KOŠICE 23. januára (WebNoviny.sk) – Možnosť kvalitného duálneho vzdelávania zameraného na informačno-komunikačné technológie (IT) v košickom regióne ponúka Stredná priemyselná škola (SPŠ) elektrotechnická v Košiciach v spolupráci so spoločnosťou T-Systems Slovakia.
Ako informovala agentúru SITA Edita Hilgartová z T-Systems, aktuálne je spustené v poradí už 7. prihlasovanie na štúdium, ktoré venuje až 70 % výučby praktickým skúsenostiam. Toto duálne vzdelávanie je v Košiciach voľbou mnohých študentov po maturitnej skúške.
Preveria aj motiváciu študentov
Uchádzač musí zvládnuť prijímací pohovor, na ktorom sa preveria jeho jazykové znalosti, komunikácia a motivácia študovať IT.
Prijatých bude 30 uchádzačov, ktorí sa v priebehu štúdia budú špecializovať na pozície sieťový špecialista, systémový špecialista alebo aplikačný špecialista. Spoločnosť ponúka alternatívne riešenia aj pre zvyšných záujemcov, ktorí prejavia chuť preniknúť do sveta IT.
Do duálneho vzdelávania nastúpilo medziročne viac žiakov, z odborov dominuje aj strojárstvo
„Trojročné pomaturitné vyššie odborné duálne vzdelávanie je určené pre absolventov stredných odborných škôl alebo gymnázií. Dôležitou podmienkou pre prijatie je ukončené stredoškolské štúdium s úspešne vykonanou maturitnou skúškou, ktorá nie je staršia ako päť rokov. Tento rok sme zjednodušili proces prihlasovania na štúdium, ktorý spočíva vo vyplnení elektronickej prihlášky na internetovej stránke SPŠ elektrotechnickej v Košiciach, alebo cez link na webe T-Systems Slovakia,“ informoval Štefan Krištín, riaditeľ SPŠ elektrotechnickej v Košiciach.
Doložil, že novinkou je aj to, že uchádzač prikladá k prihláške len kópie ročníkových vysvedčení zo štúdia na strednej škole, ktoré nemusia byť overené. Zjednodušila sa tak administrácia v procese prihlasovania a navyše s prihlasovaním sa na toto štúdium nie sú spojené žiadne poplatky.
Absolventom garantujú pracovnú pozíciu
Aktuálne duálne študuje 80 študentov. Okrem kvalitného IT vzdelávania ich počas troch rokov štúdia motivuje aj firemné prostredie, štipendium a platená prax. Dualistom sa počas štúdia venujú pedagógovia a lektori z firmy.
„Veľkou výhodou je možnosť otestovať si naše vedomosti vo virtuálnom prostredí v dual-labe, k akému by sme sa inde dostali len ťažko. Vďaka týmto technológiám pracujeme s reálnymi serverovými operačnými systémami, teda simulujeme to, čo budeme vykonávať v zamestnaní. Keď sa niečo pokazí, snažíme sa sami prísť na riešenie, a tým rozvíjať naše praktické zručnosti a posúvať sa vpred,“ zhodnotil Michal Borza, študent 2. ročníka duálneho vzdelávania.
Ako uviedol generálny riaditeľ T-Systems Slovakia Daniel Giebel, absolventom duálu garantujú pracovnú pozíciu vo firme. Vzhľadom na to, že počas štúdia sa spoznajú s budúcimi kolegami a firemným prostredím, je pre nich prechod od statusu študenta k zamestnancovi veľmi jednoduchý.
„Teší nás, že si model duálneho vzdelávania našiel svoje miesto medzi firmami a vzdelávacími inštitúciami v regióne,“ povedal Giebel.