Pápež František vyzval svetových lídrov, aby súčasnú koronakrízu využili ako príležitosť na reformu krívd globálnej ekonomiky a „zvrátenej logiky“ doktríny jadrového odstrašovania.
Vo svojom prednahratom príhovore pre 75. zasadnutie Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) tiež varoval, že na svete „nesmú prevládať“ izolacionistické reakcie na jeho problémy, a požiadal o väčšiu účasť a vplyv OSN pri ochrane chudobných, migrantov a životného prostredia.
Prehodnotenie budúcnosti
Svet má podľa Františka na výber, keď sa snaží dostať z krízy spôsobenej ochorením COVID-19 a zaoberať sa závažným ekonomickým dopadom, ktorý pandémia mala na najzraniteľnejších na planéte.
Vatikán odmieta eutanázie či asistované samovraždy, považuje ich za „akt zabitia“
Môže sa rozhodnúť pre solidaritu a multilateralizmus alebo samostatný ústup do väčšieho „individualizmu a elitárstva“.
„Z krízy sa nikdy nedostaneme takí, ako sme boli. Vychádzame buď lepší, alebo horší. Preto je v tejto kritickej chvíli našou povinnosťou prehodnotiť budúcnosť nášho spoločného domova a nášho spoločného projektu,“ vyjadril sa pápež.
Nová encyklika
Štvrtého októbra by mal Vatikán vydať novú encykliku, od ktorej sa očakáva, že predstaví ďalšie pápežove vízie pre potrebu solidarity po koronakríze.
Valné zhromaždenie OSN sa pre pandémiu koronavírusu tento rok koná prevažne vo virtuálnom priestore.