Kolégium pamäti národa vyjadrilo podporu umelkyni Ilone Németh. Pod vyhlásením je podpísaných 125 osobností vrátane Radičovej či Mikloška

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Kolégium pamäti národa vyjadruje podporu a solidaritu umelkyni Ilone Németh a organizačnému výboru, ktorý stál za výzvou na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Zároveň vyjadrilo presvedčenie, že v demokratickej krajine je absolútne neprijateľné, aby polícia opakovane preverovala ľudí, ktorí legálne a plne legitímne využívajú svoje Ústavou SR garantované petičné právo.

    „Keďže petíciu s výzvou na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorú podpísalo vyše 188-tisíc občanov Slovenskej republiky, už Policajný zbor raz preveroval a nenašiel žiadne porušenie platnej legislatívy, opätovné preverovanie iniciátorov a členov organizačného výboru považujeme za ukážkový príklad neprijateľného politického šikanovania a zastrašovania aktívnych občanov,“ uviedlo kolégium vo vyhlásení.

    Podpísali sa viaceré známe osobnosti

    Jeho signatármi sú okrem iných osobností aj režisér Peter Bebjak, poetka Miroslava Ábelová, expremiérka Iveta Radičová, herec Ivan Stanke, herečka Táňa Pauhofová, spisovateľ Ivan Štrpka, prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov či bývalý predseda Slovenskej národnej rady a spoluorganizátor Sviečkovej manifestácie František Mikloško.

    Kolégium pamäti národa pripomína, že porušovanie petičného práva a prenasledovanie členov organizačných výborov, ako aj signatárov spoločenských výziev a petícií bolo charakteristické pre totalitný komunistický režim, ktorý na Slovensku vládol v rokoch 1948 – 1989.

    Ilona Németh musela vypovedať na polícii

    Apeluje preto na demokraticky zmýšľajúcich politikov a občiansku spoločnosť, aby sa rázne postavili na obranu petičného práva a aktívnych občanov, ktorí sú zastrašovaní predstaviteľmi štátu a vládnucich politických strán. Ilona Németh musela vypovedať na polícii k výzve na odstúpenie ministerky. Na polícii jej povedali, že novú sťažnosť, na základe ktorej sa polícia vecou opätovne zaoberala, podala ministerka Šimkovičová.

    „Ilona Németh je známa slovenská výtvarníčka maďarského pôvodu – profesorka a garantka odboru intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kurátorka výstav a organizátorka umeleckých festivalov. Ide o medzinárodne akceptovanú a etablovanú umelkyňu, ktorá už vyše tri desaťročia pôsobí na umeleckej scéne,“ dodáva kolégium.

    Kolégium pamäti národa vzniklo na Slovensku v roku 2017 ako neformálne spoločenstvo demokraticky zmýšľajúcich aktívnych občanov, osobností akademického, kultúrneho a spoločenského života, so záujmom o históriu, tému pamäti národa, ako aj obranu hodnôt slobody a demokracie na Slovensku.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: František MikloškoGrigorij MesežnikovIlona NémethIveta RadičováMartina ŠimkovičováPeter bebjakTáňa Pauhofová
    Firmy a inštitúcie: Inštitút pre verejné otázky (IVO)Policajný zbor SR