BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Klimatické zmeny, ktoré sa nevyhýbajú ani Slovensku, by v budúcnosti nemali výrazne ovplyvniť naše zdroje pitnej vody.
Podľa klimatológa Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavla Faška však treba rozlišovať zdroje povrchovej a podzemnej vody. Pri zásobách podzemnej vody síce záleží aj na tom, aké zrážkové pomery prevládajú, zrážky však nie sú jediným zdrojom, ktorým sú podzemné vody napájané. Klimatické zmeny by v tejto oblasti preto nemali spôsobiť výraznejšie problémy.
„Nemali by sme mať problém a mali by sme sa perspektívne stať krajinou, ktorá bude možno tento potenciál vedieť aj ekonomicky zužitkovať,“ povedal pre agentúru SITA Faško. Dôležité podľa neho bude, aby sme si vodu ako strategickú surovinu chránili, pretože s kvalitou vôd bude čoraz väčší problém.
Voda nebude kvalitná
„Voda bude dostupná, no nebude kvalitná,“ dodal klimatológ. Problém môže v budúcnosti nastať pri zdrojoch povrchovej vody. Slovensko je totiž na hlavnom európskom rozvodí a voda, ktorá tu v podobe zrážok spadne, rýchlo odteká a my z nej nemáme žiadny prospech.
Klíma na Slovensku sa za posledných tridsať rokov výrazne zmenila. Kým obdobie medzi rokmi 1951 a 1980 malo štandardné klimatické podmienky, počas nasledujúcich 30 rokov sa udiali výrazné zmeny. Podľa zistení klimatológov, ktorí vyhodnocujú klimatické zmeny medzi rokmi 1981 až 2010, sa ukázalo, že zmeny boli pri niektorých mesiacoch také veľké, že napríklad mesiace január a máj sa oteplili viac ako o jeden stupeň v porovnaní s januárom a májom v rokoch 1951 až 1980.
„Nejde len o teplotu vzduchu, ale napríklad aj o snehovú pokrývku. Došlo k rozptýleniu začiatku a konca trvania snehovej pokrývky,“ povedal Faško.