Pandémiu koronavírusu môžeme brať aj ako skúšku, ktorá má ľudstvo pripraviť na budúcnosť, a tá, ak v skúške obstojme, by mohla byť lepšia a spravodlivejšia ako súčasnosť.
Počas nedeľňajšej omše v Ríme, na ktorej bolo v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu prítomných len niekoľko málo kňazov, to povedal pápež František.
Všetci sme zraniteľní
Pandémia nám podľa neho opäť pripomenula, že medzi trpiacimi nejestvujú štátne hranice, a že národnosť človeka nemá nijaký vplyv na to, kto zomrie a kto bude ušetrený. „Toto nie je nejaká ideológia. To je kresťanstvo,“ povedal pápež.
Viac o téme: Koronavírus
„Všetci sme zraniteľní, všetci sme si rovní, a všetci sme vzácni. Kiež by nami to, čo sa okolo nás deje, silno zatriaslo: Prišiel čas na to, aby sme začali odstraňovať nerovnosti a liečiť nespravodlivosť, ktorá podlamuje zdravie celej ľudskej rodiny,“ povedal v nedeľu pápež František.
Vírus sebeckého záujmu
Pápež už začiatkom týždňa v jednej z omší, ktoré zo svojho hotelu v Ríme prenáša naživo cez internet, navrhol vytvorenie základného platu, akejsi obdoby ekonómami zvažovaného základného príjmu, ktorý by dostávali ľudia, čo vinou pandémie prišli o prácu.
Podľa Františka stále existuje aj riziko, že v skúške, ktorej nás koronavírus vystavuje, neobstojíme, a pandémiu koronavírusu iba vystrieda iná pliaga – „vírus sebeckého nezáujmu“. Aby sa tak nestalo, budeme musieť podľa pápeža mnohé veci zmeniť. „Prijmime túto skúšku ako šancu pripraviť sa na našu kolektívnu budúcnosť,“ povedal František.