Koronavírus: Počty infikovaných, hospitalizovaných aj úmrtí klesajú. Od apríla v antigénovom testovaní pokračuje 630 MOM-iek (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Covid, koronavírus, nemocnica
V nemocniciach Žilinského kraja sú voľné už iba dve lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. Foto: ilustračné, SITA/AP

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej zlepšuje. Od pondelka 29. marca máme už iba 14 čiernych okresov, do tretieho stupňa varovania sa ich zaradilo 58 a do druhého stupňa varovania patrí sedem okresov.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

  • od 29. marca do 4. apríla

Čierne okresy na Slovensku (14)

  • Čadca, Gelnica, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Turčianske Teplice, Žilina

Bordové okresy na Slovensku (58)

  • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Košice I-IV, Košice – okolie, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Červené okresy na Slovensku (7)

  • Kežmarok, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce

Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami klesá v počte incidencie na COVID-19, a to pri antigénových aj PCR testoch. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 8779 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 1215, nedeľa – 205, sobota – 925, piatok – 1531, štvrtok – 1272, streda – 1654, utorok – 1977).

Mierne zlepšenie je aj pri kapacite kyslíkových lôžok, znížil sa aj denný priemer úmrtí aj reprodukčné číslo. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil až 434 ľudí (pondelok – 82, nedeľa – 46, sobota – 70, piatok – 53, štvrtok – 60, streda – 52, utorok – 71).

Najužším profilom sú však podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Petra Stachuru stále lôžka s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Rezort však očakáva, že v najbližších dňoch až týždňoch sa začne pozitívne upravovať aj tento ukazovateľ.

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Pobyt v prírode bude od štvrtku 25. marca možný v rámci okresu len do 20:00. V okresoch v I., II. a III. stupni varovania bude možná návštevy prírody aj bez platného negatívneho testu na prítomnosť ochorenia COVID-19 v rámci okresu.

V okresoch v IV. stupni varovania bude aj pri návšteve prírody potrebný negatívny antigénový alebo PCR test nie starší ako sedem dní, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie staršie ako tri mesiace alebo potvrdenie o zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny. Od druhého očkovania pritom musí ubehnúť 14 dní. Výnimka sa vzťahuje na osoby mladšie ako 15 rokov, staršie ako 65 rokov, na zdravotne ťažko postihnuté osoby, ktoré sa pohybujú s pomocou vozíčka alebo osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje podstúpenie testovania.

V prípade Bratislavy sa za okres považuje územie celého Bratislavského kraja, v prípade Košíc sa za okres považuje územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice-okolie.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

  • utorok 30. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

18:03 Dáta bez pátosu pozreli na utorňajšie vyjadrenia, ktoré zazneli na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:18 Štát finančne pomôže subjektom pôsobiacim v cestnej nákladnej doprave, pravidelnej aj nepravidelnej autobusovej doprave, ale aj taxislužbám, autoškolám či školiacim strediskám už v tomto roku. Poslanci totiž schválili v rámci skráteného legislatívneho konania návrh zákona o štátnej finančnej pomoci pre sektor cestnej dopravy z dielne ministerstva dopravy s cieľom zmierniť negatívne dopady pandémie koronavírusu. Návrh zákona umožní podľa ministra dopravy Andreja Doležala vytvoriť efektívnu schému finančnej pomoci subjektom pôsobiacim v cestnej doprave.

Pfizer/BioNTech

16:54 Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech oznámila, že po rozšírení výrobných a dodávateľských systémov očakáva v tomto roku produkciu do 2,5 miliardy dávok očkovacej látky proti koronavírusu, ktorú vyvinula spoločne s americkou firmou Pfizer. Doteraz tieto firmy hovorili, že v roku 2021 dokážu vyrobiť 2 miliardy dávok vakcíny.

Spoločnosť BioNTech v utorok informovala, že k 23. marcu celosvetovo dodala 200 miliónov dávok očkovacej látky a podpísala objednávky na 1,4 miliardy dávok, ktoré dodá v priebehu tohto roka. Diskusie o ďalších objednávkach pokračujú, konštatovala firma.

Nemecký výrobca vakcín pripísal zvýšenie výrobnej kapacity optimalizácii produkčných procesov a odštartovaniu výroby v novom závode v nemeckom meste Marburg. Zvýšeniu kapacity pomohlo aj rozšírenie výrobnej a dodávateľskej siete a regulačné schválenie natiahnutia šiestich dávok z jednej ampulky namiesto pôvodne plánovaných piatich.

16:37 Ďalšia dodávka ruskej vakcíny Sputnik V zatiaľ na Slovensko neprišla. Ako v utorok informovala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková, na skladoch máme stále prvých 200-tisíc dávok. V najbližšej dobe majú podľa nej doviezť ďalšiu dodávku, prísť má 200-tisíc alebo 400-tisíc dávok.

Komplexný záver Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k ruskej vakcíne by podľa Ježíkovej mohol byť známy v stredu. Následne rezort rozhodne, ako bude postupovať ďalej. Podľa štátnej tajomníčky je však už pripravené zázemie, aby sa ľudia mohli na očkovanie Sputnikom V prihlasovať.

Vakcína Sputnik V
Ruské vakcíny Sputnik V zatiaľ náš štát nenakúpil. Foto: ilustračné, SITA/AP

16:28 Obdobie čerpania nemocenskej dávky, ktoré uplynulo počas trvania krízovej situácie alebo do šiestich mesiacov od jej skončenia, sa predĺži. Schválením pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o sociálnom poistení o tom rozhodol parlament.

16:24 Pandemická nemocenská dávka a pandemické ošetrovné (OČR) sa v apríli zvýšia na 75 percent hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Tieto dávky tak na jeden mesiac stúpnu na 100 percent čistého príjmu. Od mája budú predstavovať opäť 55 percent z hrubých zárobkov, resp. z vymeriavacieho základu.

AstraZeneca

16:13V nemeckej spolkovej krajine Berlín znova pozastavili podávanie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca osobám mladším ako 60 rokov. Dôvodom sú opätovné správy o prípadoch krvných zrazenín po očkovaní touto vakcínou.

Najvyššia zdravotnícka predstaviteľka v berlínskom regióne Dilek Kalayci v utorok uviedla, že toto rozhodnutie prijali preventívne ešte pred stretnutím zástupcov všetkých 16 nemeckých spolkových krajín.

Inštitút Paula Ehrlicha, národný regulačný orgán pre očkovacie látky, informoval o 31 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí, ktorým nedávno aplikovali vakcínu. Deväť z týchto osôb zomrelo. Ako ďalej uviedol spomenutý orgán, väčšinu zo spomenutých 31 prípadov s výnimkou dvoch tvoria ženy vo veku od 20 do 63 rokov.

Výskyt zriedkavého typu krvnej zrazeniny v mozgu, známeho aj ako mozgová žilová sínusová trombóza, viedol tento mesiac niekoľko európskych krajín k dočasnému pozastaveniu používania spomenutej vakcíny.

Európska lieková agentúra po preskúmaní odborníkmi odporučila pridanie varovaní o možných zriedkavých vedľajších účinkoch k informáciám o vakcíne poskytnutým pacientom a lekárom. Väčšina európskych krajín sa následne k očkovaniu látkou AstraZeneca vrátila. V Nemecku doteraz podali asi 2,7 milióna dávok vakcíny AstraZeneca.

16:06 Vo štvrtom stupni varovania, teda čiernej farbe, bude od budúceho týždňa 10 okresov. Bordová farba COVID automatu bude platiť pre 52 okresov, v druhom stupni varovania sa bude nachádzať 17 okresov. Ako uviedol hlavný hygienik Ján Mikas, po veľkonočných sviatkoch by mohla pandemická komisia informovať o detailoch testovacej stratégie.

červené, čierne, bordové okresy, koronavírus
Zaradenie okresov od 5. do 11. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

15:58 Od štvrtka 1. apríla bude v antigénovom testovaní pokračovať 630 mobilných odberových miest (MOM). V zmluve s ministerstvom zdravotníctva tak bude pokračovať 81 % z ich pôvodného počtu. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura. Je podľa neho len veľmi málo okresov, kde MOM zanikne a môže tam tak vzniknúť problém s dostupnosťou antigénového testovania. Neočakáva preto zásadné problémy.

15:46  Jednodávkovú vakcínu od firmy Johnson & Johnson by mali na Slovensko dodať v druhej polovici apríla. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informovala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková. Ako uviedla, 19. apríla má prísť 9 600 dávok vakcíny, 26. apríla ďalších 16 800. Rezort dodávke podľa Ježíkovej prispôsobuje očkovaciu stratégiu.

Čo sa týka plánovaných dodávok v apríli, od konzorcia Pfizer/BioNTech má prísť takmer 348-tisíc dávok. Denne by sa tak mohlo touto vakcínou podľa Ježíkovej očkovať približne 15-tisíc ľudí. V prípade Moderny rezort očakáva viac ako 70-tisíc vakcín. AstraZeneca avizuje zvýšenie dodávok, budúci mesiac má prísť 320-tisíc vakcín.

Dodávky vakcín na Slovensko _Pfizer_BioNTech _ Moderna _ AstraZeneca
Dodávky vakcín na Slovensko. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

15:35 Trend vakcinácie na Slovensku je veľmi pozitívny. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková. Prichádzajú čoraz vyššie dodávky vakcín, zvyšujú sa očkovacie kapacity aj počty zaočkovaných na týždennej báze. Počas veľkonočného víkendu rezort očakáva miliónty vpich vakcíny.

Štátna tajomníčka rezortu tiež informovala, že sa zvýšilo percento zaočkovanosti v zariadeniach sociálnych služieb. Zo 60 % stúpol podiel na 70 %, z toho 39 % už bola aplikovaná aj druhá dávka.

Priebeh očkovania na Slovensku
Priebeh očkovania na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Priebeh očkovania na Slovensku
Priebeh očkovania na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.
Priebeh očkovania na Slovensku
Priebeh očkovania na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

15:18 Epidemická situácia sa naďalej zlepšuje, potvrdzujú to všetky sledované ukazovatele. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval minister financií poverený riadením ministerstva zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO). Ide podľa neho o dobré správy, hospitalizovaných je však stále viac ako tritisíc pacientov. Minister preto požiadal o dodržiavanie platných opatrení aj počas veľkonočných sviatkov.

čísla, koronavírus, vývoj, Slovensko
Aktuálna situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom v číslach. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

15:02 Naživo: Tlačová konferencia o aktuálnej epidemickej situácii

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:41 Náhradnícky systém sa v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) osvedčil a aj vďaka nemu už v krajských centrách zaočkovali do 28. marca 19 372 ľudí. Ako ďalej informuje krajská samospráva v tlačovej správe, kraj má aktuálne kapacitu zaočkovať 11 390 ľudí každý týždeň.

Dodávky vakcín sú však v súčasnosti len na úrovni asi päťtisíc kusov týždenne a ich nedostatok posunul aj otvorenie ďalších štyroch očkovacích centier až po Veľkej noci. Krajské vakcinačné centrá fungujú zatiaľ v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci a vo Zvolene.

Podľa podpredsedu BBSK Ondreja Luntera otvorenie centier v Revúcej, Veľkom Krtíši, Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote bude možné po Veľkej noci, avšak za predpokladu zvýšenia dodávok vakcín. „Nemá zmysel otvárať očkovacie centrá, keď v nich nie je čím očkovať. Naše týždenné kapacity sú už dnes na úrovni 11 390 zaočkovaných, dodávky vakcín však na týždeň nepresahujú päťtisíc kusov,“ doplnil vicežupan.

V prípade potreby a dostatku očkovacích látok je kraj pripravený zvýšiť kapacity svojich očkovacích centier na 55 440 zaočkovaných za týždeň, alebo v prípade 16-hodinovej prevádzky až na 110 880 zaočkovaných za týždeň. O svojich kapacitách informovala župa aj ministerstvo zdravotníctva, aby ich zohľadnilo pri budúcom prerozdeľovaní vakcín.

„Okrem vakcíny AstraZeneca máme záujem očkovať aj ďalšou zo schválených vakcín, ak nám to ministerstvo umožní. Znížime tak závislosť len na jednej vakcíne a budeme vedieť očkovať plynulejšie aj pri prípadných výpadkoch niektorého dodávateľa,“ dodal Lunter.

K plynulosti očkovania v očkovacích centrách BBSK prispieva aj dobre fungujúci systém nahradnici.sk. Aktuálne je v ňom zaregistrovaných už takmer 15 600 ľudí, pričom očkovanie už absolvovalo 1 144 náhradníkov. Župa oslovila aj starostov a primátorov a organizácie tretieho sektora, aby ľudí do systému zaregistrovali.

„Očkovanie sa tak stalo omnoho dostupnejším aj pre tých, ktorí nemajú pripojenie na internet alebo moderné technológie nevedia obsluhovať. Systém ponúkame aj nemocniciam v kraji, ktorým dokáže významne zjednodušiť administratívu. Ponúkli sme ho aj ministerstvu zdravotníctva,“ objasnil podpredseda.

Rakúsko

14:15 Rakúsko zaviedlo nové prísnejšie pravidlá pre pendlerov v úsilí o zlepšenie ochrany pred novými variantmi koronavírusu.

Opatrenia nadobudli účinnosť o polnoci z pondelka na utorok. Ľudia prichádzajúci za prácou z krajín mimo Európskej únie (EÚ) a Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) sa pri vstupe do Rakúska musia preukázať negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Povinnosť platí aj pre občanov EÚ zo štátov, ktoré Rakúsko považuje za oblasti s vysokým výskytom nákazy. Aktuálne do tejto skupiny patrí aj Slovensko, ďalej Bulharsko, Estónsko, Francúzsko, Taliansko, Malta, Poľsko, Švédsko, Slovinsko, Česká republika, Maďarsko a Cyprus.

Na pendlerov zo štátov EÚ a EHS, ktoré nepatria do vysoko rizikovej kategórie, sa vzťahuje povinnosť predložiť negatívny test starý najviac sedem dní. Ľudia, ktorí hranicu s Rakúskom prekračujú pravidelne, sa musia elektronicky registrovať. Formulár je potrebné aktualizovať pri akejkoľvek zmene relevantných údajov, najneskôr každý 28. deň. Doteraz sa to vyžadovalo raz do týždňa.

Z databázy štátov s malým výskytom infekcií Rakúsko vzhľadom na vývoj pandemickej situácie vyškrtlo Nórsko. Na zozname zostávajú Austrália, Island, Nový Zéland, Singapur, Južná Kórea a Vatikán.

Trnavský kraj

13:56 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zriadil vlastnú čakáreň na očkovanie proti COVID-19 pre občanov od 18 do 50 rokov vybraných profesií a so závažnými a menej závažnými ochoreniami.

Čakatelia budú náhradníkmi pre župné veľkokapacitné očkovacie centrá, v ktorých sa očkuje vakcínou AstraZeneca. Registrácia je možná cez www.cakarentt.sk, registrovanie je jednoduché a podobá sa celoštátnemu registračnému systému. Predseda Trnavského samospávneho kraja Jozef Viskupič predpokladá, že každé z troch veľkokapacitných očkovacích centier župy by mohlo z paralelného registračného systému každý víkend zaočkovať 100 až 150 čakateľov na vakcínu.

Trnavský samosprávny kraj umožní registráciu ľuďom v zmysle vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19. V prípade ľudí so závažnými a menej závažnými ochoreniami riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja Lucia Šmidovičová odporúča konzultovať vhodnosť vakcíny AstraZeneca so svojím lekárom. Okrem nich sa môžu do župnej čakárne registrovať napríklad osoby, ktoré opatrujú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím alebo zamestnanci maloobchodných prevádzok, ktoré nie sú zatvorené, alebo vodiči mestskej a prímestskej dopravy a zamestnanci niektorých ďalších profesií.

Trnavský samosprávny kraj zriadil vlastné veľkokapacitné očkovacie centrá v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici, doteraz v nich bolo prvou dávkou vakcíny AstraZeneca zaočkovaných viac ako 17-tisíc ľudí. V kraji očkuje aj päť nemocníc a dve polikliniky.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Vakcinovanie pedagogických zamestnancov všetkých škôl pôsobiacich v Trnavskom kraji na prevenciu ochorenia COVID-19 v novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Trnava, 20. február 2021. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

13:37 Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) opätovne vyzýva agrorezort, aby producentom potravín urýchlene vyplatil finančné prostriedky určené na pomoc odvetviu zasiahnutého krízou pandémie.

13:23 Výška finančnej pomoci pre domáci cestovný ruch by sa mala navýšiť o ďalších 157 miliónov eur.

Informoval o tom na utorňajšom tlačovom brífingu minister dopravy Andrej Doležal s tým, že túto sumu by mala odsúhlasiť vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Podľa ministra Doležala treba pomoc cestovnému ruchu vrátane gastro sektoru navýšiť, lebo doterajších schválených 100 miliónov eur nepostačí. Ako upozornil, nikto nerátal s tým, že pandémia koronavírusu bude tak veľmi dlho trvať. Minister dopravy ešte pred vládnou krízou vyhlásil, že vládna koalícia je naklonená myšlienke zvýšiť finančnú pomoc pre domáci cestovný ruch.

13:10 Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO) prisľúbil predsedovi Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislavovi Zvolenskému, že predloží návrh, ktorým by bola garantovaná individuálna duchovná starostlivosť v kostoloch napriek zákazu vychádzania.

Poľsko

12:58 V Poľsku začali v utorok platiť prísnejšie karanténne pravidlá pre ľudí prichádzajúcich do krajiny.

Cestujúci prichádzajúci do Poľska z iných častí schengenského priestoru musia stráviť 10 dní v karanténe, ak sa pri príchode nepreukážu negatívnym testom na koronavírus nie starším ako dva dni. Ľudia prichádzajúci z krajín mimo schengenského priestoru musia ísť do 10-dňovej karantény, z ktorej môžu odísť len ak sa po príchode otestujú a budú mať negatívny výsledok.

Pravidlá sú prísnejšie ako tie, ktoré platili od 28. decembra. Skoršie obmedzenia platili pre ľudí prichádzajúcich hromadnými dopravnými prostriedkami, ale nie pre tých, čo prišli osobnými autami alebo pešo. Nové pravidlá platia pre všetky príchody. Poľsko sa v súčasnosti potýka s masívnym nárastom prípadov nákazy koronavírusom aj hospitalizácií.

12:47 Matovičova vláda zaviedla viaceré opatrenia rýchlo, mnohé však neimplementovala vôbec, tvrdia vedci.

Karlova Ves

12:32 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) od 1. apríla ruší testovacie miesto na COVID-19 v bratislavskej Poliklinike Karlova Ves.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. „Túto službu vo verejnom záujme sa bratislavská župa rozhodla ukončiť z dôvodu klesajúceho záujmu o testovanie. Všetky sily a kapacity tak sústredí na očkovanie obyvateľov,“ vysvetlila.

„Pracovisko fungovalo od 10. decembra 2020 a to od pondelka do piatka. Slúžilo pre personál, ako aj pre verejnosť. Ako sa však ukázalo, ľudia majú záujem predovšetkým o očkovanie, preto sme sa rozhodli vsadiť všetky karty na očkovanie,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba a dodal, že v obidvoch očkovacích centrách BSK, v priestoroch Národného futbalového štadióna a v Poliklinike Karlova Ves kraj zaočkoval viac ako 16-tisíc ľudí.

Nitra

12:05 Mesto Nitra dodá v priebehu tohto týždňa všetkým obyvateľom nad 65 rokov veku po tri respirátory spolu s informačným letákom o opatreniach proti šíreniu COVID-19. Takmer 46-tisíc ochranných pomôcok pre viac ako 15-tisíc seniorov bude roznášať 64 zamestnancov mestského úradu. Nákup respirátorov pre všetkých seniorov v Nitre schválili ešte na februárovom zastupiteľstve mestskí poslanci.

„Od vypuknutia pandémie v marci minulého roka robíme na Mestskom úrade v Nitre všetko pre to, aby sme chránili zdravie a životy všetkých obyvateľov. Zvláštnu pozornosť venujeme práve seniorom. V prvej vlne sme zriadili službu nákupov do domácností, krízovú telefonickú linku a vedieme nepretržitú kampaň, aby mali obyvatelia za každých okolností jasné a zrozumiteľné informácie,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Distribúciu respirátorov v Nitre dvakrát odložili a verejná súťaž sa musela opakovať, pretože víťazné firmy neboli schopné zabezpečiť dostatočné množstvo pomôcok v požadovanej kvalite. Epidemické opatrenia však na Slovensku zostávajú v platnosti až do odvolania a respirátory tak seniori využijú. Radnica na dodržiavanie COVID opatrení poukazuje aj v informačnom letáku, ktorý distribuuje spolu s respirátormi.

Mesto Nitra nakúpilo celkom 60-tisíc respirátorov. Časť z nich využije pre vlastné potreby, presne 45 910 kusov poputuje do tisícok domácností v celom meste.

AstraZeneca

11:22 Nemecký Inštitút Paula Ehrlicha, národný regulátor pre očkovacie látky, dostal hlásenia o 21 prípadoch zriedkavých krvných zrazenín u ľudí nedávno očkovaných vakcínouproti koronavírusu spoločnosti AstraZeneca. V e-maile pre agentúru The Associated Press (AP) inštitút uviedol, že sedem ľudí zomrelo.

Z 21 prípadov, ktoré podľa inštitútu nahlásili do 25. marca, malo 12 aj abnormálne nízku úroveň trombocytov v krvi. Zrazeniny malo 19 žien vo veku 20 – 63 rokov a dvaja muži vo veku 36 a 57 rokov.

Počas obdobia, v ktorom sa v Nemecku objavili spomenuté správy o krvných zrazeninách, v krajine podali zhruba 2,27 milióna dávok vakcíny AstraZeneca.

Výskyt zriedkavého typu krvnej zrazeniny v mozgu, známeho aj ako mozgová žilová sínusová trombóza, primal tento mesiac niekoľko európskych krajín dočasne pozastaviť používanie spomenutej vakcíny.

Po preskúmaní odborníkmi Európska lieková agentúra (EMA) odporučila pridanie varovaní o možných zriedkavých vedľajších účinkoch k informáciám o vakcíne poskytnutým pacientom a lekárom. Väčšina európskych krajín sa k očkovaniu látkou AstraZeneca vrátilo.

AstraZeneca, vakcína
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: Ilustračné, SITA/AP

10:59 Polícia upozorňuje na muža šíriaceho hoax o antigénových testoch. Tvrdí, že testy obsahujú nebezpečný etylénoxid. Polícia o tom informuje vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Ako ďalej polícia priblížila, muž na sociálnej sieti píše, že na spodnej strane balenia testu je napísané „ Sterile Eo“, čo znamená sterilný etylénoxid. Ide o jednu z najhorších chemikálií, ktoré sú spúšťačom rakoviny, spôsobuje nádory mozgu, rakovinu lymfatických uzlín či leukémiu. Pri vyšších dávkach dochádza k trhaniu, kŕčom, a nakoniec ku kóme.

„Je pravdou, že etylénoxid je sám o sebe veľmi toxická látka. V zdravotníctve sa však úplne bežne používa ako plynná látka k sterilizácii zdravotníckych pomôcok. Na povrchu totiž po aplikácii nezostáva ani stopové množstvo tejto látky, pretože plyn sa rýchlo rozkladá,“ vysvetlila polícia.

Zároveň doplnila, že po sterilizácii sa testovacie tyčinky zabalia do vákuovaného obalu. Tento postup spôsobí, že na povrchu testovacej tyčinky nemôžu zostať žiadne baktérie ani paraziti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stará Ľubovňa

10:44 Situácia v Ľubovnianskej nemocnici je podľa jej riaditeľa Petra Bizovského stabilizovaná. Ako povedal pre agentúru SITA, na COVID oddeleniach majú hospitalizovaných 27 pacientov.

Problémom však podľa neho je, že šesť z nich je na umelej pľúcnej ventilácii, pričom nemocnica má iba štyri takzvané červené lôžka. Dvoch pacientov tak museli presunúť na neinvazívnu ventiláciu. „Použili sme biele ventilátory u pacientov, ktorí sú dlhodobo na pľúcnej ventilácii a sú už negatívni na COVID, ale pľúca majú zničené,“ vysvetlil Bizovský.

Podľa riaditeľa má nemocnica k dispozícii osem ventilátorov. Polovicu tvoria takzvané červené, invazívne, druhú spomínané biele. „Z tohto počtu je voľný iba jeden biely,“ informoval riaditeľ s tým, že tam majú ešte jedného hospitalizovaného pacienta s iným zdravotným problémom ako ochorenie COVID-19.

Problém s množstvom ventilátorov a získaním ďalších nevidí, chýba však podľa jeho slov personál, ktorý by ich obsluhoval. Poukázal aj na to, že niektorí zamestnanci nemocnice sú v karanténe kvôli rodinným príslušníkom, aj tým, ktorí sa vrátili domov zo zahraničia.

V nemocnici dnes zasadal aj krízový štáb, konzultovalo sa fungovanie nemocnice počas veľkonočných sviatkov. „Bolo potrebné prekontrolovať, či máme dosť kyslíka, osobných ochranných pracovných prostriedkov, ako je to s personálom či kedy budeme mať otvorené mobilné odberové miesta,“ opísal Bizovský.

Ľubovnianska nemocnica, n.o., poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 53-tisíc obyvateľov okresu Stará Ľubovňa. Viac ako 20-percentný podiel pacientov predstavujú obyvatelia mimo spádovej oblasti nemocnice.

AstraZeneca

10:21 Kanada prerušila podávanie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca ľuďom vo veku pod 55 rokov.

Dôvodom sú obavy, že by jej podávanie mohlo súvisieť so zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín. Kanadský Národný poradný výbor pre imunizáciu odporučil pozastavenie z bezpečnostných dôvodov a kanadské provincie, ktoré riadia zdravotníctvo, v pondelok ohlásili prerušenie používania tejto vakcíny.

„Existuje podstatná neistota v otázke prínosov podávania vakcíny AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19 dospelým ľuďom vo veku do 55 rokov vzhľadom na potenciálne riziká,“ povedala Shelley Deeksová, podpredsedníčka Národného poradného výboru pre imunizáciu.

Konštatovala, že aktualizované odporúčanie výboru je reakciou na nové dáta z Európy, ktoré naznačujú, že riziko krvných zrazenín je potenciálne až na úrovni 1 ku 100-tisíc, čiže oveľa vyššie ako pôvodne predpokladané riziko 1 k miliónu.

Deeksová uviedla, že v Európe sa krvné zrazeniny po zaočkovaní vakcínou AstraZeneca vytvorili najmä u žien vo veku do 55 rokov a úmrtnosť u tých, u ktorých zrazenina vznikla, je až 40 percent. „Chcem vidieť ďalšie dáta prichádzajúce z Európy, aby som presne vedela, aká je analýza rizík a prínosov,“ povedala Joss Reimerová z pracovnej skupiny pre implementáciu vakcín v kanadskej provincii Manitoba. Kanadské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že nedostalo nijaké správy o vzniku krvných zrazenín po očkovaní v Kanade.

10:04 Za pondelok potvrdili PCR testy na Slovensku 1 215 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá ich pritom vykonali 8 705. Pribudlo ďalších 82 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných mierne klesol, v nemocniciach je o 30 pacientov menej. Pribudlo 16 702 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:56 Maďarsko predĺžilo kontroly hraníc do štvrtka 8. apríla. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska iným ako maďarským občanom. Rezort diplomacie zároveň pripomína, že do Maďarska môžu vstúpiť aj cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt území Maďarska a ich rodinní príslušníci, ak sa preukážu dokladom, respektíve disponujú platným povolením, ktoré im vydala cudzinecká polícia Maďarska a oprávňuje ich na pobyt na území Maďarska na obdobie dlhšie ako 90 dní.

„Od 28. októbra 2020 je každému občanovi Maďarska, nemaďarským občanom s povolením na pobyt, osobám, ktoré nemajú výnimky vracajúcim sa zo zahraničia automaticky nariadená povinná desaťdňová karanténa, ktorej dodržiavanie je prísne sledované cez nainštalovanú aplikáciu v mobilnom telefóne,“ upozorňuje rezort zahraničia.

Poprad

9:28 Mesto Poprad vytvorí počas veľkonočného víkendu päť odberných miest v rámci testovania na ochorenie COVID-19. Tentokrát sa však bude dať otestovať len v sobotu 3. apríla, v čase od 8:00 do 19:00, s prestávkou medzi 12:00 a 13:00.

Tri odberné miesta budú otvorené v športovej hale Aréna, dve na mestskom úrade. Testovať sa bude bez registrácie. Samospráva o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste, ako aj obyvateľov z celého okresu. Mesto opäť žiada obyvateľov, aby si testovanie nenechávali na poslednú chvíľu. Prednosť budú mať tehotné ženy a ľudia nad 70 rokov.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Celoplošné testovanie, koronavírus, COVID-19
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • pondelok 29. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

17:43 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook volajú po zmene v COVID automate tak, aby pozeral na pacientov v nemocniciach v definícii „potvrdený COVID“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:16 Slováci môžu vstúpiť na územie Nemecka bez podmienky trvalého alebo registrovaného pobytu v krajine. Cestujúci sú povinní pred nástupom do lietadla, vlaku či autobusu smerujúceho do Nemecka alebo pri vstupe na územie Nemecka predložiť negatívny antigénový alebo PCR test na COVID-19.

Test nesmie byť starší viac ako 48 hodín od jeho vykonania a musí byť v nemeckom, anglickom či francúzskom jazyku. Cestujúci prichádzajúci z rizikových oblastí a z vysokorizikových oblastí s vysokou incidenciou, vrátane Slovenska, sú povinní nastúpiť do desaťdňovej karantény. Tú je možné predčasne ukončiť po negatívnom výsledku PCR testu, ktorý možno absolvovať najskôr po piatich dňoch. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19 sa nevzťahuje na osoby, ktoré sa na území Nemecka budú zdržiavať menej ako 72 hodín a ktoré zabezpečujú cezhraničný prevoz osôb alebo tovarov cestnou, železničnou, lodnou alebo leteckou dopravou. Cestujúci sú zároveň povinní prihlásiť sa pred cestou prostredníctvom digitálneho formulára a pri vstupe do Nemecka sa preukázať potvrdením v PDF formáte.

MZVEZ SR dopĺňa, že informácie o výnimkách z predloženia testu na COVID-19 a z povinnej karantény poskytujú nemecké úrady zdravia Gesudheitsamt a sú uverejnené na webovej stránke Spolkového ministerstva vnútra. „Povinnosť predloženia testu na COVID-19 a povinnosť karantény sa nevzťahuje na cestujúcich, ktorí cez Nemecko prechádzajú a bezprostredne po prekročení nemeckej hranice budú pokračovať v ceste do domovského štátu alebo do štátu pobytu a pri priamom tranzite cez nemecké letiská bez opustenia tranzitného priestoru letiska,“ pripomína rezort diplomacie. Nemecko preradilo Slovenskú republiku medzi vysokorizikové oblasti s vysokou incidenciou.

16:52 Po zaočkovaní jednou dávkou vakcíny od spoločností Pfizer alebo AstraZeneca sa podarilo infekcie koronavírusom v britských domovoch sociálnych služieb stlačiť o 62 percent. Informoval o tom v pondelok portál BBC s odvolaním sa na štúdiu londýnskej univerzity UCL.

Na štúdii sa zúčastnilo 10-tisíc dospelých ľudí z Anglicka v priemernom veku 86 rokov. Výskum tiež naznačil, že osoby, ktoré sa vírusom nakazili po vakcinácii, môžu byť menej infekčné. „Naše údaje naznačujú, že vakcíny sú efektívne v prípade krehkých a starších ľudí,“ uviedla Maddie Shrotriová z UCL.

Štúdia analyzovala výsledky testov na koronavírus, ktoré absolvovalo 10 412 dlhodobých rezidentov 310 domovov sociálnych služieb. Všetci z nich boli starší ako 65 rokov. Účastníci sa raz do mesiaca podrobili rutinnému PCR testu. Ďalšie testy absolvovali operatívne, pokiaľ sa objavilo podozrenie na prepuknutie nákazy. Z celkového počtu 36 352 testov realizovaných medzi decembrom 2020 a polovicou tohtoročného marca prinieslo pozitívny výsledok 1335.

Na základe porovnania s číslami pred vakcináciou výskumníci odhadujú, že prípravky od firiem Pfizer a AstraZeneca po uplynutí štyroch týždňov od zaočkovania zabránili 56 percentám nových infekcií. S odstupom piatich týždňov tento podiel vzrástol na 62 percent.

Koronavírus, vakcína, Covid 19, Pfizer, BioNTech
Foto: ilustračné, SITA/AP.

16:18 Právna úprava regulujúca prijímanie, vykonávanie, kontrolu a súdny prieskum krízových opatrení je momentálne pre občanov Slovenska neprehľadná. Ako informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan, zhodol sa na tom generálny prokurátor Maroš Žilina na stretnutí s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou.

Prešov, Humenné, Poprad

15:44 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešove, Humennom a v Poprade, ktorých zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj (PSK), zaočkovali cez víkend spolu 6 008 ľudí. Počas deviatich vakcinačných dní zaočkoval kraj doposiaľ vo všetkých veľkokapacitných očkovacích centrách 26 580 ľudí.

Ako informovala hovorkyňa krajskej samosprávy Daša Jeleňová, v Prešove v sobotu 27. a nedeľu 28. marca zaočkovali 3 864 ľudí, v Humennom v sobotu 1 099 a v Poprade v rovnaký deň 1 045 ľudí. „Nad rámec kalkulovaných zakontrahovaných vakcín sa z celkového počtu podarilo zaočkovať 858 ľudí,“ uviedla Jeleňová.

Samotný proces vakcinácie obyvateľov prebiehal podľa hovorkyne takmer plynulo. Opäť sa ale vyskytli menšie problémy pri registrácii cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré súviseli s objednávacím systémom a rozdielnym typom vakcín pri prvej a druhej dávke. „Na chyby v databázach kraj opätovne upozornili ministerstvo zdravotníctva a NZCI, išlo však už iba o jednotlivé prípady,“ skonštatovala Jeleňová.

Očkovalo sa vakcínou AstraZeneca, určenou pre skupiny s vekom od 55 do 69 rokov. V zmysly vyhlášky ministerstva zdravotníctva však boli medzi oprávnenými skupinami aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňali zdravotné kritériá alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania.

„Vďaka našim informatikom na Úrade PSK máme k dispozícii systém registrácie náhradníkov, ktorý funguje tak, že všetci ambulantní lekári v rámci kraja majú k dispozícii link s formulárom, kde môžu prihlásiť svojich pacientov, ktorí spĺňajú všetky atribúty v zmysle vyhlášky. To znamená, že sú to pacienti s ochoreniami, kde už nie je väzba na vekové ohraničenie,“ vysvetlil vedúci odboru zdravotníctva PSK Jozef Tekáč.

Ako dodal, pred každým očkovacím dňom vyčleňuje kraj pre náhradníkov kapacitu na úrovni 10 až 15 percent. „Desať percent predstavujú jedenáste dávky vakcín, ktoré sú schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a tých päť percent je štatisticky počet osôb, ktoré sa zaregistrujú, ale neprídu na očkovanie,“ vysvetlil Tekáč.

V už fungujúcich veľkokapacitných očkovacích centrách PSK bude očkovanie počas veľkonočných sviatkov budúci víkend prerušené. Najbližšie kraj bude očkovať v centrách v Prešove, Humennom a Poprade počas víkendu 10. a 11. apríla. Predbežne od 13. apríla by malo fungovať nové centrum v Starej Ľubovni a od 17. apríla v Bardejove. „Otvorenie týchto centier však bude závisieť aj od dodávky vakcín od ministerstva zdravotníctva,“ pripomenula Jeleňová.

Levoča

15:29 V levočskej nemocnici oproti iným zariadeniam zatiaľ nezaznamenali pokles pacientov s ochorením COVID-19. Uviedol to jej riaditeľ Viktor Halíř s tým, že aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť 30 pozitívnym pacientom s koronavírusom. Vážny stav si u troch vyžaduje napojenie na pľúcnu ventiláciu. Vyššie číslo pacientov ako za uplynulé obdobie je podľa riaditeľa spôsobené tým, že nemocnica prijímala pacientov aj z iných nemocníc.

Podľa riaditeľa sa na druhej strane zlepšila situácia v prípade pozitívnych zamestnancov. „Na PN máme pre nákazu koronavírusom piatich kolegov, 14 ďalších je v karanténe,“ dodal. V nemocnici však naďalej platia prísne protiepidemické opatrenia, zákaz návštev, pričom zariadenie poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Levočská nemocnica za uplynulý týždeň vykonala 334 PCR testov, pozitivita sa pohybuje na úrovni 15 percent. „Z 1 273 antigénových testov bolo 16 pozitívnych,“ doplnil Halíř. Nemocnica aj naďalej poskytuje možnosť dať sa bezplatne otestovať antigénovými testami, pre samoplatcov aj RT PCR testami či šetrnejšími PCR testami zo slín. Zaregistrovať sa však musia na internetovej stránke korona.gov.sk.

V rámci svojho vakcinačného centra už nemocnica zaočkovala prvou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech 2 022 ľudí a 70 ľudí druhou dávkou vakcíny Moderna. Zo zamestnancov nemocnice je zaočkovaných už 317 druhou dávkou.

Levočská nemocnica je od roku 2008 členom skupiny AGEL SK. Poskytuje zdravotnú starostlivosť pre celý región Spiš aj širšie okolie. V súčasnosti má nemocnica 302 funkčných lôžok a poskytuje ústavnú zdravotnú starostlivosť na ôsmich lôžkových oddeleniach.

Poprad

15:13 Popradská nemocnica má aktuálne obsadených 45 zo 46 lôžok na COVID oddelení so špeciálnym režimom. Informovala o tom agentúru SITA hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda s tým, že jeden pacient na oddelení je z okresu Kežmarok, ostatní sú z Popradského okresu.

Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) je podľa jej slov v pondelok 29. marca obsadených sedem z desiatich lôžok. Traja pacienti sú z okresu Poprad, traja priamo z Popradu a jeden z Kežmarského okresu.

Uplynulý týždeň dostala nemocnica do daru dva nové pľúcne ventilátory pre pacientov s ochorením COVID-19. Pomôcť by jej mohli v kritickej situácii, keď funguje v rámci lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou na hranici svojich kapacít. Nemocnica musí ešte ventilátory technicky pripraviť a zásobiť sa k nim potrebným materiálom. „Za akékoľvek prístrojové vybavenie, osobné ochranné pracovné prostriedky alebo inú materiálnu pomoc sme veľmi vďační. V prípade umelých pľúcnych ventilácií sú ich prínos a využitie v súčasnej dobe rozhodne nenahraditeľné,“ uviedla Galajda.

Popradský okres je od dnešného dňa v čiernej farbe. Podľa krízového štábu, ktorý v meste zasadal v piatok 19. marca, v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách. Prevažná časť hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnice je z prostredia, v ktorom sa dôsledne nedodržiavajú epidemické opatrenia.

14:59 Polícia odporúča občanom, aby sa pri návrate na Slovensko zaregistrovali ešte pred cestou k hraničnému priechodu.

Bánovce nad Bebravou

14:33 V bánovskej nemocnici je momentálne práceneschopných 27 zamestnancov. Ako informovala riaditeľka nemocnice Mina Bobocká, 11 z nich má koronavírus, zvyšní sú práceneschopní z iných dôvodov, prípadne sa starajú o členov rodiny.

„K pondelku 29. marca poskytujeme zdravotnú starostlivosť 14 pacientom s koronavírusom, dvaja ďalší sú suspektní. Naše kapacity sa teda trošku uvoľnili a snáď je to prísľub k trvalému zlepšeniu vývoja pandémie,“ uviedla Bobocká.

Za minulý týždeň nemocnica vykonala 129 PCR testov, z nich 27 bolo pozitívnych. „Zo 713 antigénových testov boli pozitívni len štyria testovaní a aj to dokazuje pozitívny trend vývoja pandémie,“ priblížila aktuálne čísla riaditeľka nemocnice.

Bánovská nemocnica je oficiálnym vakcinačným miestom. Podľa jej riaditeľky tu denne zaočkujú proti ochoreniu COVID-19 približne 180 ľudí a doteraz bolo zaočkovaných viac ako 4300 registrovaných záujemcov.

14:23 V marci mala na Slovensko doraziť ďalšia dodávka ruskej vakcíny Sputnik V, nateraz však nie je jasné, či už prišla.

COVID 19: Prvé vakcíny Sputnik V na Slovensku
Ruské vakcíny Sputnik V na prevenciu ochorenia COVID-19. Foto: Ilustračné, SITA/Marek Lukáč

13:55 Výskumníci určili štyri scenáre pre výskyt koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré zoradili podľa pravdepodobnosti.

13:17 Slováci sú povinní mať pred vstupom do Českej republiky negatívny výsledok antigénového testu, ktorý nesmie byť starší viac ako 24 hodín alebo negatívy výsledok RT-PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Od pondelka 29. marca je Slovensko v Česku zaradené medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy – takzvané červené krajiny. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, po príchode do Česka sú Slováci naďalej povinní zostať v domácej izolácii do predloženia negatívneho výsledku ďalšieho PCR testu vykonaného v Česku na vlastné náklady. Ten je potrebné absolvovať do piatich dní od pricestovania do Česka. Výsledok druhého RT-PCR testu je potrebné predložiť krajskej hygienickej stanici príslušnej podľa miesta pobytu (študenti aj škole a zamestnanci zamestnávateľovi).

Slováci musia zároveň pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár, vzdialeným prístupom do poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej či pobytovej kontrole. Zároveň je potrebné po dobu desiatich dní od príchode do ČR všade okrem domova nosiť respirátor aspoň triedy FFP2, KN95, N95,P2,DS, a to aj po negatívnom výsledku druhého RT PCR testu.

Česká republika zároveň s platnosťou od nedele 28. marca od 00:00 zrušila pre vodičov nákladnej dopravy povinnosť preukázať sa pri vstupe do ČR negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu na COVID-19.

12:54 Do kresla ministra zdravotníctva smeruje nepolitik. V diskusnej relácii Braňa Závodského na rádiu Expres to povedal minister obrany Jaroslav Naď. Meno nového ministra či ministerky zdravotníctva však zatiaľ nechcel prezradiť, zdôraznil však, že na post sa už nevráti Marek Krajčí„Najprv chceme prezradiť meno nového ministra zdravotníctva pani prezidentke,“ povedal Naď.

VLÁDA: Upravila COVID automat
Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Prešov

12:23 Mesto Prešov odpustí podnikateľom poplatky za umiestnenie terás aj v nadchádzajúcej sezóne. Majitelia kaviarní a gastro prevádzok v Prešove už teraz môžu požiadať o umiestnenie sezónnych letných terás a pripraviť sa tak na otvorenie exteriérových sedení, ktorému však musí predchádzať uvoľnenie protipandemických opatrení zo strany štátu. Informoval o tom hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Prešovská radnica je podľa Tomeka pripravená pomôcť všetkým majiteľom a prevádzkovateľom letných terás. „Mnohí podnikatelia z gastro priemyslu boli nútení počas tohto náročného obdobia zrušiť svoje prevádzky. Všetkých majiteľov a prevádzkovateľov kaviarní či reštaurácií, ktorí to nevzdali a stále čakajú na uvoľnenie opatrení, chcem preto ubezpečiť, že mesto Prešov k nim bude ústretové. Už teraz môžu počítať s tým, že aj tento rok im odpustíme všetky poplatky za umiestnenie terás,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Záujemcovia o umiestňovanie sezónnych letných exteriérových sedení a terás pre letnú sezónu majú žiadosť podať minimálne 30 dní pred požadovaným termínom užívania verejného priestranstva. Žiadosť o povolenie je možné podať prostredníctvom Kancelárie prvého kontaktu na Jarkovej ulici 26 v Prešove, respektíve elektronicky. K žiadosti je potrebné priložiť požadované podklady. Formulár žiadosti sa nachádza na webovej stránke mesta Prešov.

Pri umiestnení sezónnych sedení a terás na súkromných pozemkoch v centrálnej pamiatkovej zóne je potrebné požiadať o povolenie Krajský pamiatkový úrad v Prešove a odbor územného rozvoja, architektúry a výstavby Mestského úradu v Prešove. Na ostatných súkromných plochách na území mesta je potrebné požiadať o povolenie len mestský úrad. Ako dodal Tomek, žiadatelia musia mať voči mestu vyrovnané všetky pohľadávky.

12:09 Slovensko potrebuje podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Jána Oravca nový prístup k riešeniu dôsledkov pandémie či veľkých ekonomických kríz. Ako ďalej Oravec uviedol na sociálnej sieti, je nutné zmeniť súčasné nastavenie založené na princípe „Otvoriť/Zatvoriť“ na „Ponechať otvorené pri splnení veľmi prísnych epidemiologických opatrení“.

V prípade zatvorenia by sme podľa štátneho tajomníka mali mať vopred definovaný princíp kompenzácie. Pre riešenie dopadov veľkých ekonomických šokov je zároveň nutné mať k dispozícii automatické stabilizátory pripravené v prípade potreby na aktiváciu. Podporu udržania pracovných miest ako aj poskytovanie zvýhodnených úverov už Slovensko má zabezpečené, chýba však univerzálna systémová pomoc.

Fiľakovo

11:51 Mestský úrad vo Fiľakove je od pondelka 29. marca až do odvolania uzatvorený. Ako pre agentúru SITA uviedol primátor Attila Agócs, dôvodom je, že dve zamestnankyne klientskeho centra sa nakazili novým koronavírusom.

Obyvateľom bude radnica poskytovať informácie telefonicky, komunikovať však môžu poštou aj e-mailom. Kontakty nájdu obyvatelia na webových stránkach mesta.

Vo fiľakovskom mestskom úrade majú nejakých nakazených priebežne už od októbra minulého roka. „Teraz sa nám nakazili dve kolegyne v klientskom centre. Týka sa to presne tých ľudí, čo sú v kontakte s občanmi. Ostatné kolegyne idú do karantény a preto máme kontakt s verejnosťou neprístupný, vrátane matriky,“ objasnil primátor s tým, že on sám nedávno prekonal ochorenie COVID-19 s ľahším priebehom.

Neodkladnú matričnú agendu pre Fiľakovo dočasne prevezme obecný úrad v Buzitke. „Rokovali sme so susednou obcou, kde budú pre nás riešiť hlavne úmrtia počas najbližších dvoch týždňov, kým budú kolegyne izolované,“ uzavrel Agócs.

11:33 Ministerstvo hospodárstva SR pokračuje vo vyplácaní dotácií na nájomné. Doteraz v rámci prvej i druhej vlny vybavil 37 743 žiadostí v celkovej sume 65,4 mil. eur. Ako pre agentúru SITA doplnil rezort hospodárstva, termín na samotné podávanie žiadostí predĺžil do 30. júna tohto roka, podnikatelia však stále budú môcť žiadať o pomoc len za obdobie do konca marca.

Podniky môžu o pomoc v rámci druhej vlny žiadať od 16. decembra 2020. Nárok na pomoc majú nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky. Kým v rámci prvej vlny bol jednou z podmienok získania dotácie vznik nájomného vzťahu pred 1. februárom 2020, po novom sa tento dátum posúva na 1. augusta 2020.

Podobne ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania.

Trnavský kraj

11:14 Zo 45 obcí Trnavského okresu mala nulu v kolónke pozitívne testovaných asi tretina. V ostatných mali najviac dvoch-troch ľudí s pozitívnym výsledkom. Len negatívne testy mali aj v Jaslovských Bohuniciach, Dolnej Krupej, Brestovanoch či Ružindole.

Ďalšie zlepšenie zaevidovali aj v Hlohovci, kde sa cez víkend do odberových miest zriadených mestom prišlo otestovať 4 574 ľudí, 10 z nich malo pozitívny výsledok, čo je 0,22 percenta. V Senici v sobotu urobili 3 310 testov, desať ľudí odchádzalo s pozitívnym výsledkom, čo je 0,27 percenta.

Poprad

11:01 Miera pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19 počas víkendového testovania v Poprade klesla na 0,83 percenta. Na troch odberných miestach v športovej hale Aréna otestovali 3 949 ľudí, z toho bolo 27 pozitívnych. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová. Týždeň predtým bola miera pozitivity 0,92 percenta.

Popradská samospráva zriaďuje víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Za toto obdobie vykonali 47-tisíc testov. Pozitívny výsledok malo takmer štyristo ľudí.

Popradský okres je od pondelka 29. marca v čiernej farbe. Podľa krízového štábu, ktorý v meste zasadal v piatok 19. marca, v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách. Prevažná časť hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnice je z prostredia, v ktorom sa dôsledne nedodržiavajú epidemické opatrenia.

Zvolen

10:39 Napriek tomu, že vo viacerých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku zaznamenali výrazné zlepšenie vývoja pandemickej situácie, Nemocnica Zvolen je stále v plnom nasadení.

Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, zdravotníci poskytujú starostlivosť takmer 70 pacientom s ochorením COVID-19. Nemocnici stále chýba vyše 50 kolegov, aj keď už len minimum z nich z dôvodu koronavírusu, čo je už zrejme pozitívny dôsledok očkovania zamestnancov.

„K pondelku 29. marca poskytujeme zdravotnú starostlivosť 68 pacientom, z ktorých 57 má potvrdený koronavírus a 11 je suspektných. Stav ôsmich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá. Dôvodom stále relatívne vysokého čísla pacientov s ochorením COVID-19 je hlavne výpomoc nemocnice zdravotníckym zariadeniam v Šahách, Žiline či DSS Krupina.

„K dispozícii z dôvodu práceneschopnosti alebo ošetrovania člena domácnosti stále nemáme 54 našich kolegov. Pozitívnou správou ale je, že iba piati majú potvrdený koronavírus a len jeden je v karanténe. V tomto smere sme zaznamenali výrazné zlepšenie,“ dodala riaditeľka. Už 415 zamestnancov zvolenskej nemocnice je zaočkovaných druhou dávkou vakcíny a celkovo tak vo svojom vakcinačnom centre, ako aj vo veľkokapacitnom, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj, zaočkovali takmer 9100 ľudí.

V nemocnici stále platia prísne protiepidemické opatrenia, povinnosť nosiť vo vnútorných priestoroch respirátor FFP2 a zákaz návštev pacientov. V prípadoch, že príbuzný dodrží všetky nariadenia, je možné povoliť aj prítomnosť otca či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Nemocnica Zvolen
Nemocnica vo Zvolene funguje na hraniciach svojich možností. Foto: www.facebook.com

Trnava

10:22 V Trnave prišlo počas víkendu na antigénové testovanie na COVID-19 viac ako 19-tisíc ľudí. Pozitívny výsledok testu malo 43 ľudí, čo je 0,22 percenta. Je to o desať pozitívne testovaných menej ako pred týždňom. Z doterajších desiatich kôl testovania v Trnave je to najlepší výsledok. Najhorší bol v prvom kole v januári, keď testy zistili až 288 pozitívnych.

10:07 Za nedeľu pribudlo na Slovensku 205 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 2 298 PCR testov. O 46 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň mierne stúpli, ich počet sa zvýšil o 31. Pribudlo viac ako 7-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kremnica

9:52 V Kremnici sú už niekoľko týždňov otvorené dve trvalé odberové miesta, ktoré testujú obyvateľov antigénovými testami na ochorenie COVID-19. Testovanie celkom 2 853 obyvateľov v uplynulom týždni odhalilo 18 pozitívnych na koronavírus, pričom desiati z nich boli Kremničania a zvyšní ôsmi boli z okolitých obcí. Pozitivita podľa stránky mesta predstavuje 0,63 percenta. Podľa výsledkov tu už tretí týždeň klesá počet pozitívne testovaných ľudí.

Radnica upozorňuje, že ide len o výsledky z odberových miest v Kremnici. „Čísla nezahŕňajú výsledky z PCR testov obyvateľov mesta ani výsledky antigénových testov, ktoré si mohli obyvatelia mesta nechať spraviť na iných odberových miestach. V číslach sú zahrnuté všetky výsledky testov, ktoré vykonali obe odberové miesta v meste, vrátane výsledkov testov občanov, ktorí nemajú trvalý pobyt v Kremnici,“ objasňuje samospráva.

Najvyššiu pozitivitu antigénovými testami preukázali testy v prvom marcovom týždni, keď táto predstavovala 2,21 percenta. Z 2 756 testovaných bolo vtedy 37 pozitívnych. V druhom marcovom týždni už bola pozitivita na testovacích miestach v Kremnici 1,34 percenta a v treťom týždni 1,06 percenta. Odberové miesta sú v Kremnici zriadené v mestskej telocvični a Mestskom kultúrnom stredisku, pričom sú otvorené každý deň od 8:00 do 17:00.

Stará Ľubovňa

9:39 Počas víkendu sa v Starej Ľubovni prišlo otestovať na ochorenie COVID-19 dokopy 3 634 ľudí, pozitívni boli sedemnásti. Miera pozitivity tak predstavuje 0,47 percenta. V porovnaní s víkendom predtým sa mierne zlepšila. O výsledkoch informoval na sociálnej sieti primátor mesta Ľuboš Tomko.

„Blížia sa veľkonočné sviatky a veľa ľudí z celého okresu sa vráti zo zahraničia domov. Dodržujte preto, prosím, veľkonočné desatoro konzília odborníkov,“ poprosil verejnosť Tomko.

Pred viac ako týždňom vykonali počas víkendového testovania 3 817 odberov. Z toho dvadsať bolo pozitívnych. Miera pozitivity bola na úrovni 0,52 percenta. Okres Stará Ľubovňa ostáva aj v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej zóne.

Čadca

9:23 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 1 325 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, pri testovaní odhalili 11 pozitívnych prípadov.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách a otestovali v nich 1 038 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 287 ľudí. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,83 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Rovnako ako počas predchádzajúcich troch víkendov čadčianska radnica motivovala občanov k účasti na testovaní venovaním respirátora FFP2 každému jednému otestovanému. V porovnaní s testovaním spred týždňa však bola účasť približne o 10 percent nižšia.

9:11 COVID automat od pondelka 29. marca opäť prefarbil Slovensko, čiernych okresov je už iba 14.

Covid automat.jpg
Zafarbenie okresov od 29. marca do 4. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Zamestnanci nemocnice na odbernom mieste pre rodinných príslušníkov zamestnancov Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Čadca, 7. november 2020. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.
  • nedeľa 28. marca

21:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

19:38 Zabezpečenie prepravy materiálu v súvislosti s bojom proti pandémii ochorenia COVID-19 má rezort vnútra vyjsť na 405-tisíc eur bez DPH. Vyplýva to z oznámenia na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie.

18:55 Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa už môžu prihlásiť aj občania starší ako 50 rokov. Ministerstvo zdravotníctva od nedele na stránke korona.gov.sk otvára ďalšiu fázu vakcinačnej stratégie.

Zároveň upravuje podávanie jednotlivých typov vakcín podľa veku záujemcov. Vakcína AstraZeneca bude určená pre ľudí od 50 do 60 rokov a vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna pre starších ako 60 rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:43 Za sobotu 27. marca pribudlo na Slovensku 925 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 7 087 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 70. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň však klesli, ich počet sa znížil o 19. Pribudlo 6 679 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Príprava na odbernom mieste COVID-19 v areáli Obecného úradu Geraltov počas 4. kola plošného testovania obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Geraltov, 21. november 2020. Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.
  • sobota 27. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

Banská Bystrica

15:03 Krízový účet, ktorý pred rokom počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu zriadilo mesto Banská Bystrica, radnica v súčasnosti nevyužíva.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, všetky prostriedky z tohto účtu boli ku koncu minulého roka minuté. Krízový štáb mesta v prípade potreby zváži obnovenie využívania krízového účtu.

„Prostriedky z platov primátora, viceprimátorov a niektorých poslancov mestského zastupiteľstva v sume približne 5-tisíc eur boli spolu s prostriedkami z rezervného fondu mesta použité na nákup rúšok, dezinfekcie a úhradu ďalších výdavkov súvisiacich s pandémiou koronavírusu,“ objasnila hovorkyňa.

Mesto zriadilo krízový účet v marci minulého roka, keď sa primátor Banskej Bystrice Ján Nosko spolu s jeho zástupcami Jakubom Gajdošíkom a Milanom Lichým rozhodli, že počas vtedajšieho krízového obdobia budú poberať iba zákonom stanovené minimálne platy bez navýšenia. Špeciálny účet bol určený na úhrady výdavkov spojených s riešením mimoriadnej situácie, ako bol nákup ochranných prostriedkov, rúšok a dezinfekčných prostriedkov.

„V priebehu minulého roka bolo umožnené záujemcom zasielať prostriedky na krízový účet mesta, aby adresne pomohli svojim príbuzným v núdzi zabezpečením donášky potravín alebo liekov,“ doplnila Marhefková s tým, že táto možnosť nebola využitá.

Košický kraj

12:31 V zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), je minimálne prvou dávkou vakcíny zaočkovaných približne 60 percent z celkového množstva klientov aj zamestnancov.

Očkovanie prvou dávkou vakcíny absolvovalo 683 zamestnancov a 1 005 klientov, pričom 65 percent zaočkovaných zamestnancov a 44 percent zaočkovaných klientov má za sebou aj druhú dávku vakcíny. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Kým ešte pred dvoma týždňami bola v župných zariadeniach sociálnych služieb zaočkovaná necelá tretina klientov, dnes je to 60 percent. Očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb sme sa snažili urobiť dostupnejším tak, aby klienti nemuseli dochádzať na očkovanie do nemocníc. V spolupráci s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura a rezortom zdravotníctva výborne fungujú mobilné očkovacie tímy, ktoré prichádzajú za klientmi priamo do zariadení. Aj vďaka tomu záujem zamestnancov aj klientov o očkovanie stúpol. Pre vakcináciu sa napokon rozhodli aj mnohí, ktorí ju spočiatku odmietali,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Zamestnanci a klienti sa môžu očkovať individuálne prostredníctvom registrácie cez online formulár Ministerstva zdravotníctva SR, skupinovo vo vakcinačnom centre alebo skupinovo priamo v zariadení, kde očkuje výjazdová očkovacia jednotka. Na individuálne očkovania začali chodiť zamestnanci ešte v polovici januára.

„Obidvomi dávkami vakcíny máme takmer kompletne preočkovaných zamestnancov aj klientov štyroch zariadení sociálnych služieb – Via Lux Košice, Lúč Šemša, Lumen Trebišov a Domko Košice. V ďalších dvoch Subsidium a Jasanima Rožňava sú obidvomi dávkami zaočkovaní zamestnanci, klienti zatiaľ prvou dávkou. Rovnako tak prvú dávku už dostali pracovníci aj klienti v Ondave v Rakovci nad Ondavou,“ doplnil Trnka.

V zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK je aktuálna situácia najlepšia od začiatku druhej vlny pandémie. Aktuálne pozitívny test na COVID-19 má už iba 26 zamestnancov z celkového počtu 1 200 a 18 klientov z 1 750.

„Pod klesajúci počet nových pozitívnych prípadov sa podpísalo aj očkovanie. Vo viacerých zariadeniach sociálnych služieb sa vďaka tomu postupne uvoľňujú opatrenia, klienti začínajú chodiť aj na prechádzky v exteriéri zariadení a ich fyzický aj psychický stav sa zlepšuje. Okrem toho sme obnovili prijímanie nových klientov, ktorí čakali na miesto v niektorom zo župných zariadení sociálnych služieb,“ dodal vedúci odboru sociálnych vecí Úradu KSK Vladimír Pauco.

11:55 Policajt z Trenčína upozornil ženu, ktorá nemala v potravinách riadne prekryté horné dýchacie cesty. Jej manžel, ktorý bol tiež bez prekrytia horných dýchacích ciest, následne na policajta verbálne a fyzicky zaútočil.

10:23 Za piatok 26. marca pribudlo na Slovensku 1 531 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 12 389 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 53. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň však klesli, ich počet sa znížil o 61. Pribudlo 14 346 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:40 Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) pošle klientom a zamestnancom zariadení, ktoré poskytujú sociálne služby a centrám pre deti a rodiny (CDR) ďalších 244-tisíc kusov ochranných respirátorov.

Distribúciu v najbližších dňoch zabezpečia vyššie územné celky a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu Michaela Slivková Kirňaková.

„Pre každý samosprávny kraj a Ústredie práce, pod ktoré patria centrá pre deti a rodiny, sme vyčlenili 25 200 kusov ochranných respirátorov. Okrem toho im dopĺňame aj zásoby jednorazových oblekov, rúšok, návlekov na nohy a antigénových testov,“ vysvetlil riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti Ján Hudák.

Každé zariadenie, ktoré poskytuje sociálne služby, sa tak v prípade nedostatku ochranných osobných pomôcok a antigénových testov môže obrátiť na príslušný samosprávny kraj. O respirátory či iné ochranné pomôcky môžu požiadať nielen domovy dôchodcov, denné stacionáre, CDR, ale aj zariadenia krízovej intervencie, akými sú nocľahárne pre ľudí bez domova či zariadenia pracujúce s obeťami násilia.

Rezort práce v súčasnosti obstaráva ďalších 1 200 000 kusov ochranných respirátorov.

MPSVR SR od začiatku pandémie doposiaľ poskytlo zariadeniam sociálnych služieb 10 746 100 ochranných rúšok, 629 279 chirurgických rukavíc, 552 027 respirátorov, 25 560 ochranných okuliarov, 374 385 ochranných oblekov, 369 150 návlekov na obuv, 7 766 ochranných štítov a 6 695 litrov dezinfekcie. Materiálna pomoc prekročila 16 miliónov eur.

Piešťany

9:13 V mestskom Zariadení sociálnych služieb Domum v Piešťanoch má 18 klientov a 6 zamestnancov ochorenie COVID-19, potvrdili to aj PCR testy. Tridsiatim ľuďom tak bola nariadená karanténa.

Situácia je podľa primátora Petra Jančoviča trochu komplikovanejšia, pretože klientmi sú ľudia bez vlastného domova.

„Objekt je uzatvorený, nariadená je v ňom karanténa pre tridsať osôb. Dovážame tam trikrát denne stravu, máme tam svojich pracovníkov, pred objektom je mestská polícia, upovedomená o situácii bola aj štátna polícia,“ informoval ďalej Jančovič.

Mesto podľa neho situáciu rieši v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave, intenzívne sa ňou zaoberá aj krízový štáb. Zaregistrovaný bol zatiaľ jeden pokus o opustenie izolácie, nebol však úspešný.

Mesto Piešťany poskytuje v Zariadení sociálnych služieb Domum sociálne a podporné služby v nocľahárni, útulku, zariadení núdzového bývania, stredisku osobnej hygieny a práčovni.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • piatok 26. marca

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

16:42 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zaslalo prevádzkovateľom mobilných odberových miest na bezplatné antigénové testovanie dodatky k zmluvám, ktorých platnosť končí 31. marca. Ako uvádza ministerstvo v tlačovej správe, podpísané dodatky majú byť doručené do 29. marca do 12:00. Po podpise a spätnom doručení rezortu zdravotníctva budú zmluvy o spolupráci predĺžené do 30. júna 2021.

Rezort zdravotníctva upozorňuje, že aktuálne je možné sa prihlásiť na bezplatné antigénové testovanie v mobilných odberných miestach so zmluvou s ministerstvom len do konca marca.

„Keďže zmluvy je nutné predĺžiť, ministerstvo zaslalo prevádzkovateľom dodatky s upravenými zmluvnými podmienkami a zníženými paušálmi. Návrh dodatkov vychádza zo skúseností z praxe a zároveň kladie dôraz na efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi v zdravotníctve,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Podľa MZ SR bude po doručení dodatkov objednávkový systém a testovanie pokračovať naďalej v bežnom režime. Uvedené krátkodobé obmedzenie v objednávaní sa týka len odberných miest so zmluvou o spolupráci s MZ SR.

16:19 Piatok je dňom dobrých správ. Po návštevách krajského vakcinačného centra a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici to na tlačovom brífingu uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Dôvodom je podľa nej znižovanie počtu pacientov v miestnej nemocnici a skúsenosť, ktorú mala po návšteve veľkokapacitného očkovacieho centra, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj.

„Chcem oceniť samosprávy na miestnej aj regionálnej úrovni za ich zásluhy v boji s pandémiou. Samosprávne kraje veľmi aktívne pristúpili k tejto úlohe, lebo vieme, že vakcinácia je kľúčová v boji s COVIDom a zriadili na svojich územiach veľkokapacitné vakcinačné centrá,“ povedala prezidentka. Dodala, že samosprávy zohrávajú kľúčovú rolu, a to či už predtým pri testovaní alebo teraz pri vakcinácii.

15:26 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook priblížili, že počet hospitalizovaných na Slovensku klesá.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:07 Železničná spoločnosť Slovensko dočasne obmedzila vlakovú dopravu na Slovensku. Výber vlakov zahrnutých do optimalizácie bol realizovaný tak, aby boli cestujúcim k dispozícii buď vlakové spojenia, alebo iná alternatíva dopravy.

14:33 Súčasťou novej stratégie Európskej únie (EÚ) pre cestovný ruch musia byť jednotné kritériá pre bezpečné cestovanie, spoločné očkovacie preukazy a hygienická certifikácia pre podniky cestovného ruchu. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament (EP).

Bardejov

13:48 V poradí tretie testovanie na ochorenie COVID-19 na Sídlisku Poštárka v Bardejove odhalilo vo štvrtok 25. marca šesť pozitívnych prípadov z 334 testovaných. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij s tým, že sa potvrdila klesajúca miera pozitivity zaznamenaná na tomto sídlisku.

Testovanie pripravila bardejovská samospráva na základe výsledkov minulotýždňového testovania a tiež odporúčaní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove. Prebiehalo od 9:00 do 20:00. Ako uviedol Hij, na sídlisku bude aj naďalej pokračovať zvýšený monitoring zo strany mestskej a štátnej polície, ktorá kontroluje prístupové cesty na sídlisko, doklady, ale aj dodržiavanie karantény a nosenie rúšok. „Dezinfekcia verejných priestranstiev sa zatiaľ prevádzať nebude,“ dodal Hij.

Na sídlisku Poštárka prebehli v predchádzajúcich týždňoch dve testovania. V stredu 10. marca malo zo 489 otestovaných ľudí pozitívny výsledok 26 osôb. O týždeň neskôr, v stredu 17. marca, bolo z 393 testovaných 15 pozitívnych.

Trnavský kraj

13:13 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trnavským samosprávnym krajom (TTSK) sa počas nadchádzajúceho víkendu očkovať nebude. Dôvodom je nedostatok vakcín. V očkovaní by sa malo pokračovať v sobotu 3. apríla a ďalej podľa počtu dostupných vakcín. Agentúre SITA informáciu potvrdil odbor komunikácie župy.

Doteraz v očkovacích centrách v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici dostalo prvú dávku vakcíny AstraZeneca približne 27 500 záujemcov. Centrá sú zriadené v priestoroch stredných škôl, počas víkendov v nich očkujú lekári a sestry z ambulancií. Trnavský župan Jozef Viskupič plánuje v spolupráci s mestami v kraji otvoriť aj ďalšie očkovacie centrá, podmienkou však je dostatok vakcín. Mesto Trnava dáva na zriadenie ďalšieho očkovacieho miesta k dispozícii Mestskú športovú halu.

V očkovaní v kraji pokračujú nemocnice a v tomto týždni sa pridali aj polikliniky. V nich však zvyčajne očkuje len jedna ambulancia s kapacitou najviac 150 ľudí za deň.

Trnavský samosprávny kraj zriadil prvé veľkokapacitné očkovacie centrum ešte vo februári v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave. V marci pribudli ďalšie dve v priestoroch stredných škôl v Dunajskej Strede a Skalici. Záujemcovia o očkovanie sa prihlasovali cez centrálny štátny systém.

12:35 Laboratórne výsledky ruskej vakcíny Sputnik V by mohli byť známe budúci týždeň. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister financií poverený riadením ministerstva zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO). Ako však uviedol, rezort bude výsledky prezentovať na samostatnej tlačovej konferencii.

Sputnik V
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: ilustračné, SITA/AP

Žilina

12:13 Žilinská radnica počas víkendu posilní kapacitné možnosti antigénového testovania na ochorenie COVID-19. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, k trinástim permanentným odberným miestam, z ktorých niektoré fungujú aj počas soboty a nedele, pribudnú cez víkend ďalšie tri odberné miesta. Pracovať v nich bude spolu šesť odberných tímov.

„Antigénové testovanie sa ako obvykle uskutoční v sobotu a nedeľu od 8:00 do 18:00 s dvomi prestávkami pre testovacie tímy od 12:00 do 13:00 a od 15:30 do 15:45. Počas oboch testovacích dní budú môcť Žilinčania využiť ktorúkoľvek miestnosť. Možnosť objednať sa na antigénové testovanie vopred ponúknu odberné miesta na Mestskom úrade v Žiline a v Biznis centre Poštová. Pracovať v nich budú po dva testovacie tímy a okrem zaregistrovaných otestujú aj neregistrovaných ľudí,“ uviedol Miškovčík.

Pri minulotýždňovom víkendovom testovaní vykonali v troch odberných miestach spolu 6512 testov, z ktorých 40 bolo pozitívnych. Miera pozitivity tak dosiahla 0,61 percenta. V aktualizovanom COVID automate okres Žilina od 29. marca zostáva v kategórii čiernych okresov.

Trnava

11:54 Mesto Trnava cez víkend opäť umožní obyvateľom absolvovať antigénové testovanie na COVID-19 v mestských odberových miestach.

V sobotu ich bude podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej k dispozícii sedemnásť, v nedeľu 16. Ľudia ich nájdu na tých istých miestach ako pred týždňom, otvorené budú od 8:00 do 18:00. Trnavčania sa v siedmich z nich môžu objednať na presný termín cez aplikáciu TrustOne, ďalšie budú fungovať bez objednávky. V Trnave pôjde už o desiate víkendové testovanie v tomto roku.

Počas doterajších deviatich kôl vykonali zdravotníci v mestských odberových miestach už takmer 190-tisíc testov. Zachytili nimi 1 390 ľudí s pozitívnym výsledkom. V prvom kole ešte v januári ich bolo 288, v zatiaľ poslednom 20. a 21. marca už len 53. Podiel pozitívnych testov klesol z januárového 1,27 % na 0,27 % z minulého víkendu.

Okrem víkendových miest na testovanie zriadených mestom je v Trnave k dispozícii sedem stálych odberových miest, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Otvorené sú od pondelka do soboty.

Okres Trnava je v regionálnom COVID automate tento týždeň bordový, rovnakú farbu bude mať aj na budúci týždeň. Ľudia potrebujú na cestu do práce a viaceré ďalšie aktivity negatívny test na COVID-19 nie starší ako sedem dní.

Poprad

11:33 Mesto Poprad otvorí počas víkendu už po desiatykrát v športovej hale Aréna odberové miesta na testovanie na ochorenie COVID-19.

Ako agentúru SITA informoval Martin Vaščura zo Správy bezpečnosti a ochrany na Mestskom úrade v Poprade, fungovať budú za rovnakých podmienok ako doteraz. Otestovať sa tam budú môcť ľudia bez registrácie, v sobotu a nedeľu od 8:00 do 19:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. Samospráva dnes zároveň informovala, že víkendové testovacie miesta bude takýmto spôsobom vytvárať až do odvolania.

Odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste, ako aj obyvateľov z celého okresu. Mesto opäť žiada obyvateľov, aby si testovanie nenechávali na poslednú chvíľu. Okrem víkendových odberných miest zriadených mestom môžu Popradčania využiť aj ďalších šestnásť, na ktorých sa je možné otestovať počas celého týždňa.

Popradská samospráva zriaďuje víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Podľa Vaščuru sa tam za toto obdobie prišlo otestovať 43 395 ľudí. Pozitívny výsledok malo 370 z nich. Počas posledného víkendu sa do Arény prišlo otestovať 3 469 ľudí, z toho bolo 32 pozitívnych. Miera pozitivity predstavovala 0,92 percenta.

Popradský okres bude od budúceho týždňa v čiernej farbe. Podľa krízového štábu, ktorý v meste zasadal v piatok 19. marca, v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách. Prevažná časť hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v popradskej nemocnici je z prostredia, kde sa dôsledne nedodržiavajú epidemické opatrenia.

11:01 Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO) verí, že protipandemické opatrenia prijal štát tak, aby boli v súlade s Ústavou SR a zákonnými normami. Uviedol to na piatkovej tlačovej besede.

Ústavný súd SR (ÚS SR) má totiž do štvrtka 1. apríla rozhodnúť o tom, či je predĺženie núdzového stavu v súvislosti s pandémiou koronavírusu v súlade s ústavou. „Tie opatrenia vznikali na základe toho, že mali za cieľ jednu vec, a to ochranu zdravia a života,“ povedal Heger s tým, že opatrenia sú prijaté aj na úkor obmedzení v živote občanov. „Pretože inak sa to nedá,“ vyhlásil.

Podľa ministra je však vláda pripravená opatrenia upraviť, ak to ÚS SR odporučí. „To všetko závisí od toho, čo ústavný súd povie,“ dodal minister.

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) kritizovala ako protiústavné uznesenie zo 17. marca, ktorým vláda opakovane predĺžila núdzový stav o ďalších 40 dní. Z tohto dôvodu sa obrátila na ÚS SR, ktorý jej podnet prijal na ďalšie konanie.

10:44 Obeťami ochorenia COVID-19 boli vlani hlavne seniori, hrubá miera úmrtnosti je najvyššia za posledných 70 rokov.

10:23 Za štvrtok pribudlo na Slovensku 1 272 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá pritom vykonali 9 079 PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 stúpol o ďalších 60. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň však klesli, ich počet sa znížil o 84. Pribudlo 13 381 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:01 Tlačová konferencia (naživo): Opatrenia proti koronavírusu počas Veľkej noci

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:41 Košický samosprávny kraj (KSK) zaočkoval v priebehu troch týždňov viac ako 30-tisíc východniarov, čo je najviac spomedzi všetkých veľkokapacitných očkovacích centier, ktoré fungujú v réžii vyšších územných celkov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Za uplynulých päť dní bolo v očkovacom centre na Ostrovského ulici v Košiciach zaočkovaných ďalších 9 310 východniarov. „Každý týždeň sa snažíme zlepšovať, čo sa týka tempa očkovania aj samotnej organizácie. Doposiaľ sme očkovali v štyroch cykloch, čo predstavuje 19 očkovacích dní, počas ktorých sme podali vakcínu značky AstraZeneca viac ako 30-tisíc ľuďom. Ak budeme mať dostatok vakcín od štátu, sme pripravení očkovať aj každý deň v týždni a na viacerých miestach v kraji,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košická župa navýšila kapacity na 2 000 očkovaní denne, za hodinu vie zaočkovať 250 ľudí. Počas uplynulých dní boli očkovaní ľudia nad 55 rokov, ktorí sa registrovali cez prihlasovací systém Národného centra zdravotníckych informácií. Do stredy 24. marca kraj využil všetky vakcíny, ktoré mal k dispozícii.

„Najbližšie by malo byť krajské očkovacie centrum otvorené na budúci týždeň. Presný termín bude závisieť od toho, kedy dostaneme nové vakcíny. Očkovať by sme mali vakcínou značky Moderna, ktorá je podľa očkovacej stratégie ministerstva zdravotníctva v súčasnosti určená ľuďom nad 70 rokov,“ dodal Trnka.

Veľkokapacitné očkovacie centrum Košického samosprávneho kraja funguje od 27. februára. Pred Veľkou nocou bude toto očkovacie centrum otvorené ešte dva dni. S očkovaním sa bude následne pokračovať po veľkonočných sviatkoch.

Žilina

9:13 Žilinská radnica pomôže ľuďom s registráciou na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je služba určená prioritne pre obyvateľov Žiliny, ktorí nemajú prístup na internet alebo im chýbajú počítačové znalosti. Pomoc s prihlásením na očkovanie je dostupná na telefónnom čísle 0917 393 616 v pracovných dňoch od 8:00 do 15:00.

Žilinská radnica pomôže ľuďom s registráciou na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je služba určená prioritne pre obyvateľov Žiliny, ktorí nemajú prístup na internet alebo im chýbajú počítačové znalosti. Pomoc s prihlásením na očkovanie je dostupná na telefónnom čísle 0917 393 616 v pracovných dňoch od 8:00 do 15:00.

Žilinská radnica pomôže ľuďom s registráciou na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je služba určená prioritne pre obyvateľov Žiliny, ktorí nemajú prístup na internet alebo im chýbajú počítačové znalosti. Pomoc s prihlásením na očkovanie je dostupná na telefónnom čísle 0917 393 616 v pracovných dňoch od 8:00 do 15:00.

„Aj v našom meste žije veľa starších občanov či ľudí bez prístupu na internet so záujmom o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Chceme pomôcť najmä týmto skupinám proces registrácie zvládnuť, aby im v prístupe k očkovaniu nebránilo len to, že nemajú doma počítač či internet. Vyzývam zároveň všetkých, ktorí si našu službu všimnú či ju využijú, aby o nej dali vedieť aj iným, ktorí pomoc potrebujú,“ uviedol primátor Peter Fiabáne.

Záujemcovia o očkovanie, ktorí chcú v procese prihlásenia využiť mestskú infolinku, by si mali vopred pripraviť osobné údaje potrebné na vyplnenie registračného formulára. „Osobné údaje, ktoré záujemca o očkovanie pracovníkovi mesta nadiktuje, sa v reálnom čase vpisujú do registračného formulára, samospráva ich nezhromažďuje a ani ďalej nespracováva. Termín očkovania samospráva neurčuje, ani ho nemôže ovplyvniť, v procese prihlásenia je len prostredníkom,“ podotkol hovorca mesta.

Upozornil tiež, že o pridelení termínu na očkovanie nerozhoduje ani čas registrácie, termíny sú prideľované automaticky podľa veku záujemcu. „V prípade, že sa vďaka pomoci mesta ľudia úspešne zaregistrujú na očkovanie, majú dostatok času sa pripraviť. Elektronický systém informuje zaregistrovaných záujemcov o očkovanie o pridelenom termíne očkovania najneskôr dva dni vopred,“ dodal Miškovčík.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, Kira Hofmann/dpa via AP.
  • štvrtok 25. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

18:51 Nemecko bude vyžadovať negatívny výsledok testu na koronavírus od všetkých ľudí, ktorí do krajiny pricestujú zo zahraničia lietadlom. Oznámilo to vo štvrtok nemecké ministerstvo zdravotníctva. Cestujúci sa budú musieť negatívnym výsledkom testu, nie starším ako 48 hodín, preukázať pred nástupom do lietadla. Ak testovanie odmietnu, letecká spoločnosť ich do Nemecka nevezme. Testy pred leteckou cestou do krajiny budú vyžadovať od tejto nedele do 12. mája.

Doteraz Nemecko vyžadovalo negatívny výsledok testu na koronavírus len od pasažierov prichádzajúcich z regiónov, ktoré Nemecko z epidemického hľadiska považuje za vysoko rizikové. Všeobecné testovanie sa nebude týkať cestujúcich prichádzajúcich na nemecké územie autom alebo inými dopravnými prostriedkami. Nemecko uplatňuje voči jednotlivým krajinám rôzne pravidlá v závislosti od toho, aké je v nich tempo pribúdania nových infekcií.

AstraZeneca

18:09 Výbor expertov Európskej liekovej agentúry (EMA) pre bezpečnosť pokračuje vo vyhodnocovaní prípadov ľudí, u ktorých sa po podaní aspoň jednej dávky vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca vytvorili krvné zrazeniny.

Agentúra o tom informovala vo štvrtok, pričom uviedla, že na pondelok zvolala zasadanie odborníkov, aby poskytla dodatočné informácie k ich analýzam.  Na zasadaní sa zúčastnia aj externí experti zaoberajúci sa problematikou trombóz, virológiou, neurológiou a infekčnými ochoreniami. Súčasťou expertnej skupiny budú aj dvaja zástupcovia verejnosti. EMA konštatovala, že závery skupiny budú príspevkom k pokračujúcemu prešetrovaniu agentúry a jej aktualizované odporúčania by mali zverejniť začiatkom apríla.

Minulý týždeň EMA uviedla, že vakcíny spoločnosti AstraZeneca nemajú súvislosť s rizikom krvných zrazenín, ale dodala, že nemôže vylúčiť súvislosť s niektorými veľmi zriedkavými prípadmi trombóz. Agentúra odporučila, aby na príbalový leták vakcíny pridali dodatočné upozornenia a aby lekári a pacienti pozornejšie sledovali možné vedľajšie účinky očkovania.

17:30 Porušenie povinností za krízovej situácie zistili policajti v stredu vo večerných hodinách v jednej z prevádzok kaviarní vo Zvolene. Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, počas kontroly sa v kaviarni nachádzali zákazníci, ktorí využívali služby prevádzky. V súvislosti s prípadom bolo pre prečin porušenia povinností za krízovej situácie vznesené obvinenie 47-ročnému mužovi zo Zvolena. Polícia avizuje vykonávanie kontrol počas trvania núdzového stavu aj naďalej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:47 Európsky parlament (EP) bude schvaľovať návrh na vytvorenie digitálneho zeleného osvedčenia pomocou takzvaného naliehavého postupu. Osvedčenie by od leta malo uľahčiť cestovanie počas pandémie.

Budúce osvedčenie by podľa návrhu komisie malo obsahovať informáciu o zaočkovaní cestujúceho proti ochoreniu COVID-19, o negatívnom výsledku testu na dané ochorenie alebo o prekonaní nákazy novým koronavírusom. Časť poslancov však zároveň zdôraznila, že nová právna úprava musí obsahovať silné záruky v oblasti ochrany údajov osobného i zdravotného charakteru. Viacerí poslanci tiež zásadne odmietli diskrimináciu osôb, ktoré nebudú zaočkované.

16:13 Policajti naďalej kontrolujú hraničné priechody a dodržiavanie opatrení. Každý deň sú v teréne, tentokrát zverejnili na Facebooku fotogafie z kontroly na hraničnom priechode Holíč-Hodonín

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislavský kraj

15:24 Bratislavský samosprávny kraj zverejnil na svojom Facebooku informáciu, že ťažko zdravotne postihnutí sa môžu prihlásiť ako náhradníci do očkovacieho centra.

„Aj keď primárne prebieha prihlasovanie cez systém NCZI, dávky navyše vám chceme spravodlivo rozdeliť. Vytvorili sme preto vlastný online formulár, kde sa môžete prihlásiť ako náhradníci do nášho veľkokapacitného očkovacieho centra na Tehelnom poli,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:53 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uzavrel druhý prípad možného súvisu medzi očkovaním a úmrtím. Išlo o 79-ročnú pacientku s viacerými chronickými ochoreniami, ktorá bola očkovaná vakcínou od spoločnosti Moderna.

Príčina úmrtia bola stanovená pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientky. Vzhľadom k tomu, že vzniknuté nežiaduce reakcie po očkovaní mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola stanovená ako možná.

„O podobnom prípade sme informovali 26. januára 2021, keď išlo o úmrtie 79-ročného muža po očkovaní vakcínou Comirnaty a príčinná súvislosť bola takisto stanovená ako možná,“ uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková.

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 štátny ústav k 24. marcu eviduje 2 580 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 94 závažných, čo predstavuje 3,6 %. K vakcíne Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech eviduje ŠÚKL 1 347 hlásení, z nich bolo 58 závažných. V prípade Moderny ide o 73 hlásení, z toho štyri závažné. K vakcíne AstraZeneca bolo zaevidovaných 1 154 hlásení, 32 bolo závažných. V prípade šiestich hlásení nebol uvedený názov vakcíny a tejto údaj štátny ústav dožiadal.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv bude zverejňovať týždenné štatistiky hlásení podozrení na nežiaduce účinky po vakcínach proti COVID-19 každý štvrtok.

14:37 Množstvo ponúkaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 stúplo na nelegálnom kybernetickom trhu za posledné tri mesiace o 300 percent. V tlačovej správe to uviedol bezpečnostný výskumný tím Check Point Research, ktorý mapuje nelegálny trh s očkovacími certifikátmi aj vakcínami. Na takzvanom darknete je v súčasnosti viac ako 1 200 účtov, ktoré ponúkajú falošné vakcíny.

Ich predajcovia pochádzajú zväčša zo Spojených štátov amerických (USA), Ruska, ale aj európskych krajín ako Španielsko, Nemecko či Francúzsko. Očkovací certifikát je v ponuke za 250 amerických dolárov, negatívny test za 25 dolárov a jedna dávka vakcíny sa predáva za 500 dolárov.

„Cena jednej dávky vakcíny sa na hackerských fórach pohybuje od päťsto do tisíc amerických dolárov. Medzi inzerovanými nájdete vakcínu od AstraZenecy za 500 dolárov, Johnson&Johnson za 600 dolárov a za rovnakú sumu sa predáva aj vakcína Sputnik,“ povedal Andrej Aleksiev, riaditeľ Check Point Software Technologies na Slovensku.

Okrem toho sa objavili aj webové stránky, ktoré ponúkajú možnosť vytvoriť autenticky vyzerajúce negatívne výsledky testov. Dokumenty sú profesionálne vyrobené, vygenerovanie by nemalo trvať viac ako 30 minút a cena jedného je 25 amerických dolárov.

Predajcovia dokonca ponuky dopĺňajú aj o špeciálne akcie. Na jednom z fór sú v ponuke falošné výsledky testov, ktoré kupujúci získa do 24 hodín. V prípade, ak sa zákazník rozhodne kúpiť dva, tretí dostanete zdarma. Aleksiev dodal, že rýchlosť rastu nelegálneho trhu s falošnými certifikátmi a výsledkami testov je alarmujúca a predstavuje veľké riziko. Falošné certifikáty totiž umožnia ľuďom vstúpiť na palubu lietadla, prekročiť hranice, zúčastniť sa na podujatiach či nastúpiť do nového zamestnania.

Poprad

14:05 Nemocnica v Poprade má dva nové pľúcne ventilátory pre pacientov s ochorením COVID-19. Pomôcť by jej mohli v súčasnej kritickej situácii, keď funguje v rámci lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou na hranici svojich kapacít.

Podľa prednostu Okresného úradu v Poprade Jozefa Bednára ich darovala maďarská súkromná spoločnosť po medializovanej správe o situácii v nemocnici. Sprostredkovateľom pomoci bol samotný úrad. Podobným spôsobom už boli takéto ventilátory, ktoré sa vo veľkom počte používajú v Maďarsku, darované aj v Bardejove a v Dolnom Kubíne.

Bednár na sociálnej sieti uviedol, že ventilátory je potrebné ešte technicky pripraviť. Nemocnica sa tiež musí zásobiť pridruženým materiálom ako sú filtre, obvody, klapky a podobne. Ako dodal pre agentúru SITA, zatiaľ nie je jasné, či budú prístroje pripravené slúžiť pacientom ešte pred Veľkou nocou alebo po nej. Podľa jeho slov však môžu pomôcť zmierniť nápor na pľúcnu ventiláciu, ktorú nemocnica zažíva.

Nemocnica má podľa jej riaditeľa Erika Chorváta k dispozícii desať takzvaných červených lôžok na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Tie bývajú kompletne plné, rovnako ako v prípade šiestich takzvaných bielych lôžok. „Máme aj deväť lôžok takzvanej neinvazívnej ventilácie, kde býva zväčša šesť až sedem pacientov. Mnohí z nich si však po určitom čase vyžadujú takzvanú invazívnu ventiláciu, to znamená, na červenom áre,“ povedal riaditeľ pre médiá ešte v sobotu 20. marca.

Zdravotnícki pracovníci v popradskej nemocnici zažívajú najväčší nápor za celé trvanie pandémie ochorenia COVID-19. Na kritickom stave sa podpísala epidemická situácia, ktorá sa v posledných týždňoch pod Tatrami vyvíja nepriaznivo. V nemocnici sa dostali až do bodu, keď sa obávajú, že niektorým pacientom, ktorí sa ocitnú v ohrození zdravia alebo života, nebude technicky možné poskytnúť dostatočnú lekársku pomoc.

Okres bude od budúceho týždňa v čiernej farbe. Podľa krízového štábu, ktorý v meste zasadal v piatok 19. marca, v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách. Prevažná časť hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sú ľudia z prostredia, v ktorom sa dôsledne nedodržiavajú epidemické opatrenia.

AstraZeneca

13:48 Spoločnosť AstraZeneca trvá na tom, že jej vakcína proti koronavírusu je vysoko účinná. Uviedla tak po tom, ako federálne zdravotnícke úrady Spojených štátov v utorok vyhlásili, že americká štúdia účinnosti vakcíny mohla použiť „staré informácie“.

Neskôr výrobca prostredníctvom tlačovej správy skonštatoval, že po prepočítaní údajov zo spomenutej štúdie je vakcína účinná pri prevencii symptomatických prípadov ochorenia COVID-19 na 76 % namiesto pôvodne avizovaných 79 %.

Vakcínu AstraZeneca schválili na použitie vo viac ako 50 krajinách sveta, zatiaľ však nie v USA. Skoré výsledky z testovania v USA predstavujú jeden zo súborov informácií, ktoré musí farmaceutická spoločnosť predložiť americkému federálnemu Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA).

Mnoho prevažne európskych krajín minulý týždeň dočasne pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca po správach, že by mohla súvisieť s tvorbou krvných zrazenín. Európska lieková agentúra (EMA) uplynulý štvrtok po prešetrení týchto informácií dospela k názoru, že vakcína je bezpečná, ale stopercentne nevylúčila súvislosť tromboembolických prípadov s jej podaním.

Celoplošné testovanie

13:16 Novembrové celoplošné testovanie v spojení s opatreniami prijatými 24. októbra prispeli k 58-percentnému zníženiu prevalencie vírusu v neizolovanej časti populácie.

12:46 Slovenskí zdravotníci majú čoraz väčší problém s priznaním COVIDovej PN po infikovaní sa v práci.

Na tlačovom brífingu na to upozornil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Ako uviedol, Sociálna poisťovňa sa aktívne dožaduje potvrdenia od vedenia nemocnice, že sa zdravotník skutočne nakazil v práci, aby mohla takúto PN vyplatiť. Riaditelia nemocníc však čoraz častejšie takéto potvrdenie odmietajú vydať.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár konštatoval, že úrazový príplatok nie je riešením, ktoré od legislatívy očakávali. Lekári žiadajú nastaviť legislatívu tak, aby zdravotníkom, ktorí počas pandémie ochoreli na COVID-19, Sociálna poisťovňa vyplácala 100 % kompenzáciu pracovnej neschopnosti, ako je to napríklad pri ozbrojených zložkách.

„Žiadame ministerstvo zdravotníctva, vládu aj premiéra, aby okamžite zabezpečili legislatívne doriešenie pandemických PN pre zdravotníkov tak, aby boli odstránené všetky administratívne prekážky na ich uplatnenie,“ doplnil predseda LOZ. Lekári vyzvali vládu a parlament, aby zo zákona vypustili nezmyselné vystavovanie potvrdenia a povinnosť preukazovania toho, že sa zdravotník nakazil COVIDom pri svojej práci.

12:27 Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) začali so sekvenáciou vzoriek pozitívnych na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Týždenne plánujú sekvenovať minimálne 96 pozitívnych vzoriek z rôznych častí Slovenska, maximálne je možný trojnásobok.

Ako ďalej informoval úrad, v dohľadnom čase sa do procesu zapoja aj Vedecký park Univerzity Komenského v Martine a Veterinárny ústav vo Zvolene. Kapacita sa tak môže navýšiť na 1 000 pozitívnych vzoriek sekvenovaných týždenne.

Na procese sekvenovania pritom hygienici participovali aj doteraz. „V laboratóriách ÚVZ sa sústreďovali všetky pozitívne vzorky určené na sekvenáciu z rôznych častí Slovenska, ktoré sa potom distribuovali do laboratórií, ktoré už sekvenáciu vykonávali, teda do Biomedicínskeho centra SAV a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. ÚVZ následne dáta sumarizoval.

Sekvenovanie je čítanie genetickej informácie uloženej v nukleovej kyseline písmenko po písmenku. Sekvenovaním sa „pozeráme“ na celý genóm vírusu a sledujeme na ňom výskyt všetkých známych aj neznámych mutácií. „Informácie o mutáciách a ich výskyte sú predovšetkým dôležité z epidemiologického hľadiska. Sekvenačné dáta však majú aj vedecký význam. Sledujeme evolúciu vírusu, dokážeme posúdiť vplyv mutácií na účinnosť vakcín či správnosť diagnostických súprav pre RT-PCR diagnostiku,“ vysvetlil Mikas.

12:12 Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, ktorým zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) môžu žiadať o odklad splatnosti poistného za marec tohto roka. Lehota splatnosti sa im predĺži do 30. júna tohto roka. Poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

11:55 V súčasnosti je vakcína prideľovaná na základe kritéria veku a nie je možné si ju zvoliť.

Na sociálnej sieti to pripomenulo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Ľudia napriek tomu často žiadajú o umožnenie zmeny vakcíny. Vyhovieť týmto žiadostiam však nie je v kompetencii NCZI, nakoľko postupuje v súlade s vyhláškou ministerstva zdravotníctva. Vyhláškou sa riadi celý proces registrácie na vakcináciu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spišská Nová Ves

11:26 Situácia v rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi sa v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 zlepšuje.

Uviedla to pre agentúru SITA vedúca sociálneho oddelenia mestského úradu Júlia Jančurová. Podľa jej slov tam bolo minulý týždeň otestovaných 190 ľudí, z toho šiesti s pozitívnym výsledkom. Miera pozitivity na ochorenie COVID-19 je tak na úrovni približne 3,2 percenta.

Ešte začiatkom marca bola v osade zistená 7-percentná pozitivita, v polovici mesiaca bola približne trojpercentná. Ďalšie testovanie je naplánované na utorok 30. marca.

Pohyb na Tehelnej ulici monitoruje naďalej mestská polícia. Vo Vilčurni pracuje podľa Jančurovej dvanásť hodín denne 17 rómskych asistentov pod dozorom šiestich terénnych sociálnych pracovníkov mestského úradu. Zabezpečujú dohľad nad dodržiavaním karantény a platných protiepidemických opatrení.

Banská Bystrica

11:15 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici je k štvrtku 25. marca hospitalizovaných 98 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Podľa webovej stránky nemocnice ich počet po viac ako mesiaci klesol pod 100, pričom najviac pacientov mala nemocnica 1. marca, keď ich bolo 127. Zo všetkých aktuálne hospitalizovaných s týmto ochorením je 21 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Situácia v banskobystrickej nemocnici je naďalej stabilizovaná. „Snažíme sa flexibilne prispôsobiť každej vzniknutej situácii, riešiť veci, upravovať lôžka a podobne. Personál uvítal aj pomoc zahraničných lekárov, vďaka ktorým dostali priestor na nejaký oddych. Spolu s personálom Detskej fakultnej nemocnice nám to umožnilo aj rozšírenie počtu ventilovaných lôžok o štyri,“ uviedla hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje.

Priemerný vek hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v Rooseveltovej nemocnici je aktuálne 63,2 roka. „Najmladší pacient na jednotke intenzívnej starostlivosti má 44 rokov a na infekčnom oddelení je aj 32-ročný pacient,“ doplnila hovorkyňa.

Aktuálne má Rooseveltova nemocnica 22 pozitívne testovaných zamestnancov a v karanténe je šesť zamestnancov. V nemocnici pokračuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom prvou dávkou zaočkovali takmer 23-tisíc ľudí a druhou viac ako 13-tisíc.

Prešovský kraj

10:54 Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaočkoval vo svojich veľkokapacitných vakcinačných centrách viac ako 20-tisíc ľudí. V očkovaní proti ochoreniu COVID-19 pokračuje aj nachádzajúci víkend v rovnakom režime vo všetkých troch centrách. V Poprade a v Humennom sa bude očkovať len počas soboty, v Prešove aj v nedeľu. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Na najbližší víkend 27. a 28. marca má župa k dispozícii 5 385 dávok vakcíny AstraZeneca. Pre Prešov je určených 3 585 vakcín na dva dni, pre Poprad a Humenné po 900 vakcín na sobotu. Opäť sa bude očkovať podľa zoznamu dodaného Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), do ktorého sa záujemcovia majú možnosť prihlásiť podľa aktuálnej stratégie očkovania. V prípade uvoľnenia kapacít župa oslovuje náhradníkov cez vlastný rezervačný systém.

„Záujem o očkovanie je veľký, kapacity našich troch veľkokapacitných očkovacích centier sú k dnešnému dňu takmer naplnené. Po skúsenostiach z posledných týždňov sme navyše aktuálne vo vlastnej réžii spustili nový rezervačný systém, do ktorého môžu prihlásiť náhradníkov len ambulantní lekári v zmysle platnej vyhlášky. Musíme byť pripravení a robiť záložné zoznamy ľudí, ktorí spĺňajú kritériá, aby sme naplno, transparentne a bezpečne využili všetky ponúkané možnosti vakcinácie,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ambulantní lekári môžu nahlasovať za náhradníkov iba pacientov so závažnými diagnózami, ktorých liečia a vedia ich odporučiť a zaregistrovať na očkovanie. „Na jeden očkovací deň vyčleňujeme pre náhradníkov približne 15 percent z alokovanej kapacity vakcín pre každé veľkokapacitné očkovacie centrum. Štatisticky nám totiž vychádza, že zhruba päť percent zaregistrovaných sa na očkovanie nedostaví,“ doplnil vedúci odboru zdravotníctva Jozef Tekáč. Dodal, že ďalších desať percent vedia zaočkovať takzvanou jedenástou dávkou vakcíny z každej liekovky, ktorá je Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv dovolenou dávkou na plnohodnotné využitie.

PSK zriadil prvé veľkokapacitné centrum v Prešove 27. februára. Postupne pribudli aj centrá v Humennom a Poprade. Župa v nich doteraz zaočkovala za sedem očkovacích dní 20 572 ľudí. „Je to slušná bilancia, no sme pripravení zvládnuť aj vyššie čísla a kapacitu vakcinačných centier. Naším zámerom je očkovať minimálne 10-tisíc ľudí týždenne a rozšíriť našu pôsobnosť aj v ďalších častiach regiónu,“ zdôraznil Majerský.

PSK plánuje otvoriť ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrá. Predbežne od 10. apríla by malo fungovať v Starej Ľubovni a od 17. apríla v Bardejove. „Nateraz sme limitovaní dodávkami vakcín, ktoré by sa mohli zdynamizovať, aby sme čo najrýchlejšie zaočkovali obyvateľov kraja a vrátili ich k normálnemu životu pred pandémiou,“ dodal župan.

Trnavský kraj

10:36 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zakladá vlastnú obchodnú spoločnosť Zdravá župa, ktorá bude poskytovať zdravotnú a zdravotno – sociálnu starostlivosť. Zdravá župa zastreší najskôr očkovanie v kraji prostredníctvom epidemiologickej ambulancie pre dospelých, v budúcnosti má pokryť aj ďalšie nedostatkové služby v zdravotníctve.

Zastupiteľstvo trnavskej župy na svojom rokovaní schválilo založenie spoločnosti Zdravá župa so základným imaním 300-tisíc eur. „Okrem zabezpečovania očkovania po administratívnej a procesnej stránke bude v blízkej budúcnosti zastrešovať zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre doliečovaných, chronicky chorých a zomierajúcich pacientov. Zároveň bude pokrývať nedostatkové špecializácie,“ povedal k založeniu spoločnosti trnavský župan Jozef Viskupič. V prieskumoch verejnej mienky je podľa neho dostupnosť zdravotníckych služieb jednou z najžiadanejších.

Zdravá župa by v budúcnosti mala okrem epidemiologickej ambulancie zabezpečovať aj služby ambulancií všeobecného lekárstva, špecializovaných ambulancií, mobilného hospicu a zdravotno – sociálneho stacionára, ktorý by umožnil v prípade niektorých pacientov plynulý prechod z nemocnice do domáceho prostredia.

Zdravá župa by ako spoločnosť s ručením obmedzeným mala podľa Viskupiča fungovať tak, aby nepotrebovala ďalšie dofinancovanie zo strany samosprávneho kraja. Na jej činnosť bude dohliadať dozorná rada, zložená zo štyroch krajských poslancov a jedného nominanta Úradu TTSK. Prvou konateľkou spoločnosti bude riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:08 V stredu potvrdili PCR testy 1 654 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 10 111 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa mierne znížil, v nemocniciach je o 12 ľudí menej. Pribudlo 52 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet zaočkovaných osôb stúpol o 14 108.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

09:50 Zápisy budúcich prvákov základných škôl pre školský rok 2021/2022 sa v Žiline uskutočnia po Veľkej noci od 7. do 9. apríla. Hovorca mesta Vladimír Miškovčík informoval, že ak bude v čase konania zápisov pretrvávať mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19, zápisy sa budú organizovať bez osobnej prítomnosti detí.

„Komunikácia školy so zákonnými zástupcami sa uskutoční elektronickou formou, prípadne iným spôsobom, a to v závislosti od priestorových možností konkrétnej základnej školy s dôrazom na dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení. Bližšie informácie získajú rodičia na internetových stránkach škôl alebo ich poskytnú priamo riaditelia škôl či pracovníci oddelenia školstva a mládeže Mestského úradu v Žiline,“ uviedol Miškovčík.

Dieťa možno prihlásiť na povinnú školskú dochádzku v základnej škole podľa školského obvodu, v ktorom má trvalý pobyt, pokiaľ si rodič nevyberie inú školu. „Rodičia môžu základnej škole poskytnúť osobné údaje už pred zápisom dieťaťa aj prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky základnej školy alebo prostredníctvom elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom,“ poznamenal Miškovčík.

Žilinský hovorca tiež upozornil, že pre nový školský rok je možné požiadať aj o zaradenie dieťaťa do nultého ročníka. „Dieťa musí splniť niekoľko podmienok, dosahovať fyzický vek šesť rokov do 31. augusta 2021, nedosahovať školskú spôsobilosť, pochádzať zo sociálne znevýhodneného prostredia s tým, že vzhľadom na sociálne prostredie nie je predpoklad zvládnutia vzdelávacieho programu prvého ročníka základnej školy. V prípade záujmu bude nultý ročník otvorený v ZŠ Jarná 20,“ dodal Miškovčík.

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných škôl, v ktorých sa v súčasnosti vzdeláva 6 237 žiakov. Prvé ročníky v aktuálnom školskom roku navštevuje 723 prvákov. V nultom ročníku na žilinskej ZŠ Jarná sa učí 10 školákov.

Lučenec

09:35 Okres Lučenec bude od pondelka 29. marca v rámci COVID automatu prvýkrát zaradený do štvrtej fázy varovania s čiernym zafarbením. Situácia sa mierne zhoršila v treťom marcovom týždni, keď RÚVZ evidovalo 479 prípadov koronavírusu. Ako okresné mesto informuje na sociálnej sieti, zvýšil sa počet pozitívnych vo veku nad 65 rokov aj počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Situácia v meste je však podľa regionálnej hygieničky naďalej stabilizovaná.

„Od začiatku marca sme v okrese Lučenec zaznamenali 1 302 pozitívnych, pričom 459 prípadov odhalili PCR testy a 843 antigénové. Priamo v meste máme za rovnaké sledované obdobie potvrdených 507 pozitívnych. Situácia v meste je tak naďalej stabilizovaná,“ uviedla riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Lučenci (RÚVZ) Nadežda Andóová.

Na základe odporúčaní RÚVZ zostávajú školy a školské zariadenia v rovnakom režime ako doteraz, opatrenia sú prijímané individuálne s ohľadom na situáciu.

Karanténne opatrenia mesto realizuje v lokalite Rapovská križovatka a v nájomných bytoch na ubytovni na Rúbanisku. Komunitné a terénne sociálne pracovníčky pomáhajú rodinám v karanténe s nákupmi a s ich ďalšími potrebami. Pohyb osôb v karanténe je kontrolovaný hliadkami mestskej polície v súčinnosti s okresným riaditeľstvom policajného zboru, príslušníci ktorého budú pravidelne vykonávať kontroly dodržiavania karanténnych opatrení.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košický kraj

09:18 Košický samosprávny kraj (KSK) rozdistribuuje v najbližších dňoch do ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých stovky certifikovaných pulzných oxymetrov. Ide o prístroje, ktoré sa využívajú pri domácej liečbe ochorenia COVID-19. Vďaka nim vie pacient zistiť, akú má saturáciu kyslíka a kedy je potrebné zavolať záchranku. Pulzné oxymetre zabezpečila pre vybrané samosprávne kraje Kancelária prezidenta SR. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Veľmi si ceníme každú pomoc pre obyvateľov nášho kraja, zvlášť, ak dokáže doslova zachrániť život. Tieto prístroje pomáhajú pacientom sledovať ich zdravotný stav a pri prekročení konkrétnych parametrov saturácie kyslíka vedia zistiť, kedy potrebujú vyhľadať lekársku starostlivosť. Z Kancelárie prezidenta SR bude do nášho kraja doručených 675 oxymetrov. Distribuovať ich budeme do 181 ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých v okresoch Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-okolie, Trebišov, Michalovce a Sobrance,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ak pacient, ktorý bol pozitívne testovaný na COVID-19, bude mať záujem o takýto prístroj, stačí, ak kontaktuje svojho všeobecného lekára. Oxymeter mu bude zapožičaný zdarma, a to na čas, ktorý bude nevyhnutný, kým sa z ochorenia nevylieči.

Oxymetre, ktoré župa dostane ako dar z Kancelárie prezidenta SR, poputujú do všetkých regiónov v kraji, s výnimkou okresu Košice. A to z dôvodu, že v Košiciach je zabezpečená dostupnosť oxymetrov z úrovne Okresného úradu Košice. Vytvorený bol osobitný rezervačný systém, ku ktorému majú prístup všeobecní lekári v Košiciach. Tí môžu zaregistrovať svojho pacienta, ktorý prístroj potrebuje a bezplatne si oxymeter zapožičať na 20 dní.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.
  • streda 24. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

17:35 Európska únia (EÚ) sa v stredu priblížila k zavedeniu prísnejších kontrol vývozu vakcín proti koronavírusu. Jej snahou je zabezpečiť, aby v čase prudkého nárastu nových prípadov ochorenia COVID-19 bolo k dispozícii viac dávok pre obyvateľov únie.

16:44 Polícia na sociálnej sieti Facebook upozorňuje na české video plné bludov sa instagramom šíri raketovou rýchlosťou, ktoré šírili ho aj slovenskí raperi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:27 Vláda sa podľa podnikateľov nedostatočne venuje riešeniu ich problémov. Zhoršujúca sa pandemická situácia spôsobila, že vláda míňala príliš veľa kapacít na „hasenie“ vzniknutých problémov.

16:06 Ak by sme boli zaočkovali väčšinu zo 176-tisíc seniorov nad 80 rokov už začiatkom roka hneď ako prvých, tak väčšina z nich by sa do nemocnice nedostala. Upozornili Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:55 Od začiatku roku 2021 zaznamenala polícia 28 345 prípadov porušenia zákazu vychádzania.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, zadokumentovali tiež 13 464 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 875 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény a 104 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok.

Polícia v tejto súvislosti pripomína, že pri kontrole platnosti certifikátov nie starších ako sedem dní sa nezapočítava deň, keď sa test vykonal. Prvým dňom, od kedy sa započítava platnosť testu, je teda vždy nasledujúci kalendárny deň po teste „Počas zvýšeného výkonu kontrol maximálne využívame všetky dostupné sily a prostriedky Policajného zboru,“ povedala Bárdyová s tým, že zvýšený výkon kontrol je zameraný hlavne na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, ale aj na dodržiavanie zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch a hraniciach okresov so zlou, respektíve zhoršenou epidemickou situáciou.

Kontroly sú podľa hovorkyne zamerané aj na opodstatnenosť pohybu osôb v čase zákazu vychádzania, respektíve účelu cesty. Polícia podľa Bárdyovej kontroluje aj hranice a hraničné priechody.

Na vykonávaní kontrol s policajtmi spolupracujú podľa hovorkyne aj vojaci. „Úzko spolupracujeme aj s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a na ich požiadanie im poskytujeme potrebnú súčinnosť pri kontrolnej činnosti dodržiavania nariadených opatrení,“ dodala.

15:31 Členovia Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá prijali na stredajšom zasadnutí uznesenie, že Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) má ako verejnoprávne médium silný vplyv na utváranie verejnej mienky a postojov veľkého množstva divákov či poslucháčov. Reagovali tak na reportáž, ktorá spojila úmrtie 38-ročnej učiteľky s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Reportáž podľa výboru mohla spôsobiť u určitej časti verejnosti paniku a neodôvodnený strach a obavy pred očkovaním. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO).

15:03 Je najvyšší čas na vyslanie signálu stabilizácie pre lekárov a zdravotné sestry, aby neodchádzali zo svojich profesií či do zahraničia. Po návšteve Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline to na tlačovom brífingu uviedla prezidentka  Zuzana Čaputová. Inšpiráciou pre Slovensko by podľa nej mohli byť Maďarsko s Českou republikou, kde sa rozhodli pristúpiť k zvýšeniu platov pre zdravotnícky personál.

Podľa Čaputovej nebude nikdy dosť slov vďaky, ktoré patria zdravotníkom v dnešnej pandemickej situácii. „Potrebujeme vyslať jednoznačný signál stabilizácie zdravotníckeho personálu. Znamená to jednak finančné docenenie lekárov či zdravotných sestier, ale aj vytvorenie zaujímavých pracovných podmienok. Všetci vieme, že nápor na nich trvá veľmi dlho a jeho výsledkom môže byť odchod za lepšími pracovnými podmienkami do zahraničia,“ poznamenala Čaputová.

Prezidentka podľa vlastných slov vníma zlepšujúcu sa epidemickú situáciu, ale stále existujú regióny, v ktorých je situácia vážna. „Žilinská nemocnica má náročné podmienky, pretože je spádovou nemocnicou pre trištvrte milióna ľudí. Dozvedela som sa, že veľmi by im tu pomohol príchod intenzivistov a anestéziológov. Aj touto cestou chcem opakovane poprosiť zdravotníkov z iných regiónov, kde je situácia lepšia, o solidaritu práve s touto nemocnicou, aby prišli aspoň na pár dní vypomôcť,“ vyhlásila Čaputová.

Vo FNsP Žilina už druhý týždeň evidujú viac ako stovku covidových pacientov. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej je tu aktuálne hospitalizovaných 104 pacientov s ochorením COVID-19, z nich 17 potrebuje pripojenie na ventiláciu a približne každý štvrtý pacient kyslíkovú podporu.

14:52 Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR tento týždeň informoval ministerstvo zdravotníctva o udelení výnimky pre testy na samotestovanie. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová však nekonkretizovala, odkedy by sa mohlo so samotestovaním začať.

Ako uviedla pre agentúru SITA, odborníci na ministerstve aktuálne nastavujú postup, ako bude možné takéto testovanie vykonať. Zaoberajú sa tiež tým, ako bude výsledok testu uznaný v súvislosti s platnými opatreniami. Samotesty budú určené na domáce použitie, využívať ich bude možné aj na školách či vo firmách.

„Zakúpených bolo 20 miliónov takýchto testov s použitím na nazálne testovanie. Testovanie na COVID-19 vnímame ako účinnú prevenciu, identifikovanie pozitívnych na vírus a ich stiahnutie do domácej izolácie,“ konštatovala Eliášová. Ako dodala, cestou samotestovania sa uberajú mnohé európske krajiny, javí sa ako veľmi efektívny nástroj boja proti pandémii koronavírusu.

Pred dvomi týždňami vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že štát stratégiu distribúcie samostestov stále pripravuje. „Buď sa budú testy posielať do domácností, alebo si ich budú môcť občania vyzdvihnúť na okresných úradoch. Ešte sa rozhodne, či ich bude distribuovať samospráva,“ povedal. Vtedy predpokladal, že by ich ľudia mohli mať doma práve počas tohto týždňa.

14:33 Polícia upozorňuje verejnosť na dezinformáciu, ktorá sa šíri prostredníctvom sociálnych sietí. Ide o vymyslený príbeh o tehotnej žene, ktorej plod mal mať nízky srdcový pulz pre nosenie rúška.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stará Ľubovňa

14:14 Mesto Stará Ľubovňa chce aj tento rok pomôcť podnikateľom v mestských priestoroch. Odpustí im polovicu nájomného za obdobie, keď museli pre protiepidemické opatrenia nechať svoje prevádzky zatvorené. Ako informovala samospráva, dokopy pôjde o sumu takmer 14-tisíc eur. Druhú polovicu doloží štát na základe žiadosti adresovanej Ministerstvu hospodárstva SR.

Mesto Stará Ľubovňa prenajíma priestory vo viacerých mestských budovách. Najviac nájomcov má v obchodnom dome Družba a takzvanom Bielom dome na Námestí gen. Štefánika. Mestské zastupiteľstvo ešte v júni minulého roka schválilo uznesenie, ktoré umožnilo pomoc už pri prvej vlne pandémie. Tá sa týkala celkovo 77 podnikateľských aj nepodnikateľských subjektov, išlo na ňu viac ako 6 700 eur.

„Uvedomujeme si vážnosť situácie, v ktorej sa podnikatelia ocitli v tejto neľahkej dobe, a preto som rád, že môžeme aspoň takýmto spôsobom pomôcť. Pevne veríme, že všetci podnikatelia v našom meste zvládnu prejsť cez pandémiu a budú môcť po nej naďalej vykonávať svoje podnikateľské aktivity,“ skonštatoval primátor mesta Ľuboš Tomko.

Bardejov

13:47 Na základe výsledkov minulotýždňového testovania a aj na základe odporúčaní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bardejove pripravuje bardejovská mestská samospráva na štvrtok 25. marca opätovné testovanie na ochorenie COVID-19 obyvateľov sídliska Poštárka.

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, testovanie začne o 9. hodine a potrvá do 20. hodiny. „Dúfame, že výsledky testovania potvrdia klesajúci trend novoinfikovaných osôb a účinnosť pred týždňom prijatých hygienicko-epidemiologických opatrení,“ uviedol Hij.

Na sídlisku prebehli doteraz dve testovania. V stredu 10. marca malo zo 489 otestovaných ľudí pozitívny výsledok 26 osôb. O týždeň neskôr, v stredu 17. marca, bolo z 393 testovaných 15 pozitívnych. Na sídlisku je zvýšený monitoring zo strany mestskej a štátnej polície. Kontrolujú sa prístupové cesty na sídlisko, doklady, dodržiavanie karantény a nosenie rúšok. Samospráva opakovane vykonáva aj dezinfekciu verejných priestranstiev, ktorú realizujú trikrát do týždňa.

13:35 Zamestnávatelia a SZČO, ktorí sú zamestnávateľmi, už môžu žiadať o príspevky za február z opatrení na udržanie zamestnanosti elektronicky prostredníctvom stránky www.pomahameludom.sk.

Žiadosti a výkazy môžu posielať do 30. apríla tohto roka. Európska komisia totiž Slovensku schválila 22. marca dodatok k schéme štátnej pomoci na podporu udržania zamestnanosti. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Keďže išlo o rozsiahlu zmenu schémy štátnej pomoci, Európska komisia ju v spolupráci s Protimonopolným úradom posudzovali od polovice februára,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí. Maximálna výška príspevku na jedného zamestnanca zostáva na úrovni 1 100 eur.

O príspevok vo výške 100 percent celkovej ceny práce si môžu žiadať tí zamestnávatelia, ktorí neboli k 31. decembru 2019 podnikom v ťažkostiach. Súčet poskytnutej pomoci za február tohto roka a nasledujúce mesiace nesmie prekročiť limit 1,8 milióna eur.

Do limitu sa nezapočítavajú už poskytnuté príspevky v rámci Prvej pomoci a Prvej pomoci +. Limity sú súčasťou podmienok schválených Európskou komisiou. „V prípade, že žiadateľ prekročil stanovený limit alebo patril k 31. decembru 2019 do skupiny podnikov v ťažkostiach, naďalej môže pokračovať v poberaní príspevku vo výške 80 % celkovej ceny práce tak, ako doteraz,“ upozornil rezort.

O príspevok môžu zamestnávatelia žiadať na zamestnancov, ktorí nastúpili do zamestnania najneskôr k 1. februáru 2021. „Rozšírili sme aj skupinu žiadateľov, keďže o príspevky sa môžu uchádzať aj subjekty, ktoré vznikli a začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. 2. 2021,“ uviedlo ministerstvo práce. Ak sa zamestnávateľ rozhodne žiadať o príspevok na mzdy všetkých zamestnancov v závislosti od poklesu tržieb podľa opatrenia 3B, po novom môže dostať od 330 eur do 870 eur na jedného zamestnanca.

Úrady práce prijímajú aj žiadosti o príspevky „Prvej pomoci“ za február aj pre opatrenia 2, 4A a 4B. Záujemcovia môžu zasielať svoje žiadosti a výkazy e-mailom na adresu príslušného úradu práce do 30. apríla tohto roka. Na udržanie pracovných miest už úrady práce vyplatili už takmer 1,2 miliardy eur a podporili celkovo 3 milióny 455-tisíc mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO.

Žilinský kraj

12:41 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 176 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť covidových lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom znížila o 10 percent.

Najvýraznejšie sa zlepšila situácia v dolnokubínskej nemocnici, kde počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 medzitýždenne klesol zo 42 na 30. „V Kysuckej nemocnici Čadca je hospitalizovaných 84 pacientov s ochorením COVID-19, 30 pacientov eviduje nemocnica v Liptovskom Mikuláši a 32 covidových lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici Trstená,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 28 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

„V čadčianskej nemocnici sme zároveň ako prví na Slovensku otvorili postcovidové oddelenie, kde máme aktuálne plne obsadenú kapacitu 26 lôžok. Hospitalizovaní sú tu pacienti, ktorí si vyžadujú po preliečení na covidových lôžkach starostlivosť v ústavnom zdravotníckom zariadení,“ uviedla Pekarčíková.

Ako ďalej doplnila, v štyroch krajských nemocniciach je voľných 85 reprofilizovaných lôžok. Informovala tiež o tom, že nemocnice aktuálne evidujú 47 nakazených zdravotníkov.

11:58 Cesty do zahraničia za účelom rekreácie budú obmedzené aj v čase od 1:00 do 5:00. Vyplýva to z návrhu uznesenia, ktoré na stredajšom rokovaní schválila vláda. Pobyt v prírode bude rovnako možný v rámci okresu len do 20:00.

V okresoch v I., II. a III. stupni varovania bude možná návštevy prírody aj bez platného negatívneho testu na prítomnosť ochorenia COVID-19 v rámci okresu. V okresoch v IV. stupni varovania bude aj pri návšteve prírody potrebný negatívny antigénový alebo PCR test nie starší ako sedem dní, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 nie staršie ako tri mesiace alebo potvrdenie o zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny.

Od druhého očkovania pritom musí ubehnúť 14 dní. Výnimka sa vzťahuje na osoby mladšie ako 15 rokov, staršie ako 65 rokov, na zdravotne ťažko postihnuté osoby, ktoré sa pohybujú s pomocou vozíčka alebo osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje podstúpenie testovania.

V prípade Bratislavy sa za okres považuje územie celého Bratislavského kraja, v prípade Košíc sa za okres považuje územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice-okolie. Uznesenie nadobudne platnosť vo štvrtok 25. marca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:34 Kým v okolitých krajinách dochádza k prudkému nárastu nových prípadov, na Slovensku sa pandémia pomaly dostáva pod kontrolu. Klesá pozitivita PCR aj antigénových testov. Avšak, aj keď sa denne urobí približne štvrť milióna testov, PCR testov robíme stále menej.

Pozitívny trend vidieť pri všetkých sledovaných faktoroch okrem jedného. Nepriaznivo sa podľa Ministerstva zdravotníctva SR vyvíja počet pacientov, ktorí potrebujú pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV). Lôžka s UPV sú naplnené na 91 percent.

Prečo je to tak, keď počty hospitalizovaných v nemocniciach klesajú? Zastaví sa to niekedy? Pre portál vZdravotníctve.sk na tieto otázky odpovedal matematik Ivan Bošňák, ktorý pre analytickú stránku Dáta bez pátosu pripravuje nielen rozbory, ale aj predikcie.

11:01 Prípad prečinu porušovania povinností za krízovej situácie vyšetruje odbor kriminálnej polície v Banskej Bystrici.

Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, dôvodom sú zistenia, ktoré nasvedčujú tomu, že v jednej z banskobystrických prevádzok na sídlisku Sásová počas trvania núdzového stavu nie sú úmyselne a opakovane rešpektované opatrenia prijaté vládou na území Slovenskej republiky.

„Prevádzka bola otvorená pre verejnosť, pričom bolo v jej interiérových priestoroch počas kontroly zistené, že sa tam nachádzajú zákazníci využívajúci služby prevádzky rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu, predovšetkým konzumáciu alkoholu,“ konkretizuje polícia.

10:46 Vláda v stredu schválila nové rozdelenie okresov podľa COVID automatu. Návrh aktualizácie mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 predložil na rokovanie vlády podpredseda vlády a minister financií poverený riadením ministerstva zdravotníctva Eduard Heger.

Nová mapa bude platná od 29. marca. Od budúceho týždňa bude vo štvrtom stupni varovania 14 okresov, v treťom stupni 58. Do druhého stupňa sa zaradí sedem okresov.

Čiernu farbu COVID automatu budú mať od pondelka okresy Čadca, Gelnica, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Turčianske Teplice a Žilina. V bordovej farbe, teda treťom stupni bude 58 okresov. Druhý stupeň bude platiť pre okresy Kežmarok, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Covid automat.jpg
Zafarbenie okresov od 29. marca do 4. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Trnavský kraj

10:35 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) ponecháva rozhodnutie o pokračovaní prezenčného štúdia žiakov končiacich ročníkov stredných škôl na zvážení ich riaditeľov a regionálnych hygienikov.

Župa ako zriaďovateľ podľa riaditeľa odboru školstva Stanislava Pravdu nebude prijímať plošné celokrajské opatrenia. Študenti končiacich ročníkov v kraji sa tento týždeň vrátili do školských lavíc, aby sa mohli čo najlepšie pripraviť na ukončenie štúdia.

„Školy môžu stále pokračovať v prezenčnom vzdelávaní týchto študentov, hlavne vo výučbe odborných predmetov. Prípadný prechod na dištančnú formu župa necháva na zvážení riaditeľov jednotlivých škôl. Na jednej strane by mali zohľadniť efektívnosť vyučovania pri počte študentov, ktorí prejavili záujem o prezenčnú formu. Zároveň by sa mali riadiť odporúčaniami regionálnych úradov verejného zdravotníctva a aktuálnym vývojom epidemickej situácie,“ povedal Pravda.

Dodal, že vedenie župy očakáva zosúladenie odporúčaní regionálnych hygienikov v rámci jednotlivých okresov pre zriaďovateľov škôl. Štúdium na stredných školách Trnavského samosprávneho kraja v tomto školskom roku končí približne 3400 študentov.

10:05 Za utorok pribudlo na Slovensku ďalších 1977 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 11 378 PCR testov. O 71 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesli, ich počet sa znížil o 108. Pribudlo 15-tisíc zaočkovaných.

Celkový počet neaktívnych prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku sa zvýšil o 38 063 na 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:47 Košice sa od pondelka 22. marca zaradili medzi takzvané bordové okresy v rámci COVID automatu. Na mierne zlepšenie vo vývoji epidemickej situácie pozitívne zareagovali aj rodičia a oproti minulému týždňu sa o päť percent navýšili počty žiakov prvého stupňa v základných školách, ktorí tam absolvujú prezenčnú výučbu. Vyšší počet detí je aj v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Hoci sa z pohľadu spôsobu výučby nič nezmenilo, od začiatku tohto týždňa registrujeme o trochu zvýšený záujem rodičov dať svoje deti do škôl. Po konzultáciách s vedením košického RÚVZ predpokladáme, že do Veľkej noci bude platiť súčasný stav, keď do škôl chodia prednostne deti rodičov, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu,“ informovala košická viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).

Materské školy v meste v súčasnosti navštevuje 30 percent všetkých detí, prvý stupeň základných škôl 37 percent žiakov. Druhý stupeň ZŠ momentálne nie je otvorený. Najväčší záujem rodičov o to, aby sa ich deti mohli zúčastniť výchovno-vzdelávacieho procesu v materských školách, je na MŠ Dneperská a Dénešova, kde sa približuje k polovici všetkých detí. V základných školách sú rozptyly o niečo väčšie.

„Závisí to aj od prístupu rodičov a ochoty riaditeľov vyjsť v ústrety rodičom. Napríklad na ZŠ Považská navštevuje prezenčnú výučbu 81 percent žiakov a len o niečo menej je to na ZŠ Postupimská. Najmenej detí máme na ZŠ Jenisejská. Uvidíme, ako sa budú tieto čísla vyvíjať v nasledujúcich dňoch, keď sa aj naše ZŠ premiérovo zúčastnia pilotného testovania na ochorenie COVID-19 prostredníctvom výplachu ústnej dutiny,“ uviedla vedúca oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková.

Takzvané kloktacie PCR testy, ktorých výhodu je omnoho presnejšie zistenie prítomnosti nového koronavírusu oproti antigénovým testom, čakajú na žiakov 3. a 4. ročníka. Záujem o takúto dobrovoľnú formu testovania prejavila 1 200 rodičov tretiakov a štvrtákov na základných školách v meste. Výsledky testovania budú oznámené rodičom cez víkend.

V prípade pozitívneho výsledku u niektorého zo žiakov bude ďalší postup v rukách RÚVZ. Ten s okamžitou platnosťou nariadi karanténu celej triedy, ako aj všetkých zamestnancov a rodinných príslušníkov, ktorí prišli do kontaktu s dieťaťom.

Žarnovica

9:32 Mesto Žarnovica od stredy 24. marca dodáva ochranné respirátory FFP2 svojim občanom. Ako samospráva informuje na svojej webovej stránke, respirátory distribuujú zamestnanci mestského úradu postupne po uliciach. Do každej domácnosti bez ohľadu na vek a počet členov v domácnosti dodajú jeden kus biely a jeden čierny.

Ochranné pomôcky budú obyvateľom Žarnovice doručené do poštových schránok. „Domácnostiam, ktoré nemajú poštovú schránku alebo na rodinnom dome nie je viditeľne uvedené súpisné/popisné číslo domu nemusí byť respirátor doručený správne,“ upozorňuje radnica s tým, že zamestnanci nezodpovedajú za prípadnú krádež, keď schránky nie sú zabezpečené. Problémom pri doručovaní môžu byť aj schránky plné letákov.

Občania s trvalým pobytom „Žarnovica“ bez konkrétnej ulice si môžu respirátor vyzdvihnúť na mestskom úrade v klientskom centre. Úradné hodiny centra sú pre verejnosť od 8:00 do 12:00 okrem štvrtku, kedy je nestránkový deň.

Žilina

9:09 Žilinská radnica od stredy 24. marca zabezpečuje nákup potravín a drogérie pre ľudí pozitívne testovaných na koronavírus, ktorí majú povinnosť dodržiavať karanténu. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, ľudia v karanténe si môžu túto službu objednať telefonicky na čísle 0908 304 916 v pracovných dňoch od 13:00 do 15:00.

Nákup potravín a drogérie budú zabezpečovať zamestnanci mestského úradu. „Nákup sa bude doručovať vždy v nasledujúci deň od objednania medzi 10:00 až 12:00. Volajúcich sa pri objednaní budú pýtať na meno, adresu, číslo domu, bytu či poschodie. Potrebné bude oznámiť aj to, odkedy je žiadateľ pozitívny na COVID-19 a na ktorom odbernom mieste mu vykonali test,“ uviedol Miškovčík.

Za nákup budú objednávajúci platiť až po doručení na základe pokladničného dokladu a len v hotovosti. „Zamestnanci mestského úradu sa pri doručovaní nákupu preukážu služobným preukazom. Náklady na dopravu hradí mesto, záujemca o službu platí len cenu nákupu,“ podotkol hovorca mesta.

Upozornil zároveň, že počas veľkonočných sviatkov od 1. do 5. apríla nebude radnica spomenutú službu prevádzkovať. „Posledný rozvoz pred sviatkami je naplánovaný na 1. apríla, po sviatkoch si budú môcť ľudia v karanténe objednať službu opäť 6. apríla, rozvoz sa uskutoční 7. apríla,“ doplnil Miškovčík.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať