Komunikácia s Európskou komisiou je dôverná, Suskovo ministerstvo reaguje na výzvy SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Susko, Mária Kolíková
Minister spravodlivosti SR Boris Susko a poslankyňa NR SR Mária Kolíková. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík, Martin Medňanský
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo spravodlivosti naďalej komunikuje s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) o novelizácii Trestného zákona, či už na osobnej úrovni, ako aj výmenou písomnej korešpondencie. Rezort to uviedol v stanovisku k informáciám zverejneným denníkom Sme o tom, že disponuje novým kritickým listom od Komisie, podľa ktorého ani piata oprava Trestného zákona neodvrátila hrozbu zastavenia eurofondov pre Slovensko.

Ministerstvo v tejto súvislosti trvá na tom, že žiaden list o odobratí eurofondov nedostalo a spomenuté informácie označilo za zavádzajúce. Rezort tiež reagoval na výzvu opozičnej strany Sloboda a Solidarita, aby bezodkladne list zverejnil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Ministerstvo spravodlivosti SR opakovane upozorňuje na požiadavku Európskej komisie o dôvernosti vzájomnej komunikácie a skutočnosť, že z nej nebudeme zverejňovať žiadne detaily. Európska komisia na otázku, či môžeme zverejňovať informácie z našej komunikácie, zaujala zamietavé stanovisko,“ uviedol rezort spravodlivosti.

Európska komisia podľa denníka Sme v liste upozornila predstaviteľov vlády, že ani dodatočné úpravy v Trestnom zákone nezohľadňujú všetky jej pripomienky, ktoré tlmočí už od jari.

„List sa viazal priamo na najnovšiu novelu, ktorú schválil parlament v utorok. Teda len dva pracovné dni po jeho doručení,“ uviedol denník.

Podľa poslankyne za SaS Márie Kolíkovej by pre EK mohlo byť problémom, že Trestný zákon v novelizovanej podobe rozlišuje medzi páchateľom, ktorý kradne európske peniaze a páchateľom, ktorý ukradne slovenské peniaze. Zároveň skonštatovala, že posledné rýchle zmeny v Trestnom zákone sú rukolapným dôkazom úplnej neschopnosti ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).

„Pri posledných zmenách neočakávam nikoho z justície, kto by sa za tieto zmeny postavil a v prípade napadnutia na Ústavnom súde SR si neviem predstaviť iný výsledok ako konštatovanie protiústavnosti,“ vyhlásila Kolíková. Dodala, že predmetnou novelou by sa mal ústavný súd zaoberať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoMária Kolíková
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MS Ministerstvo spravodlivosti SRSaS Sloboda a SolidaritaSMESMER-SDÚstavný súd SR