Kollár sa vyhráža a OĽaNO stráca protikorupčný imidž. Vláda môže skončiť, ak sa zopakuje prípad ako s exšéfom SIS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová, Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík
Zľava: Veronika Remišová, Igor Matovič, Richard Sulík a Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Národná rada SR.

Oslobodenie bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského nepovedie k rozpadu koalície, ak nebudú podobné akty pokračovať a nebudú sa ututlávať korupčné kauzy, ktoré by mohli byť spojené s vládnou koalíciou.

Naopak, ak by sa opakovali podobné praktiky ako v minulom volebnom období, súčasná vláda môže skončiť. Pre agentúru SITA to povedal politológ Tomáš Koziak.

Nespokojnosť voličov

„Za nespokojnosťou lídrov koalície bude nespokojnosť voličov. Ak klesajú preferencie strán, politickí lídri sú nervóznejší a budú sa musieť k tejto veci nejako postaviť. Jedného dňa si môžu povedať – klesajú nám preferencie, takto sa nemôžeme správať, odchádzame preč,“ uviedol politológ.

Po tom, ako generálna prokuratúra zrušila vznesenie obvinenia voči exšéfovi SIS Pčolinskému či podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, budú podľa Koziaka dosahy na fungovanie koalície aj tak vážne.

OĽaNO má protikorupčný imidž

„Prakticky všetci zástupcovia koalície s výnimkou Sme rodina vyjadrili akú takú formu nespokojnosti minimálne v tom, že rozhodnutie generálnej prokuratúry je potrebné zdôvodniť. Dokonca aj Igor Matovič o tom napísal na sociálnu sieť. Jednoznačne pomenoval, že rozhodnutie generálnej prokuratúry nie je celkom zrozumiteľné a určite si uvedomil dosah tohto rozhodnutia,“ zhodnotil Koziak.

Podľa neho podnikateľ Haščák bol spájaný s kauzou Gorila, pre ktorú sa udiali na Slovensku obrovské protesty. Ako ďalej poznamenal, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si aj v súvislosti s protestami vytvorilo protikorupčný imidž, pre ktorý ho ľudia volili. „Po zrušení obvinenia nie je čo vyšetrovať a súdiť. Imidž protikorupčnosti OĽaNO dostáva vážne trhliny. Toto bude pred svojimi voličmi Igor Matovič ťažko vysvetľovať,“ mienil Koziak.

Vyhrážku treba brať vážne

Pokiaľ ide o kauzu Pčolinského, problém je podľa Koziaka v tom, že išlo o nominanta koalície, ktorý bol podozrivý z korupcie. „Môže to naznačovať, že aj táto koalícia si ide vytvárať svojich nedotknuteľných ľudí, čo sme poznali v období vlády Roberta Fica (Smer-SD). Vtedy termín naši ľudia vznikol. Teraz je dôležité vysvetliť, prečo u týchto ľudí bolo zrušené obvinenie,“ uviedol Koziak.

Líder Sme rodina Boris Kollár po prepustení Pčolinského povedal, že v Sme rodina by zvážili odchod z vlády, ak sa zopakujú nezákonnosti, ktoré sa stali exšéfovi tajnej služby a že nech ľudia potom radšej rozhodnú v predčasných voľbách. Podľa politológa išlo o „vyhrážku“, ktorú treba brať vážne a Kollár sa bude možno správať sebavedomejšie.

Drží najsilnejšie karty

„Týmto výrokom rovno ostatným partnerom povedal, že drží najsilnejšie karty v ruke, bude určovať podobu hry a pokiaľ nebudete rešpektovať pravidlá, ktoré nastavujem, tak táto vládna koalícia môže skončiť,“ zhodnotil Koziak.

V septembri má parlament rokovať o odvolaní Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra. Na jeho odchod z koalície tlačilo hnutie Sme rodina. Politológ si myslí, že teraz nie je pre Kollárovo hnutie dôležité odvolanie ministra. „Tlak na ministra Mikulca môže začať rásť vtedy, ak sa v hľadáčiku Národnej kriminálnej agentúry ocitne niekto blízky Sme rodina. Teraz na to nie je dôvod, aby tlak na Mikulca stupňovali,“ usúdil politológ.

Spochybnenie kajúcnikov

Podľa neho prepustenie Pčolinského využije vo svoj prospech líder opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na spochybnenie inštitútu takzvaných kajúcnikov. „Je to ďalšia voda na už tak veľmi silný prúd Ficovej opozičnej politiky. Určite sa bude Robert Fico pýtať, prečo v prípade Pčolinského kajúcnici dôležití neboli a prečo sú dôležití v prípade ďalších ľudí, kde je obvinenie postavené na kajúcnikoch,“ dodal politológ.

Generálna prokuratúra tento týždeň zrušila obvinenia voči bývalému riaditeľovi SIS Pčolinskému, podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, Ľubomírovi Arpášovi, Dane Arpášovej a tiež právnikovi Zoroslavovi K. Ten však zostáva vo väzbe pre inú kauzu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičJaroslav HaščákRobert FicoRoman MikulecTomáš KoziakVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSIS Slovenská informačná službaSme rodinaSMER-SD