Koalícia sedí v parlamente na politických mínach. S niektorými návrhmi zákonov si nevie poradiť už mesiace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza
Predseda parlamentu za hnutie Sme rodina Boris Kollár. Foto: SITA/Národná rada SR

Koalíciu na júnovej schôdzi parlamentu čaká niekoľko „mín“ v podobe zákonov, ktoré sa majú prerokovať. S niektorými si nevie poradiť už dlhé mesiace a zrejme to tak zostane aj naďalej. Príkladom je ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, na ktorom chýba zhoda.

Zrejme relatívne pokojný priebeh by mohlo mať prijatie novely zákona o skrátení kolúznej väzby. Pred časom spôsobila vážne napätie medzi Sme rodina a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí).

Veľkou neznámou bude hlasovanie o návrhu na sprísnenie interrupcií z dielne suspendovaného poslanca OĽaNO Martina Čepčeka.

Potraty len z veľmi vážnych dôvodov

Debata o potratoch je v parlamente vždy zárukou veľkej dávky emócií a neraz aj urážok. Podľa poslanca Čepčeka jeho návrh „zlepšuje potratový zákon a chráni nenarodené deti a ich matky pred bezdôvodnými umelými potratmi“.

Ako uvádza poslanec v dôvodovej správe k novele zákona, väčšina spoločnosti už neschvaľuje, aby bol zákonom povolený bezdôvodný umelý potrat. „Podľa názorov väčšiny občanov umelé ukončenie tehotenstva by malo byť dovolené len z veľmi vážnych dôvodov, prípadne by nemalo byť dovolené vôbec,“ konštatuje.

Martin Čepček
Poslanec NR SR Martin Čepček. Foto: www.facebook.com

Po novom by mali byť potraty dovolené iba vtedy, ak nie je možné inak zachrániť život matky alebo inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu jej zdravia.

Ďalším dôvodom je, ak je nenarodenému dieťaťu jednoznačne diagnostikované ťažké poškodenie zdravia a trvanie tehotenstva nepresiahlo 24 týždňov alebo, ak ide o tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov.

Konzervatívci verzus liberáli

O interrupčnej novele sa rozhodne naprieč parlamentom. Nepôjde o tradičné hlasovanie koalícia – opozícia. Ukáže sa, či v parlamente prevládajú konzervatívne alebo liberálne názory bez ohľadu na stranícke tričko.

Keď parlament vlani v jeseni hlasoval o novele zákona Anny Záborskej (OĽaNO), chýbalo veľmi málo, aby ju schválili. Len jeden hlas. Záborskej novela prinášala hlavne sociálnu podporu ženám s cieľom odradiť ich od potratu. Predlžovala tiež povinný čas na rozmyslenie si zákroku zo 48 na 96 hodín.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš portálu SITA.sk povedal, že na klube sa ešte budú rozprávať o tom, ako sa postavia k Čepčekovmu návrhu. „V otázkach ochrany života je jasné, že naši poslanci hlasujú podľa svojho vedomia a svedomia. Máme to tak aj v koaličnej zmluve,“ uviedol.

Šipoš potvrdil, že Čepček prišiel so svojím návrhom v rozpore s koaličnou dohodou. Na konci júnovej schôdze budú v OĽaNO rozhodovať, či ho z klubu vylúčia. Od februára má pozastavený prístup na rokovania klubu. Vyčítajú mu okrem iného hlasovania s poslancami ĽSNS.

SaS a Hlas proti interrupciám

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) dúfa, že Čepčekov návrh neprejde a že poslanec „bude konečne vylúčený z klubu OĽaNO a z koalície, lebo dávno tam nemá čo robiť“. „Som zvedavá, dokedy to budú v OĽaNO tolerovať,“ poznamenala.

Podľa Bittó Cigánikovej ani viera nemá byť ospravedlnením nedodržiavania dohôd a dôvod na obmedzovanie ľudských práv. Poslankyňa tvrdí, že Čepčeka nehádže do jedného vreca s ostatnými veriacimi. „Samotní veriaci mi píšu, že sa zaňho hanbia, ospravedlňujú sa a vysvetľujú mi, že si nemám myslieť, že všetci sú takí. Ja si to v žiadnom prípade nemyslím,“ dodala.

Šéf opozičného Hlasu Peter Pellegrini nevidí dôvod, aby sa otvárala téma interrupcií. „Aktuálny stav a právne usporiadanie problematiky interrupcií je na Slovensku dostatočné. Hlas tento návrh určite nepodporí,“ povedal.

Podľa Pčolinského niekto klamal

Pokiaľ ide o skrátenie kolúznej väzby, návrh novely Trestného poriadku by mal prejsť v parlamente do druhého čítania. Definitívne by sa mal prijať už na schôdzi v júli. Na zmenu tlačil predseda Sme rodina Boris Kollár.

Pred časom priznal, že to robí aj pre nominanta Sme rodina Vladimíra Pčolinského, ktorý bol riaditeľom SIS. Zmena by však nemala priniesť prepustenie nominantov bývalej vlády z väzby na slobodu.

„Otázka je, prečo doteraz všetci tvrdili, koľko zločincov bude prepustených na slobodu. Teraz hovoria, že nikto. Bola to účelová argumentácia, že ideme púšťať zločincov. Tvárime sa teraz, že nič? Zjavne predtým niekto klamal,“ povedal šéf klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Kolúzna väzba sa skráti na päť mesiacov

Kľúčovou zmenou novely Trestného poriadku je zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby. Teraz je sedem mesiacov. Návrh zároveň stanovuje výnimky z  pravidla piatich mesiacov.

Pôjde napríklad o prípady, ak obvinený ovplyvňoval svedkov, spoluobvinených a znalcov. Alebo ak sa proti obvinenému vedie trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin spáchaný organizovanou skupinou, trestný čin spáchaný zločineckou skupinou alebo teroristickou skupinou či pre trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie.

SME RODINA BORIS KOLLÁR
Sprava: Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a poslanec Sme rodina Peter Pčolinský. Foto: SITA/Peter Maďar

Pčolinský tvrdí, že v Sme rodina nie sú úplne spokojní s návrhom ministerky Kolíkovej. „Viem si ho predstaviť ešte viac vyprecízovaný. Bude to predmetom druhého čítania. Je to o komunikácii s ministerkou spravodlivosti,“ dodal  Pčolinský.

Rozpočtovú zodpovednosť zrejme odsunú na jeseň

V programe parlamentu je tiež prijatie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Poslanci zákon posunuli do druhého čítania ešte vlani začiatkom novembra. Odvtedy jeho definitívne prijatie neustále odkladajú. Dôvodom je, že SaS chce zahrnúť do zákona aj daňovú brzdu. Proti tomu je OĽaNO a minister financií Igor Matovič.

„Zatiaľ to vyzerá, že druhé čítanie budeme posúvať na septembrovú schôdzu,“ hovorí šéf finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS).

Podľa neho k rozpočtovej zodpovednosti patrí aj daňová brzda. „Je kľúčové, aby štát nekonsolidoval tak, že vyberá od ľudí stále viac a viac peňazí. Ak štát bude mať limitovanú svoju veľkosť a keď nebude možné navyšovať príjmy štátu, tak štát bude musieť o to viac hľadať spôsoby šetrenia na výdavkovej strane,“ priblížil.

Podľa neho SaS je pripravená na kompromis s tým, že by sa nezvyšovanie daní nedalo do zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ale do ústavného zákona o daňovej stabilite. Tieto dva zákony by sa podľa Viskupiča prijali naraz ako dvojička.

Ústavný zákon o dlhovej brzde sa prijal počas vlády Ivety Radičovej aj s podporou opozície. Zákon má tlmiť rast dlhu a zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováMária KolíkováMarián ViskupičMichal ŠipošPeter Pčolinský
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSIS Slovenská informačná službaSme rodinaZa ľudí