Kollár chce rozvíjať vzťahy s ukrajinským parlamentom, svoj záujem predostrel prezidentovi Zelenskému

Volodymyr Zelenskyj, Boris Kollár
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský a predseda NR SR Boris Kollár. Foto: www.facebook.com

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) predostrel ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskyjmu záujem o rozvíjanie vzťahov medzi Národnou radou SR (NR SR) a Najvyššou radou Ukrajiny a zároveň snahu nadviazať aj na „úspešné fungovanie poslaneckých skupín priateľstva z predchádzajúcich volebných období“.

Parlamentnú diplomaciu je totiž podľa neho možné využiť na zviditeľnenie Slovenska na Ukrajine a opačne. V tlačovej správe o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Snaha o obnovenie dialógov medzi parlamentmi

Kollár zároveň dodal, že pri pohľade do nedávnej minulosti vidí potrebu obnoviť dialóg, najmä na úrovni vedenia parlamentov Slovenska a Ukrajiny. Predseda parlamentu v rámci dnešného prijatia ukrajinskému prezidentovi potvrdil, že Slovensko podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny.

Vyjadril aj záujem o transformáciu a reformy na Ukrajine s cieľom jej postupného približovania k európskym integračným štruktúram.

Počet ukrajinský škôl na Slovensku klesol

Na dnešnom stretnutí diskutovali aj o zastúpení ukrajinských škôl na Slovensku, ktorých počet v uplynulých rokoch klesol.

Poslanec NR SR a podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Jozef Lukáč (Sme rodina) ukrajinskému prezidentov prisľúbil, že garantuje zachovanie ukrajinského gymnázia v Prešove.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJozef LukáčVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)