- aktualizované 24. augusta 15:08
Koaličnú radu k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) aj afganským utečencom presunuli. Informáciu priniesol spravodajský portál noviny.sk. Rokovanie koaličnej rady by sa v náhradnom termíne mohlo uskutočniť ešte tento týždeň.
Pomoc desiatim Afgancom nestačí, SNSĽP vyzýva vládu, aby poskytla ochranu čo najväčšiemu počtu ľudí
Podľa informácií spomínaného portálu však táto téma môže znamenať ďalší rozkol medzi koaličnými stranami. Okrem spornej otázky v súvislosti s odvolávaním Mikulca, s ktorým má dlhší čas problém hnutie Sme rodina, sa totiž strany rozchádzajú aj v názoroch na prijímanie utečencov z Afganistanu.
Proti je Sulík aj Kollár
Proti prijímaniu utečencov sa vyjadril líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík. Podobný postoj má aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý chce prijímanie utečencov v prípade schválenia vetovať. V nedeľu 22. augusta na sociálnej sieti napísal, že kým bude Sme rodina vo vládnej koalícii „nedovolí navyšovať už odsúhlasený počet 10 a akékoľvek snahy koaličných partnerov o navýšenie uvedeného čísla budeme vetovať“.
O evakuáciu z Afganistanu na Slovensko má záujem približne 250 ľudí, tvrdí právnička Števulová
Poslanec György Gyimesi uviedol, že jeho postoj vo veci prijatia ďalších Afgancov sa dlhodobo nemení. „Tvrdím, že vojna v Afganistane nebola vojnou Slovenskej republiky. O utečencov by sa mali starať tí, ktorí tento konflikt 20 rokov živili. Považujem desať Afgancov spolu s rodinami za dostatočný počet, ktorý by som už ďalej nenavyšoval,“ vyjadril sa Gyimesi.
Postoj OĽaNO je nejasný
Postoj hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je zatiaľ nejasný. Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) sa však vyjadril, že Slovensko by ľuďom utekajúcim pred Talibanom malo pomôcť. K pomoci utečencom sa prikláňa aj strana Za ľudí. „Môj názor je, že ľuďom treba pomáhať a nejde o ich počet. V tomto prípade je to totiž o pomoci,“ povedal pre uvedený spravodajský portál poslanec parlamentu Vladimír Ledecký (Za ľudí).
Predsedníčka parlamentného výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková si myslí, že za jeden stôl by si mali sadnúť zástupcovia slovenskej diplomacie, ministerstva vnútra a premiér a objektívne posúdiť možnosti pomoci čo najväčšiemu počtu ľudí.
Slovensko má väčšie možnosti
„Od stola povedať, či desať, dvanásť, sto, alebo dvesto sa mi zdá nezodpovedné. Som presvedčená, že máme určite väčšie možnosti, ako je pomoc desiatim jednotlivcom,“ poznamenala. Nevie si vysvetliť, prečo by Slovensko malo prijať desať ľudí, a nie viac. „Považujem to za nejaké gesto, ktoré chcela vláda spraviť, ale určite to nepovažujem za adekvátnu pomoc,“ dodala.
Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík povedal, že na výške pomoci by sa mali dohodnúť všetci štyria lídri koaličných strán. „Keby to záležalo na mne, snažil by som sa v maximálnej možnej miere pomôcť ľuďom, ktorí vyhovujú našim azylovým zákonom a aj trošku vo väčšej miere ako kvótou, o ktorej sa hovorí,“ vyjadril sa Laurenčík.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v pondelok 16. augusta povedal, že Slovensko sa rozhodlo poskytnúť azyl desiatim občanom Afganistanu. Armádny špeciál evakuoval 24 osôb, z toho 16 občanov Slovenska a osem občanov Afganistanu, ktorí pomáhali slovenským vojakom na misiách.