Donald Trump sa pripravuje na opätovné odstúpenie USA od Parížskej klimatickej dohody, čo vyvoláva obavy o budúcnosť globálnych klimatických opatrení. Jeho tím plánuje zrušiť ekologické regulácie a podporiť ťažbu fosílnych palív, čo bude viesť k zvýšeniu emisií skleníkových plynov.
Vystúpi USA opäť z Parížskej dohody?
Donald Trump sa stal víťazom amerických prezidentských volieb, čo vyvoláva obavy o budúcnosť globálnych snáh v boji proti klimatickým zmenám. Trump, známy svojím skeptickým postojom ku klimatickej kríze, avizuje výrazný odklon od doterajšej klimatickej politiky USA.
Počas svojho prvého funkčného obdobia v rokoch 2017-2021 Trump zrušil mnohé klimatické regulácie a vyčlenil USA z Parížskej dohody.
Trump avizuje zníženie výdavkov na zelenú energiu, vystúpenie z kľúčových medzinárodných klimatických dohôd a podporu novej vlny ťažby ropy a zemného plynu, ktoré nazýva „tekutým zlatom“. Tieto kroky by mohli viesť k masívnemu nárastu emisií USA.
Podľa informácií New York Times, Trump zvažuje opätovné vystúpenie USA z Parížskej klimatickej dohody, čo by mohlo oslabiť globálne úsilie v boji proti klimatickým zmenám.
Porastú globáne emisie?
Nedávna analýza naznačuje, že návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu by mohol mať významný vplyv na globálne otepľovanie. Organizácia Climate Action Tracker, ktorá hodnotí súlad národných klimatických politík s medzinárodnými cieľmi, vypracovala štúdiu s týmto znepokojujúcim záverom.
Experti z Climate Action Tracker vypočítali, ako by zmena kurzu USA mohla prispieť ku globálnemu otepľovaniu, a odhadujú možný Trumpov efekt na 0,04 stupňa do konca storočia – ale za predpokladu, že iba USA zmenia kurz a nebudú žiadne iné krajiny, ktoré by chceli meniť klimatické ciele.
Experti zakladajú svoje výpočty na zrušení takzvaného Zákona o znížení inflácie (IRA) zavedeného za Joea Bidena – obrovského investičného programu s klimatickým zameraním. Odborníci však považujú za nepravdepodobné, že by IRA bol zrušený.
Tieto 0,04 stupňa by sa pridali k 2,7 stupňom, ku ktorým svet v súčasnosti smeruje podľa analýzy, aj keby sa krajiny striktne držali všetkých predložených plánov na ochranu klímy. Autori upozorňujú, že tento kurz sa za posledné tri roky nezlepšil, čo naznačuje výrazný rozdiel medzi realitou klimatickej krízy a spôsobom, akým s ňou politici zaobchádzajú.
To znamená, že aj pri dodržiavaní súčasných klimatických záväzkov by sa globálne otepľovanie stále zvyšovalo na nebezpečné úrovne, a to poukazuje na nedostatočnosť aktuálnych politických opatrení v boji proti klimatickým zmenám.