Zhoršujúce sa požiare v LA: Náhoda alebo dôsledok klimatickej zmeny?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hasiči bojujú proti požiaru na predmestí Los Angeles. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nová štúdia World Weather Attribution ukázala, že globálne otepľovanie zvýšilo pravdepodobnosť horúceho a suchého počasia, ktoré poháňa tieto ničivé požiare, až o 35 %.

Los Angeles, mesto anjelov, sa mení na mesto ohňa. Požiare, ktoré každoročne sužujú južnú Kaliforniu, naberajú na intenzite a vedci poznajú vinníka  – klimatické zmeny zohrávajú kľúčovú úlohu. Nová štúdia World Weather Attribution ukázala, že globálne otepľovanie zvýšilo pravdepodobnosť horúceho a suchého počasia, ktoré poháňa tieto ničivé požiare, až o 35 %.

Požiare v LA: Nová realita, ktorá sa len zhoršuje

Kedysi sa obdobie požiarov v Kalifornii väčšinou končilo so zimnými dažďami, ktoré pomáhali uhasiť zvyšky ohňov. Dnes je situácia iná – obdobie požiarov sa predlžuje a silné vetry Santa Ana, ktoré roznášajú plamene po celom regióne, fúkajú do vysušenej krajiny, ktorá horí ako fakľa.

Klimatické zmeny zvýšili riziko ničivých požiarov v LA,“ hovorí Clair Barnesová z Imperial College London, hlavná autorka štúdie. „Sucho sa častejšie posúva do zimy, čím sa zvyšuje šanca, že počas silného vetra v Santa Ana vypukne požiar, ktorý môže zmeniť malé vznietenia na smrteľné peklo.“

Počas požiarov v januári zahynulo okolo 30 ľudí a zničených bolo viac ako 10 000 domov. Vedci upozorňujú, že podobné scenáre sa budú opakovať s ešte väčšou pravdepodobnosťou.

Klimatické modely hovoria jasne

Tím vedcov z World Weather Attribution analyzoval klimatické modely a zistil, že od 19. storočia sa v dôsledku spaľovania fosílnych palív teplota Zeme zvýšila o 1,2 °C. Dôsledok? Požiarna sezóna v LA sa predĺžila o 23 dní a suché podmienky v období od októbra do decembra sú teraz 2,4-krát pravdepodobnejšie ako pred priemyselnou revolúciou.

Požiare poháňané klimatickým bičovaním

Okrem priameho vplyvu teploty vedci upozorňujú aj na tzv. „climate whiplash“ – fenomén, kedy extrémne vlhké roky striedajú obdobia extrémneho sucha. Práve to sa stalo v LA, kde po dvoch daždivých zimách nasledovala extrémne suchá jeseň a zima. Vegetácia, ktorá predtým bohato narástla, sa v suchu zmenila na ideálne palivo pre požiare.

V podstate vidíme, že otepľovanie Zeme ničí prirodzené regulačné mechanizmy a vytvára podmienky, ktoré umožňujú vznik a šírenie požiarov v omnoho väčšom rozsahu,“ vysvetľuje Friederike Otto, klimatologička z World Weather Attribution.

Aká bude budúcnosť?

Vedci sú si istí, že ak sa spaľovanie fosílnych palív nezastaví, bude sa tento trend len zhoršovať. Predpovede naznačujú, že teploty budú naďalej rásť, obdobia sucha sa budú predlžovať a silné vetry Santa Ana budú ešte viac zhoršovať situáciu.

Zhrnutie je jednoznačné – klimatické zmeny nie sú vzdialenou budúcnosťou. Ich vplyv cítime už dnes a požiare v LA sú len jednou z mnohých alarmujúcich ukážok toho, kam smerujeme. Ak chceme ochladiť planétu a zamedziť ďalšiemu nárastu extrémov, je najvyšší čas konať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať