Zmena klímy najviac zaujíma progresívcov, Republika bola vopred vylúčená z hodnotenia pre nenávistné názory

PS: Predstavenie programu
Predseda hnutia PS Michal Šimečka (v popredí). Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Zmena klímy a ochrana životného prostredia z politických strán najviac zaujíma Progresívne Slovensko a Demokratov. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré zverejnila iniciatíva Klíma ťa potrebuje.

Priorita pre tri strany

„Predovšetkým hodnotenie predvolebných programov ukázalo, pre ktoré strany je riešenie zmeny klímy, ochrana životného prostredia a zelená transformácia prioritou. Najvyššie skóre dosiahla strana Progresívne Slovensko (94,74), nasledovali Demokrati (76,87) a Sloboda a Solidarita (66,77),“ informuje iniciatíva.

Strany sa väčšinou zhodovali v otázkach energetiky, predovšetkým potrebe urýchlenej implementácie obnoviteľných zdrojov, odstránenia byrokratických prekážok a podpory decentralizovaných riešení, akými sú napríklad energetické komunity. Strany sa mierne rozchádzali v sociálnych opatreniach spojených s energetikou, akými bola napríklad podpora pre domácnosti na hranici chudoby.

Vylúčená Republika

Priemerné skóre dosiahli strany KDH (54,48) a OĽaNO a priatelia (52,18). Najnižšie skóre v rámci hodnotenia vyšlo stranám Sme rodina (33,02) a Smer-SD (32,90).

„Do hodnotenia neboli zaradené strany Hlas-SD a SNS, keďže nám napriek opakovanej snahe o komunikáciu neposkytli potrebné podklady. Z hodnotenia bola vopred vylúčená strana Republika pre dlhodobé nenávistné, extrémistické a krajne pravicové postoje a názory,“ doplnila organizácia Klíma ťa potrebuje, ktorá zároveň upozorňuje na to, že zmena klímy ani v týchto parlamentných voľbách nie je predvolebnou témou.

Inštitút environmentálnej politiky

Podľa aktuálnych analýz Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) zmena klímy a jej prejavy majú a aj budú mať na Slovensko zásadné negatívne dopady. Približne milión ľudí žije v oblastiach s najvyšším stupňom ohrozenia extrémnymi horúčavami. Prívalové dažde či rozsiahle obdobia sucha budú mať priame dopady na naše poľnohospodárstvo, ekonomiku, ale aj zdravie obyvateľstva.

Na základe výsledkov prieskumu, ktorý v júni zverejnil Institut 2050, sú síce pre väčšinu verejnosti prioritou riešenia sociálnych či regionálnych nerovností, no až 70 percent verejnosti už v súčasnosti pociťuje na svojom živote dopady zmeny klímy a 76 percent opýtaných je presvedčených, že klimatická kríza by sa mala riešiť okamžite alebo v tomto desaťročí.

Klimatický zákon

„Je zrejmé, že klimatická zmena bude čoraz viac ovplyvňovať naše životy a spoločnosť, v ktorej žijeme,“ uviedol výkonný riaditeľ organizácie Klíma ťa potrebuje Jakub Hrbáň.

Ako hlavnú prioritu na najbližšie štyri roky vidí presadenie silného klimatického zákona, ktorý nám umožní systematicky a kontrolovane znižovať emisie v jednotlivých sektoroch. Kľúčovou úlohou novej vlády bude tiež metodická podpora, zvyšovanie energetickej efektivity a masívna akcelerácia obnoviteľných zdrojov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub Hrbáň
Firmy a inštitúcie DemokratiHlas - sociálna demokraciaHnutie RepublikaIniciatíva Klíma ťa potrebujeInštitút environmentálnej politiky (IEP)KDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSmer - SSDSNS Slovenská národná strana