Zvyčajné dvojmesačné prázdninové voľno tentoraz poslanci nebudú mať. Netradične na piatok 23. júla zvolal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) schôdzu poslaneckého pléna. Opozícia hovorí o zvláštnom prístupe, na schôdzi sa však plánuje zúčastniť.
Koalícia by tak nemala rokovať bez opozičnej oponentúry. Otázkou je, či bude parlament uznášaniaschopný. Musí prísť aspoň 76 poslancov zo 150. Viacerí však môžu chýbať pre dovolenky.
Program počíta s 12 bodmi. Ak poslanci nestihnú body prerokovať, je predpoklad, že budú pokračovať aj po 16. hodine, kedy podľa rokovacieho poriadku rokovanie končí. Druhá možnosť je, že budú musieť prísť aj na ďalší týždeň a schôdza potrvá minimálne ešte ďalší deň či dva.
Poslanci zasadnú do lavíc parlamentu aj počas leta, prerokovať by mali niekoľko zákonov
Kolúzna väzba a digitálne očkovacie preukazy
Parlament by mal okrem iného definitívne schváliť novelu Trestného poriadku, ktorá sa týka kolúznej väzby. Novelu po tlaku koaličného hnutia Sme rodina predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).
Líder hnutia Kollár ešte v máji tlačil na to, aby novela platila už od augusta. Jeho tlak zosilnel po tom, ako sa do väzby dostal nominant Sme rodina, dnes už bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Kľúčovou zmenou je zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby. Základná dĺžka väzby je teraz sedem mesiacov.
Kollár sa dohodol s Kolíkovou na úprave kolúznej väzby, návrh odobril aj vládny kabinet
V zrýchlenom režime majú poslanci prerokovať tiež novelu zákona, ktorá súvisí s využívaním digitálnych očkovacích preukazov. Zaočkovaní ľudia, ďalej tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a negatívne testovaní budú môcť využívať služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené pre vstup osôb.
Opozícia avizovala, že sa pokúsi presadiť do programu aj bod na zmenu ústavy, ktorá by umožnila konanie referenda o predčasných voľbách. Koalícia sa dohodla, že rokovanie o tomto bode nepripustí. Nedovoľuje to rokovací poriadok, pretože parlament v júni už rokoval a neschválil v tej istej veci novelu ústavy, ktorú predkladal nezaradený poslanec Tomáš Taraba.
V piatok až na doraz?
Šéfka klubu SaS Anna Zemanová hovorí, že schôdza sa uskutoční v piatok preto, lebo jeden z materiálov nebol predložený v zákonnej lehote 15 dní pred začiatkom rokovania. Pôvodne sa mali poslanci stretnúť o deň skôr vo štvrtok.
„Všetky body by sme mohli zvládnuť v piatok do večera. Niektoré môžu vyvolať debatu, niektoré pôjdu rýchlo. Predpokladám, že pôjdeme až do ukončenia schôdze,“ uviedla Zemanová.
Poslanec Jozef Bubnár (OĽaNO) hovorí, že na schôdzu príde. „Akúkoľvek prácu som vykonával, tak som si ju v prvom rade ctil a veciam sa musíme prispôsobiť. Nevidím v tom žiadny problém. Keď tam budeme sedieť aj dva týždne, tak je to naša práca,“ poznamenal.
Opozícia očakáva, že Kollár naplní svoj sľub
Nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) povedal, že má pochybnosti, či stihnú všetky body v piatok alebo sa bude rokovať aj cez víkend. Podľa neho ide o aroganciu moci nielen voči poslancom, ale aj voči zamestnancom parlamentu, ktorí mali zabezpečené dovolenky.
Kollár by na referende zarobil za akýchkoľvek okolností
„Zvolať schôdzu na piatok uprostred leta s dvanástimi závažnými bodmi, tak to mi príde pomerne zvláštne. Som z toho prekvapený, že sa predseda národnej rady takto rozhodol. Za Hlas tam budeme všetci jedenásti. Sám som zvedavý, ako sa k tomu postavia ostatní poslanci,“ vyjadril sa Šutaj Eštok.
Podľa neho by schôdza mala zmysel, keby Kollár naplnil svoj sľub a presadil rokovanie o zmene ústavy, ktorá by umožnila referendum o skrátení volebného obdobia parlamentu.
Program narástol
Podľa poslanca Dušana Jarjabka (Smer-SD) schôdza môže trvať aj niekoľko dní, ak ju budú brať poslanci vážne. Dodal, že pôvodne sa hovorilo, že schôdza bude rýchla a bude mať len dva body, ktoré sa mali týkať kolúznej väzby a výstavby nájomných bytov.
Nezaradený Tomáš Valášek (PS) tvrdí, že účasť na schôdzi je súčasťou pracovnej povinnosti poslanca a rokovanie bolo niekoľko týždňov dopredu avizované. Nemyslí si však, že sa schôdza „sfúkne“ za jeden deň, ale natiahne sa.
„Tí poslanci, ktorí nie sú z Bratislavy, budú musieť prísť v piatok a ostať tu na víkend alebo sa vrátiť na ďalší týždeň. Tí, čo prídu zďaleka, sa budú právom sťažovať, že budú musieť dvakrát cestovať cez krajinu,“ mienil Valášek.
Časť poslancov dovolenkovala, ďalší sa chystajú
Niektorí poslanci už stihli aj dovolenku. Parlament naposledy rokoval 2. júla. Poslanec Bubnár povedal, že bol v Štiavnických vrchoch. „Určite do zahraničia nejdem a ani nechcem ísť. Som motivovaný podporiť cestovný ruch na Slovensku,“ uviedol.
Poslanec Jarjabek sa chystá na týždeň k moru do Chorvátska. „Určite nepôjdem do destinácií, kde sú diskotéky. Keď je niekto na priváte a ide jedine nakupovať do obchodu s rúškom a ešte je zaočkovaný, tak to riziko je minimálne,“ myslí si.
Nezaradený poslanec Valášek oddychoval v Nízkych Tatrách a na Liptove. Poslanec Šutaj Eštok bol na dovolenke v Grécku. Momentálne je v karanténe a pracuje z domu.
Poslanci sa môžu pri plánovaní dovoleniek riadiť dlhodobým harmonogramom schôdzí. Ten so schôdzou 23. júla nerátal. Navyše, poslanci majú výhodu v tom, že Zákonník práce sa nich nevzťahuje. Parlament podľa ústavy zasadá stále. Môže sa stretnúť aj mimoriadne. Ak 30 poslancov požiada o zvolanie schôdze, predseda parlamentu ju musí zvolať do siedmich dní.