Kollár udrie na Matoviča, ale na hranu sa pre ministra Mikulca zrejme nepostaví

Igor Matovič, Boris Kollár
O zotrvaní Romana Mikulca v pozícii ministra vnútra sa bude hovoriť na koaličnej rade. Zľava: Minister financií a šéf OĽaNO Igor Matovič a predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Tento týždeň by sa mohlo ukázať, ako vážne je ohrozené kreslo ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Osamotená opozícia funkciou Mikulca nezatrasie. V prípade, že na jeho odchod zatlačí aj koaličná Sme rodina a svoju požiadavku by nastolila ultimatívne, koalícia by sa ocitla vo veľkých problémoch.

Hnutie Sme rodina má s Mikulcom dlhodobý problém, ktorý trvá odvtedy, čo vo väzbe s obvinením z korupcie skončil nominant hnutia a bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Jeho brat, poslanec Sme rodina Peter Pčolinský, otvorene hovorí, že Mikulec a policajný prezident Peter Kovařík by mali odstúpiť.

NAKA a inšpekcia v spoločnom zovretí

O zosadenie Mikulca sa usiluje Smer, podľa ktorého minister nezvláda svoj rezort. Dianie v polícii nevyvoláva dôveru obzvlášť po tom, ako Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra podnikol akciu proti elitnému tímu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v súvislosti možným ovplyvňovaním svedkov v korupčných kauzách.

Situácia sa vyhrotila, keď policajti z Úradu hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec zasiahli v Pezinku proti vyšetrovateľom NAKA s tým, že hľadajú troch obvinených zo zločineckej skupiny takáčovcov. Tí mali údajne ovplyvňovať výpovede v kauzách Očistec a Judáš. Dvaja z obvinených takáčovcov sú stále na úteku, tretí je už vo väzbe.

Operatívci z NAKA reagovali na zásah policajných kolegov trestným oznámením. Nasledovalo odvolanie vedúcej tímu inšpekčnej služby rezortu vnútra Diany Santusovej, ktorá preverovala pochybnosti okolo vyšetrovania spomínaných káuz. Smer Mikulcovi vytkol, že je za odvolaním Santusovej, čo minister odmietol.

Otázky pre ministra

Schôdza o odvolávaní Mikulca pre neuznášaniaschopnosť parlamentu sa tento týždeň preložila na september. V najbližších dňoch by mali o šéfovi rezortu vnútra a policajnom prezidentovi Kovaříkovi hovoriť lídri vládnych strán na koaličnej rade.

O jej zvolanie požiadal predseda Sme rodina Boris Kollár. Očakáva sa, že na koaličnej rade by mal minister vnútra odpovedať na otázky, ktoré dostane od Kollára.

Roman Mikulec
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Sme rodina hovorí aj o zlyhaní policajných funkcionárov v súvislosti s protestom počas rokovania parlamentu o tzv. očkovacom zákone. Demonštranti sa dostali až k samotným dverám budovy parlamentu, hoci protesty v okruhu 50 metrov sú zakázané.

Krajná možnosť

Podľa poslanca Ľudovíta Gogu (Sme rodina) je na rozhodnutí Mikulca, či do septembrovej schôdze odstúpi sám. „Nie som za to, aby sa to zbytočne medializovalo a aby sme si odkazovali cez médiá,“ povedal Goga portálu Webnoviny.sk.

Podľa poslanca nejde o tému, ktorá zaujíma voličov, ale skôr sa treba sústrediť na to, ako ľuďom pomôcť. Otázkou je, či podmieni Sme rodina zotrvanie v koalícii odchodom ministra. Goga to označil za úplne krajnú možnosť. „Toto nie je to, prečo by sme mali z koalície odstupovať,“ poznamenal.

Poslanec pripomenul, že minister Mikulec je nominant OĽaNO a je to jeho zodpovednosť. „Na koaličnej rade si každý povie svoj názor a je to na zvážení pána ministra, či chce alebo nechce odstúpiť,“ dodal Goga.

Každý si zodpovedá za svojho nominanta

Hnutie OĽaNO sa zastalo ministra vnútra a rovnako aj ďalšie dve koaličné strany SaS a Za ľudí. Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) hovorí, že ak bude koaličná rada riešiť Mikulca, tak to neznamená, že odstúpi.

„Minister vnútra s najväčšou pravdepodobnosťou vysvetlí postup polície. Uvidíme, či to bude stačiť Sme rodina alebo nie. U nás má minister Mikulec silnú pozíciu, my s jeho odvolaním nesúhlasíme. Skôr si myslím, že ide o napínanie svalov Sme rodina,“ mienil.

166174697_273864460932231_5809325249069587494_n.jpg
Poslanec György Gyimesi a minister financií Igor Matovič. Foto: www.facebook.com

Podľa poslanca koaličná zmluva je jasne postavená tak, že každá strana si zodpovedá za svojho ministra a minister si zodpovedá za svoje ministerstvo.

Gyimesi hovorí, že Kollárovo hnutie nemá právo žiadať odstúpenie ministra, lebo mu to nevyplýva z koaličnej zmluvy. „Či to postavia na hranu a budú to vedieť svojim voličom vysvetliť, by som nechal na Sme rodina,“ dodal.

Opozícia neverí

Poslanec Smeru Marián Kéry si myslí, že Mikulec sám neodstúpi, pretože má blízko k šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi a odchod Mikulca nepresadí ani Kollár.

„To sú také tie politické tanečky pána Kollára a jeho strany,“ usúdil Kéry s tým, že v Sme rodina sa tiež dušovali, že nepodporia očkovací zákon a nakoniec bol prijatý.

Podľa poslanca Erika Tomáša (Hlas-SD) viacerí koaliční poslanci nielen zo Sme rodina, tvrdia, že stolička pod Mikulcom je roztrasená. „Skôr očakávam, že budú pribúdať ďalšie podozrenia, pre ktoré Mikulec už nebude môcť byť ministrom,“ uviedol Tomáš.

Podľa analytika OĽaNO Mikulca neobetuje

Politický analytik Ján Baránek hovorí, že momentálne to nevyzerá na to, že by OĽaNO chcelo obetovať ministra vnútra. „V konečnom dôsledku neprežije. Neviem, či to bude teraz alebo neskôr, ale keď si spravíte povestný test Ficom, nemal by tam byť,“ mienil analytik.

Podľa neho Mikulec nezvláda rezort vnútra a ak bude vo funkcii pokračovať, bude to len horšie. „V koalícii by si mali uvedomiť, že jej to škodí. Nie je to len otázka vojny policajtov, ale aj otázka dôvery verejnosti,“ zhodnotil analytik.

Podľa neho Matovič podrží Mikulca, lebo „ak majú spoločné hriechy z minulosti“, je to omnoho silnejšie spojivo ako prípadná dôvera alebo výhrady. Analytik nevylúčil, že šéf Sme rodina zotrvanie ministra vnútra vo funkcii politicky zobchoduje.

Júnové pochybnosti Sme rodina

O odvolaní Mikulca na návrh Smeru rokoval parlament aj v polovici júna. Smer vtedy okrem iného argumentoval existenciou univerzálnych svedkov, ktorí dostávajú od policajtov informácie o výpovediach iných svedkov. Mikulcovi vyčítal korupčné správanie v období, keď pôsobil vo Vojenskej spravodajskej službe.

Minister tento týždeň na sociálnej sieti reagoval, že ide o nepodložené obvinenia, ktoré už orgány činné v trestnom konaní v minulosti prešetrovali a uzavreli.

Koaliční poslanci v júni ministra vnútra pri odvolávaní podržali. Z klubu Sme rodina sa však viacerí zdržali hlasovania vrátane predsedu Sme rodina Kollára. Na hlasovaní neboli zo Sme rodina poslanci Peter Pčolinský, Adriana Pčolinská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárErik TomášGyörgy GyimesiIgor MatovičJán BaránekĽudovít GogaMarián KéryPeter KovaříkPeter PčolinskýRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie HlasNAKAOĽANOSIS Slovenská informačná službaSme rodinaSmerÚrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra