- aktualizované 24. januára 16:54
Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu (PS/Spolu) žiada prokuratúru, aby preverila a prešetrila postup obecných úradov, ktoré údajne nedodali kompletnú sadu hlasovacích lístkov Slovákom žijúcim v zahraničí.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková, koalícia zaznamenala na sociálnej sieti sťažnosti voličov zo zahraničia, ktorí poštou nedostali všetky hlasovacie lístky. Koalícia tiež podá podnet na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
„Považujeme za neprípustné a poľutovaniahodné, ak sa naši občania žijúci v zahraničí stretli s takouto situáciou, keď chceli využiť svoje ústavné právo. Pevne dúfame, že tieto prípady sú ojedinelé a zo strany kompetentných dôjde k náprave a doposlaniu chýbajúcich lístkov. V jednotlivých prípadoch by mala byť vyvodená zodpovednosť,“ informovala Hudáčková.
Demokratická strana (DS) sa v tejto súvislosti obracia na Ústavný súd SR. „Demokratická strana žiada o okamžitú nápravu v prípade chybne zaslaných hlasovacích lístkov. V piatok uplynie zákonom stanovená lehota 35 dní na odoslanie kompletných hlasovacích hárkov. V prípade, že príslušné obecné a mestské úrady a ministerstvo vnútra nestihnú zrealizovať zaslanie hárkov občanom ešte raz a poriadne, budeme žiadať o vyhlásenie nových slobodných volieb pre občanov Slovenskej republiky,“ uviedla v stanovisku pre agentúru SITA poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová. „Ak budú voliči, ktorí už poštou hlasovali, či už zo zahraničia alebo doma a boli vo svojom výbere politických strán obmedzení, DS žiada, aby boli Ústavným súdom SR voľby vyhlásené za neplatné,“ dodala Blahová.
Ministerstvo hovorí o štyroch stažnostiach
Ministerstvo vnútra SR informovalo, že zatiaľ zaznamenalo štyri oznámenia o chybných zásielkach. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu. Ministerstvo v tejto veci upozornilo prostredníctvom okresných úradov všetky obce na Slovensku, aby na reklamácie voličov reagovali urýchlene a novú sadu hlasovacích lístkov zaslali voličovi, pokiaľ je možné, ešte v ten istý deň.
Ministerstvo vnútra SR má povinnosť do 25. januára zaslať hlasovacie lístky, obálky a poučenie o spôsobe hlasovania voličom, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a požiadali o voľbu poštou.
„V prípade, že volič nedostal v obálke úplnú sadu hlasovacích lístkov, alebo sa vyskytol iný nedostatok, je potrebné, aby túto skutočnosť hneď oznámil odosielateľovi a bude mu obratom zaslaná nová sada hlasovacích lístkov,“ vysvetlilo ministerstvo.
Znepokojené občianske združenie
Informácie o doručovaní nekompletných zásielok pre hlasovanie poštou znepokojili aj občianske združenie Srdcom doma. „Je nám veľmi ľúto, že chyby úradníkov, chýbajúce hlasovacie lístky, či obálky znemožnili mnohým voličom hlasovať vo voľbách do NR SR 2020,“ uviedlo združenie Slovákov v zahraničí. Voľba poštou je podľa nich v súčasnej podobe je nedokonalá.
Zvýšený nárast o žiadosti o voľbu poštou utvrdzuje združenie, že by sa mala zmeniť volebná legislatíva. „Voliči dnes nemajú istotu, či ich žiadosť bola prijatá, prečo bola odmietnutá, nemajú ani možnosť overiť si hneď pri zadávaní žiadosti, či a kde majú trvalé bydlisko,“ upozorňuje Srdcom doma.
Združenie ocenilo strany Sloboda a Solidarita, koalíciu PS/Spolu, Kresťanskodemokratické hnutie, Za ľudí a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ktoré podporujú rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia na všetky voľby organizované na Slovensku. „Ostatné parlamentné politické strany svojim hlasovaním v NR SR v roku 2019 hlasovali proti takýmto návrhom,“ uzavrelo združenie.
Za najväčšie problémy hlasovania poštou považuje združenie to, že niektorí úradníci odmietali žiadosti poštou, ak neboli na nimi navrhovanom tlačive. Trvali na tom, aby si volič žiadosť najprv vytlačil, podpísal a až následne poslal e-mailom. Niektorým voličom v zahraničí nedoručili všetky hlasovacie lístky, obálku s úradnou pečiatkou, alebo dostali obálku bez úradnej pečiatky.
Srdcom doma zaregistrovalo aj prípady, keď sa e-mail so žiadosť o voľbu poštou voličovi vrátil a nebolo jasné prečo ho odmietli. „Pokusom sme zistili, že e-mail väčší ako 10 megabitov poštový server ministerstvo vnútra zablokuje. Žiaľ takáto informácia na stránkach ministerstva k voľbám nie je,“ uzavrelo združenie.
Zároveň zdôraznilo, že v takýchto prípadoch je potrebné vždy kontaktovať odosielateľa, teda tú obec, ktorá mu hlasovacie lístky zaslala, respektíve ministerstvo, ak mu zaslalo hlasovacie lístky. Vo všetkých prípadoch ide podľa ministerstva o ľudský faktor, keďže sady volebných materiálov skladajú do obálky zamestnanci obecných úradov, mestských úradov a zamestnanci odboru volieb referenda a politických strán.
„Odporúčame, aby mail, ktorým požiada o novú sadu hlasovacích lístkov obec, zaslal pre informáciu v kópii aj na adresu volby@minv.sk,“ vyzval rezort vnútra.
Voliť zo zahraničia chcú tisícky ľudí
O možnosť odovzdať svoj hlas vo februárových parlamentných voľbách poštou zo zahraničia požiadalo 55 117 Slovákov. O možnosť voľby zo zahraničia požiadalo 4 066 voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.
V parlamentných voľbách v roku 2016 o voľbu zo zahraničia požiadalo 1 117 ľudí bez trvalého pobytu na území SR, čo znamená, že počet žiadostí sa zvýšil takmer štvornásobne. Najväčší počet žiadostí zaslali ľudia s trvalým pobytom v Prešovskom kraji, a to 9 583 voličov.
Parlamentné voľby 2020 na Slovensku sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Kandidovať bude celkovo 25 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00.