Zahranično-obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa a tiež o tom, ako by mala reagovať Európa vo vzťahu k USA aj Číne, je druhý diel nového podcastu Konzervatívna kaviareň.
Daniel Lukáč: Plyn a ropa sú nahraditeľné. Inak nás nič nespája, Rusi nepotrebujú nás a my ich
„Pred ôsmimi rokmi, keď Trump prvýkrát otvoril otázku hlbokého deficitu USA vo vzťahu k Číne, tak Čína ustúpila z veľkej väčšiny svojich pozícií a v tichosti, aj keď len dočasne, znížila obchodný deficit Spojených štátov,“ spomína Daniel Lukáč. „Dnes sa ale postavila Trumpovi čelom a zdá sa, že sa spúšťa obchodná vojna,“ pokračoval a podľa jeho mienky sa tento vývoj dal očakávať, pretože Čína je dnes omnoho silnejšia, je rovnocenným partnerom USA a na prípadnú obchodnú vojnu sa pripravila.
Dúfam, že v Európe sa predsa len presadí racionálny pohľad, že máme svoje záujmy nielen ekonomické, ale máme svoje záujmy aj geopolitické a nakoniec aj civilizačné záujmy, civilizačnú spolunáležitosť. To všetko hovorí v prospech Ameriky. „Niektoré Trumpove rozhodnutia sú málo pochopiteľné, ale určite je nám bližší ako čínsky prezident, ktorého zaujímajú len priority čínskej komunistickej strany,“ dodáva Lukáč.
V Konzervatívnej kaviarni debatuje Stanislava Janota s Danielom Lukáčom aj o tom:
- ako vznikla dolárová dominancia vo svetovej ekonomike
- či Donald Trump naozaj chce, aby dolár prestal byť rezervnou menou
- aký bude osud dolárových rezerv v čínskych rukách
- aké sú prekážky nulových ciel medzi Európou a USA
- či clá pomôžu americkým robotníkom
- a či majú šancu skrotiť obrovský deficit USA
- ako by mala vystupovať Európa vo vzťahu k Číne
- prečo by mala Európy nakupovať americké fosílne palivá