Koronavírus by mohol vyhubiť domorodé kmene Amazónie. Voči infekčným chorobám sú málo imúnni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Indiani.jpg
Koronavírus zasiahol aj domorodé kmene Amazónie Getty Images

Koronavírus postupne preniká do aj do tých najvzdialenejších oblastí sveta a nevyhol sa ani amazonskému dažďovému pralesu, ktorý je jednou z najodľahlejších a najizolovanejších častí Zeme.

Tam ohrozuje pôvodné indiánske obyvateľstvo, ktorého niektoré kmene sú dnes už aj bez COVIDu-19 na pokraji vyhynutia.

Ako uviedol portál msn.com, Panamerická zdravotnícka organizácia (PAHO) informovala, že v povodí rieky Amazonka bolo koronavírusom nakazených viac ako 20 000 ľudí a zomrelo asi 1500.

Epidémia paralyzovala nemocnice a mŕtvych už pochovávajú do masových hrobov.

Koronavírus preniká aj pralesom

PAHO varovala, že pôvodné obyvateľstvo buď žije v izolovaných sídlach bez prístupu k zdravotnej starostlivosti alebo vo veľkých mestách, kde je veľké riziko nákazy. Koronavírus preto môže mať na toto obyvateľstvo obrovský dopad, ak vláda neprijme adekvátne opatrenia na jeho ochranu.

Príkladom je kolumbijský štát Amazonas na hraniciach s Brazíliou, kde registrujú najväčší počet nakazených. Ukazuje sa, že infikovaných je tu až 47 percent testovaných.

Kolumbia síce uzavrela hranice s Brazíliou, tie sa však dajú ľahko prekročiť na rieke Amazonka či cez prales, takže choroba sa môže šíriť ďalej.

Prezident Organizácie pôvodného obyvateľstva Amazónie Julio López varoval, že indiánske kmene tejto oblasti by mohol koronavírus vyhubiť.

„Mohli by vymiznúť celé kultúry. Naši starí ľudia umierajú, náš spôsob života je ohrozený,“ zdôraznil. Dodal, že indiánske kmene tam žili ešte pred vytvorením hraníc, ktoré neuznávajú a za obživou prechádzajú z jednej strany na druhú.

Pomáhajú si bylinkami

Nedostatok lekárskej starostlivosti viedol domorodcov k tomu, že proti koronavírusu používajú svoju tradičnú medicínu – pijú odvary z byliniek či koreňov, vydymujú svoje obydlia.

V Amazónii dnes žije asi 300-tisíc pôvodných obyvateľov. Už pred pandémiou bojovali o holé prežitie, pretože ich ohrozujú zlatokopovia a lesníci. V oblastiach, kde žijú, sa totiž nachádza veľké množstvo zlata a dreva.

Prichádzajúci cudzinci nielenže ničia ich životné prostredie, no prinášajú medzi Indiánov rôzne infekčné choroby, voči ktorým nie sú imúnni. Už v minulosti boli domorodé kmene zdecimované bežnými chorobami ako chrípka či osýpky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať