujú cez všetky potravinové reťazce. Výsledky experimentu naznačujú, že rastúce globálne teploty by znížili potenciál ukladania uhlíka na hlbokom morskom dne.

TRIATLAS: Ekonomický a sociálny rozmer

Okrem ekologického významu je tu aj ekonomický aspekt. V projekte TRIATLAS, ktorý skončil v novembri 2023, bolo zameranie na morské ekosystémy v južnom a tropickom Atlantiku. Výskum ukázal, ako spolu súvisia príliš nadmerný rybolov a zmeny v oceáne týkajúce sa prúdov rýb či živobytie miestnych komunít. TRIATLAS vyvinul aplikáciu pre rybárov na lacné a efektívne monitorovanie rybolovu. „Oceán je obrovský, vzájomne prepojený celok. Zmeny v jednej oblasti môžu ovplyvniť jej ostatné časti, čo poukazuje na potrebu úzkej medzinárodnej spolupráce na predvídanie a predchádzanie veľkým škodám,“ hovorí Roberts.

Kľúčová zložka oceánskej cirkulácie klesá

Vedci združení v uvedených projektoch sa zhodujú na názore, že kľúčová zložka oceánskej cirkulácie klesá. Je ňou Atlantic Meridional Overturning Circulation alebo AMOC. Tento prúd funguje ako dopravný pás, ktorý prepravuje vodu zo severu na juh a späť a – v tomto procese – ohrieva rôzne časti planéty, zatiaľ čo cirkuluje živiny dôležité pre udržanie života v oceáne.

AMOC robí severnú Európu obývateľnou tým, že bráni tomu, aby sa tam počasie priblížilo k Arktíde, a v dôsledku toho by kolaps tejto zložky obehu bol podľa Robertsa katastrofou.

Budúce kroky a výzvy

Oba projekty, iAtlantic a TRIATLAS, sú dôležitou súčasťou Celoatlantickej aliancie pre výskum a inovácie. EÚ stanovila ochranu morí za politickú prioritu, pričom sa zaviazala k výskumu a obnove oceánov a morí do roku 2030. Vedci naliehajú na tvorcov politík, aby podporili atlantickú vedeckú sieť na rôznych úrovniach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať