BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Policajný prezident Tibor Gašpar je presvedčený, že pri hodnotení vlaňajšieho policajného zásahu v Moldave nad Bodvou treba počkať na výsledky vyšetrovacích orgánov. Povedal to v stredu na zasadnutí rady vlády pre ľudské práva, kde ombudsmanka Jana Dubovcová informovala o svojich zisteniach týkajúcich sa spomínanej pátracej akcie. Stalo sa tak po tom, čo jej premiér Robert Fico v januári nedovolil hovoriť o zásahu na pôde vlády.
Vo veci policajnej akcie sa vedie trestné stíhanie, ktoré sa začalo na podnet Generálnej prokuratúry SR. „Terajšie vystúpenia môžu vyznieť ako predčasné. Čo zistia tieto orgány, môžeme považovať za relevantné, aj čo sa týka porušení v postupe polície,“ povedal na zasadnutí rady vlády Gašpar.
Dubovcová však upozornila, že aj keby vyšetrovacie orgány dospeli k záveru, že trestný čin nikto nespáchal, stále platí, že polícia mohla porušiť základné práva a slobody dotknutých obyvateľov osady na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou. „I napriek dodržaniu zákona môže dôjsť k porušeniu základných práv a slobôd,“ vysvetlila ombudsmanka.
Gašpar ombudsmanku rešpektuje
Pripomenula, že jej pôsobnosť je iná ako tá, ktorú majú prokuratúra, vyšetrovatelia a napokon súdy. Ako doplnila, jej pôsobnosť smeruje k zlepšovaniu postupov orgánov verejnej správy a k zlepšovaniu právneho prostredia. Pri činnosti prokuratúry, vyšetrovateľov a na konci súdov je dôležité vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. Preto podľa nej netreba silou mocou čakať na výsledky vyšetrovania.
Gašpar vyhlásil, že inštitút verejného ochrancu práv plne rešpektuje. Dodal však, že ho mätie, keď sa argumenty policajtov pri obhajobe policajného zásahu považujú za irelevantné. Podotkol, že najčastejšie polícia v osadách zasahuje pre problémy, ktoré majú pôvod v medziľudských vzťahoch samotných Rómov. Policajti podľa Gašparových vyjadrení v osadách zasahujú pravidelne v týždennom cykle a snažia sa tu nastoliť poriadok. Čiže záujmom polície je chrániť aj ich práva, ktoré si porušujú navzájom, uzavrel policajný prezident.
Čakať na výsledky vyšetrovania nemá význam ani podľa programového riaditeľa Nadácie Milana Šimečku Laca Oravca. Ombudsmankin úrad je podľa neho legitímny predkladať svoje podozrenia a všetky orgány, ktorým záleží na dodržiavaní zákona a ľudských práv, sú povinné sa jej podozreniami zaoberať. „Ak exekutíva nenájde spôsob, akým sa vysporiadať s podozreniami, tak budú pretrvávať,“ povedal Oravec.
Reputácia krajiny
Zatiaľ sa podľa neho nikto nevysporiadal s množstvom podozrení, ktoré Dubovcová v súvislosti s Moldavou nad Bodvou predložila. Upozornil, že ak orgány nie sú schopné zaoberať sa jej podozreniami, môžeme si byť istí, že sa celá kauza skončí na Európskom súde pre ľudské práva a o desať rokov sa nám vráti ako bumerang.
Minister zahraničných vecí a predseda ľudskoprávnej rady vlády Miroslav Lajčák zase povedal, že od minulého leta je slovenská diplomacia s touto otázkou konfrontovaná aj zo strany medzinárodných ľudskoprávnych inštitúcií. Tiež sa priklonil k tomu, aby rozhodnutie o vine a nevine vzišlo z ukončeného vyšetrovania relevantnými štátnymi inštitúciami.
Na tento prípad sa podľa jeho slov upiera medzinárodná pozornosť, závisí od toho aj reputácia krajiny. Preto podľa neho treba zabezpečiť, aby sa policajný zásah vyšetril bez prieťahov a tak, aby sme mali jasné odpovede na otázky nastolené verejnou ochrankyňou práv.