- aktualizované 14. septembra 2022, 12:54
Predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) sa ani na druhýkrát nepodarilo otvoriť riadnu 72. schôdzu Národnej rady SR (NR SR). Prezentovalo sa totiž len 71 poslancov, Národná rada SR teda opäť nebola uznášaniaschopná.
Prvýkrát o 9:00 sa prezentovalo 64 poslancov. Koalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí má spolu 69 poslancov. Predseda parlamentu začiatok schôdze odložil na utorok 20. septembra.
Poslanci sa majú zobudiť
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová na neotvorenie schôdze zareagovala výzvou k poslancom Národnej rady. Vyzvala ich, aby sa zobudili, správali sa zodpovedne a nebrali občanov za rukojemníkov.
Remišová vyzvala poslancov, aby sa zobudili a nebrali občanov Slovenska ako rukojemníkov
Remišová tiež prízvukovala, že volení zástupcovia ľudu majú kráľovský plat a skladali sľub, že budú pracovať len a len v záujme občanov Slovenskej republiky.
Trápnosť a drzosť
Poslanci by mali robiť to, za čo sú platení a nie zle, vyhlásil minister obrany a člen hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Jaroslav Naď. Dodal, že v stredu bola miestnosť Národnej rady SR plná poslancov, no aj napriek tomu sa im nepodarilo otvoriť 72. schôdzu.
„Poslanci strany Sloboda a Solidarita, mafie a fašistov odsúhlasili, že rokovať nebudú a na grémiu sa dohodli, že najbližšie sa stretnú až v utorok 20. septembra, hanba,“ napísal minister na sociálnej sieti. Naď celú situáciu nazval neskutočnou trápnosťou a drzosťou.
Trápne politikárčenie
Minister obrany uviedol, že na schôdzi sa malo hneď v úvode rokovať aj o dvoch dôležitých bodoch z rezortu obrany. „Prvý bod je novelizácia zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. Zákon sme prepracovali po dvojročnej práci aj za účasti vojakov, od ktorých sme dostali vyše 500 podnetov,“ tvrdí minister. Ten dodal, že na zákone spolupracoval i s členom poslaneckého klubu SaS Jurajom Krúpom, ktorý podľa Naďa odmietol o tom rokovať pre „trápne politikárčenie.“
Ako uvádza minister, druhý bod sa týkal mandátu pre slovenských vojakov, aby mohli pôsobiť v jednotke NATO na Slovensku. „Je to najmä z praktických dôvodov a veľmi dôležité. Kvôli trápnemu politikárčeniu SaS, mafie a fašistov sme o tom nemohli rokovať. Politikárčiť o témach NATO? To je tá zahraničnopolitická zodpovednosť SaS?,“ pýta sa Naď.
Na 72. schôdzi NR SR mali poslanci rokovať aj o ratifikácii pristúpenia Švédska a Fínska do NATO. „Mimochodom, patríme už len medzi posledných asi päť krajín, ktoré to neratifikovali. Už sa nás diplomati a mňa už aj ministri obrany Švédska a Fínska pýtajú, prečo je to tak,“ dodal minister a zároveň sa pýta, prečo „nám SaS, mafia a fašisti spôsobujú medzinárodnú hanbu.“ Naď tvrdí, že na schôdzi sa mali prerokúvať i zákony, ktoré kedysi navrhla samotná SaS, no teraz o nich odmietli rokovať. „Je to vrcholne nezodpovedné a neprijateľné. Predseda SaS Sulík bol vraj v roku 2020 pripravený prevziať zodpovednosť, dal to aj na bilbord,“ uzavrel.