Konzervatívci sťahujú pre Istanbulský dohovor okolo Čaputovej slučku, tá má zatiaľ hlavu v piesku

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Tomáš Somr

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ nezareagovala na žiadosť premiéra Petra Pellegriniho v súvislosti s odmietnutím Istanbulského dohovoru.

Ten ju požiadal na základe uznesenia Národnej rady SR o notifikáciu úmyslu Slovenskej republiky depozitárovi Istanbulského dohovoru nestať sa jeho zmluvnou stranou.

O to, kto má oznámiť odmietnutie dohovoru Rade Európy, sa zatiaľ vedú kuloárne spory.

Kuffa: Velezrada, vlastizrada

Prezidentku však k činu vyzývajú stále ďalší a ďalší konzervatívci. Aktívni sú najmä členovia Slovenského dohovoru za rodinu.

Pani prezidentka, aj touto cestou vás opätovne vyzývam v mene Slovenského dohovoru za rodinu, aby ste konali tak, ako rozhodol parlament ústavnou väčšinou, a aby ste rešpektovali uznesenie vlády Slovenskej republiky,“ hovorí kresťanský aktivista zo Slovenského dohovoru za rodinu Erik Zbiňovský, ktorý kandiduje vo voľbách za Slovenskú národnú stranu.

Pridal sa aj nepolepšiteľný farár Marián Kuffa: „Teraz ide len o to, či vláda a prezidentka budú rešpektovať rozhodnutie parlamentu, alebo nebudú… Ja to považujem za ťažký zločin, keď prezidentka a vláda nekonajú v tejto veci. Velezrada, vlastizrada. A za tým si stojím,“ cituje kňaza Denník S.

Útok alebo hodnotový stret?

Podľa politologičky Dariny Malovej z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave je to súčasťou predvolebnej kampane. „Toto rozhodnutie a načasovanie je otvorený útok na pani prezidentku, lebo ju tlačí smerom k rozhodnutiu, ktoré je proti jej hodnotám a s ktorými do Prezidentského paláca išla,“ povedala pre agentúru SITA.

Politický analytik Ján Baránek si to ale nemyslí, podľa neho sa diskusia okolo Istanbulského dohovoru začala oveľa skôr, ako prezidentské úradovanie Zuzany Čaputovej. „Tento boj nikomu neprináša politické body,“ tvrdí Baránek.

Prezidentka si musí vybrať

„Nečinnosť pani prezidentky vplýva z toho, že vzišla z liberálneho prostredia. Nie je to politický spor, ale hodnotový stret medzi konzervatívcami na jednej strane a ľavičiarmi a liberálmi na druhej,“ vysvetľuje.

Celý problém sa točí okolo chápania slova gender. Slovensko nechce pristúpiť na filozofiu, podľa ktorej gender závisí od osobného výberu človeka. Podľa konzervatívcov je totiž určený geneticky. V podstate totožný názor ako slovenská vláda a parlament presadzuje aj americký prezident Donald Trump.

„Prezidentka by sa mala jasne vyjadriť, či chce uplatniť svoje ústavné kompetencie, ktoré jej umožňujú reprezentovať krajinu. Ak nechce, mala by ich preniesť na vládu. A ak konať nebude, zrejme bude rozhodnutie na ústavnom súde,“ uzatvára J. Baránek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik ZbiňovskýJán BaránekMarián KuffaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinuSNS Slovenská národná strana