- aktualizované 3. apríla 22:19
Korčok si váži podporu hnutia Slovensko, odmieta však útoky, ktoré zazneli zo strany predsedu hnutia Igora Matoviča smerom k Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD).
Uviedol to občiansky kandidát na prezidenta Ivan Korčok v prezidentskom dueli RTVS.
Uvedomujú si, o čo ide
Ako Korčok zdôraznil, váži si, že bolo odporúčané voličom hnutia Slovensko, aby ho podporili v druhom kole prezidentských volieb.
Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024
„Vážim si to z dôvodu, že aj oni si uvedomujú, o čo ide v týchto prezidentských voľbách a vedia veľmi dobre, že rozhodnú o tom, či bude v Prezidentskom paláci niekto, kto bude plniť príkazy súčasného predsedu vlády,“ vyhlásil Korčok s tým, že si váži podporu všetkých strán, ktoré mu ju dali, pretože u týchto strán je zrejmé, že im záleží na budúcnosti Slovenska.
Čaputová: Ani Pellegrini, ani Korčok nás do vojny nezatiahnu a nevyšlú vojakov na Ukrajinu, prezident nemá takú právomoc
„Na rozdiel od koaličných strán vedia, čo je to právny štát, vedia, že tu ide o demokraciu, vedia, kde Slovensko patrí,“ uviedol Korčok.
Kto môže rozkývať vládu
Dodal, že Pellegrini je schopný pre podporu, ktorú chce získať od Štefana Harabina a Andreja Danka (SNS), prijať aj veci, ktoré z úst Danka a Harabina zaznievajú. Ide podľa neho len o to, aby sa Pellegriniho prípadným zvolením nerozkývala vláda.
Víťazom Pellegrini, ale aj Korčok. Posledné prieskumy pred druhým kolom majú jedno spoločné, predpovedajú tesný výsledok
„Ja vládu nerozkývem, keď sa stanem prezidentom. Rozkývete ju vy a z toho je nervózny aj Danko aj ostatní koaliční partneri,“ odkázal Korčok Pellegrinimu.
„Som občiansky kandidát, kvôli mne nebolo nutné organizovať koaličné rady tak, ako to je dnes. Na koaličných radách bolo pravdepodobne témou to, akým spôsobom bude Pellegrini garantovať, že bude chrániť vládu,“ uzavrel Korčok.
Korčok bol 27 rokov diplomatom
Peter Pellegrini v prezidentskom dueli na RTVS uviedol, že Ivan Korčok nesie väčšiu vinu a zodpovednosť za to, v akom stave sa nachádza Slovensko. Svoje tvrdenie argumentoval tým, že občiansky kandidát na prezidenta Korčok je vo výkonných funkciách dlhšie ako on.
„Korčok bol ministrom v tom najhoršom období, keď sme mali najnedôveryhodnejšiu vládu, ktorá terorizovala ľudí, spôsobila marazmus a úpadok, z ktorého sa budeme dostávať ešte veľmi veľa rokov,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že on by nikdy nemohol slúžiť raz ľavici, raz pravici, raz liberálom a raz progresívcom. „Ja som vlastenec a sociálny demokrat a nikdy iný nebudem,“ dodal Pellegrini.
Korčok sa ohradil, že Pellegrini vytvára veľmi pokrivenú fikciu, keď tvrdí, že bol 30 rokov v politike. „Ja som nebol 30 rokov v politike. Ja som bol 27 rokov v diplomatickej službe SR. Slúžil som SR, áno, za všetkých vlád. Tie vlády boli zvolené. Ja sa podpisujem pod všetko, čo som robil a moja vizitka ako diplomata je, že som viedol rokovania o vstupe do NATO a EÚ,“ uviedol Korčok s tým, že Pellegrini si 20. výročie vstupu SR do NATO ani nevšimol.
Pellegrini nechal zbúrať Rázsochy
Ako Korčok ďalej uviedol, Pellegrini bol predsedom vlády a v rukách mal najkľúčovejšie rezorty ako zdravotníctvo či školstvo, pre ktoré ľudia utekajú preč zo Slovenska.
Korčok v diskusii kritizoval Pellegriniho aj za to, že nechal ako premiér zbúrať nemocnicu Rázsochy. Pellegrini vysvetlil, že po sebe zanechal čistý pozemok s rozbehnutým verejným obstarávaním, no ďalšia vláda s tým za tri roky nič nespravila.
S Harabinom nachádzajú prieniky
Pellegrini tiež uviedol, že sa v mnohých názoroch nezhoduje so Štefanom Harabinom, v mnohých veciach však nachádzajú prieniky.
Ako tiež konštatoval, nie je pravdou, že by Slovensko otočil iným kurzom ako smerom k EÚ a k NATO.
„Zlo menom Pellegrini“ zvíťazí vtedy, ak dobrí ľudia nepôjdu voliť, tvrdí Matovič
„Slovensko je pevne ukotvené v EÚ aj v Severoatlantickej aliancii,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že je však potrebné robiť suverénnu zahraničnú politiku, obhajovať národnoštátne záujmy SR a brániť záujmy občanov. V tomto sa podľa Pellegriniho zhodnú aj s Harabinom.
„Nikdy by som nesúhlasil, aby sa v rámci posilnenia EÚ odobralo Slovensku právo veta v nejakej ďalšej oblasti, či už zahraničnej alebo bezpečnostnej. Vždy budem trvať na tom, aby Slovensko právo veta malo, aby sa nestalo vazalom väčších krajín,“ uviedol Pellegrini a pokračoval, že s voličmi Harabina sa zhodnú aj v tom, že preferuje mierové riešenie a okamžité zastavenie zabíjania na rusko-ukrajinskom fronte.