Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neodporúča verejnosti kupovať samotesty na Covid-19. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.
Koronavírus: Na Slovensko pribudlo 114 nakazených a dvaja mŕtvi, Covid-19 sa potvrdil v ďalších DSS a nekontrolovane sa šíri v Žehre (online)
Najmä na internete sa totiž objavuje množstvo samotestov alebo rýchlotestov na diagnostiku tohto ochorenia. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu.
Mnohé nemajú certifikát
„Kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Ani prekonané ochorenie nezaručuje u všetkých tvorbu protilátok a tak negatívny výsledok môže vyvolať falošné presvedčenie o Covid-19 negativite, čo môže mať nebezpečné následky,“ uviedla riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.
Viac o téme: Koronavírus
Baťová tiež upozornila, že testy dostupné na trhu v Európskej únii nie sú určené laickej verejnosti a mnohé z nich sú necertifikované. „V prípade ich použitia laickou verejnosťou hrozí riziko nesprávneho použitia testu a tiež nesprávnej interpretácie výsledku,“ uviedol štátny ústav.
Falošne negatívny výsledok
ŠÚKL poukázal aj na to, že senzitivita a špecificita rýchlotestov je nízka, takže najmä v prípade použitia v prvých dňoch po nákaze je vysoká pravdepodobnosť falošne negatívneho výsledku.
Rýchlotesty protilátky odhaľujú až niekoľko dní po nákaze a spravidla až keď má pacient príznaky. Aj pri pozitívnom výsledku je potrebné výsledok ešte overiť metódou priamej detekcie.