Komisár Mikloško poukazuje na nevhodnosť výstavy Body Worlds, smrť by mala byť vnímaná s úctou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIKLOŠKO: Nový komisár pre deti
Komisár pre deti Jozef Mikloško. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Komisár pre deti Jozef Mikloško poukazuje na nevhodnosť výstavy skutočných ľudských tiel Body Worlds. Súčasne vyzval pri príležitosti pamiatky zosnulých k úcte k zosnulým.

Komisár apeluje na rodičov a učiteľov

Ako uviedol Úrad komisára pre deti, dôstojnosť človeka si vyžaduje, aby bola s úctou vnímaná aj jeho smrť, osobitne ak ide o deti. Ako úrad informoval, komisár so znepokojením prijal podnet, ktorý súvisel so sprístupnením obsahu výstavy neplnoletým, ale hlavne vývinovo nezrelým deťom.

Z dostupných informácii je zjavné, že na výstave sa môžu zúčastniť aj deti od štyroch rokov veku. Súčasťou výstavy je aj prenatálne dieťa a detská lebka,“ spresnil úrad s tým, že keďže je ponuka propagovaná aj na školách ako súčasť vyučovacieho procesu, komisár apeluje na rodičov, riaditeľov, učiteľov a verejnosť, aby zvolili menej kontroverzné formy vzdelávania, ktoré budú zohľadňovať zrelosť, vyspelosť a zraniteľnosť detí.

Nezákonná výstava

Komisár poukázal na rešpektovanie Deklarácie práv dieťaťa, ako aj na Dohovor o právach dieťaťa, kde sa uvádza, že „dieťa pre svoju telesnú a duševnú nezrelosť potrebuje osobitné záruky, starostlivosť a zodpovedajúcu právnu ochranu pred narodením aj po ňom“.

Ako uzavrel Úrad komisára pre deti, nevhodnosť výstavy potvrdzuje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Ten vo svojom rozhodnutí konštatoval, že výstava mŕtvych tiel Body Worlds je nezákonná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mikloško
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva