Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) v utorok otvoril zasadnutie Slovenskej komisie pre UNESCO a odovzdal menovacie dekréty prítomným členom komisie. Tá je poradným orgánom vlády SR a tvoria ju experti na jednotlivé programy UNESCO. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Rozvoj slovenskej spoločnosti
UNESCO podľa Korčoka poskytuje veľa podnetov pre rozvoj slovenskej spoločnosti, a to napríklad v oblasti vzdelávania, kultúry, vedy, ochrany životného prostredia, umelej inteligencie, a tiež v oblasti bezpečnosti novinárov a slobody tlače.
Riaditeľka SNG sa stala členkou Medzinárodnej poradnej skupiny pre múzeá na Ukrajine pri UNESCO
„Hľadajme spôsoby, ako tieto príležitosti čo najefektívnejšie využiť pre zveľaďovanie našej krajiny, ale aj šírenie porozumenia a tolerancie v našej spoločnosti,“ vyhlásil minister.
Dôvody vzniku UNESCO
Korčok na zasadnutí komisie tiež poukázal na dôležitosť UNESCO v dnešnej dobe a tiež dôvody jej vzniku. „Minulý rok sme si pripomenuli 75. výročie vzniku UNESCO. Vtedy nikoho z nás nenapadlo, aký krehký môže byť mier a porozumenie medzi národmi. Dnes to vnímame v úplne iných súvislostiach, ktoré nás nútia premýšľať nad tým, ako v praxi napĺňať slová z preambuly Ústavy UNESCO: ‚Keďže vojny začínajú v mysliach mužov a žien, obrana mieru sa musí budovať práve v mysliach ľudí.‘, povedal.
Slovenskej komisii pre UNESCO predsedá minister zahraničných vecí. Komisiu ďalej tvoria experti na jednotlivé programy UNESCO, ako aj zástupcovia relevantných rezortov a inštitúcií pôsobiacich v UNESCO agendách. Celkovo má 20 členov, dve sekcie – vzdelávaciu a kultúrnu a sedem výborov.