Kolíkovej ministerstvo pripravuje centrálnu analýzu povinností vyplývajúcich zo sankcií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolíková
Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) pripravuje centrálnu analýzu povinností vyplývajúcich z medzinárodných sankcií. Ako informoval agentúru SITA Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti, uznesenie vlády uložilo rezortom povinnosť analyzovať rozsah povinností vyplývajúcich z reštriktívnych opatrení.

Každý rezort si mal túto úlohu splniť sám. MS SR si nad rámec uznesenia vlády vyžiadalo vstupy od všetkých rezortov, na ktorých základe centrálnu analýzu pripraví. Bubla však skonštatoval, že vzhľadom na komplexnosť problematiky je potrebný dlhší čas, aby mohla byť analýza riadne spracovaná.

Vznik Ústrednej koordinačnej skupiny

V nadväznosti na uznesenia vlády vznikla aj Ústredná koordinačná skupina (ÚKS) pre vykonávanie medzinárodných sankcií, ktorá dočasne vykonáva úlohy národného koordinačného orgánu pre uvedenú problematiku.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Do ÚKS boli nominovaní zástupcovia úradu vlády, podpredsedu vlády, všetkých ministerstiev, generálnej prokuratúry, Národnej banky Slovenska, Úradu geodézie, Úradu priemyselného vlastníctva, Národného bezpečnostného úradu, Štatistického úradu, Protimonopolného úradu, Úradu jadrového dozoru SR, Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo a Úradu pre verejné obstarávanie SR.

Zablokovanie vysielania staníc

„Pokiaľ ide o realizované kroky vyplývajúce z reštriktívnych opatrení, možno spomenúť napríklad prerušenie vykonávania rezortných zmlúv a aktivít s Ruskou federáciou v oblasti školstva, vedy a výskumu, ako aj interné rozhodnutie pozastaviť prípravu a schvaľovanie akýchkoľvek nových transakcii štátnej podpory exportu nielen na teritórium Ruska, ale aj Bieloruska,“ uviedol Bubla.

Taktiež bolo zablokované vysielanie staníc zo sankčných zoznamov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bubla
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRNárodná banka SlovenskaNBÚ Národný bezpečnostný úradPMÚ Protimonopolný úrad SRŠÚ Štatistický úrad SRÚrad jadrového dozoruÚrad priemyselného vlastníctva SRÚstredná koordinačná skupinaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie