KOŠICE 18. mája (WEBNOVINY) – Hladiny riek v Prešovskom kraji výrazne poklesli. Nové lokálne povodne sa v nedeľu nevyskytli. Hasiči monitorujú stav v teréne a tam, kde je to už možné, začínajú s odčerpávaním vody. V nedeľu mali čerpadlá v pohotovosti hlavne v okrese Stará Ľubovňa.
Hasiči pomáhajú aj pri odstraňovaní polámaných a spadnutých stromov vo Vysokých Tatrách, boli nasadení v časti medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom. Informácie agentúre SITA poskytol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ľuboš Mruz.
V Sabinove je tretí stupeň
V meste Sabinov naďalej trvá III. stupeň povodňovej aktivity. Primátor Peter Molčan uviedol, že Torysa klesla na 170 centimetrov, ale na brehoch rieky stále vykonávajú záchranné práce. Poškodené sú brehy v celkovej dĺžke asi 300 metrov na dvoch miestach v severnej a južnej časti mesta. Povodeň v týchto miestach spôsobila škodu na majetku, primátor zatiaľ vie o 48 zatopených pivniciach, suterénoch rodinných domov a záhradných chatkách. V štyroch prípadoch ide o väčšie škody na hospodárskych budovách. Povodeň zničila aj úrodu.
Primátor Sabinova uviedol, že pokiaľ sa počasie nezhorší, s veľkou pravdepodobnosťou v pondelok odvolá III. povodňový stupeň. Najvyšší stupeň povodňovej aktivity trvá aj v ďalších obciach Sabinovského a Prešovského okresu.
Situácia v Košiciach sa upokojuje
Povodňová situácia v Košickom kraji sa pomaly upokojuje. Tretí stupeň povodňovej aktivity je stále na rieke Torysa pri Košických Olšanoch, hladina však už klesá a ráno o deviatej dosahovala 468 cm. Vyplýva to z informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Na Hornáde je na hornom toku prvý stupeň povodňovej aktivity, pri Kysaku a Ždani je druhý stupeň, pričom hladina má klesajúcu tendenciu. Druhý stupeň povodňovej aktivity stále platí na rieke Hnilec v Stratenej a vo Švedlári.
Besniace počasie stihlo už vyrobiť 200-tisícové škody
V Košiciach vyhlásili tretí stupeň, problémy robí aj Torysa
Slovenské ulice zalieva voda, na východe je mimoriadny stav
Rušná služba
Košickí hasiči mali v súvislosti s povodňami rušnú službu, v sobotu krátko pred 15:00 pri obci Trstená pri Hornáde zachraňovali troch mužov a ženu, ktorí uviazli v maringotke. Ako v nedeľu ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov Roman Keruľ, postihnutí sa nevedeli dostať z maringotky pre silný prúd a množstvo vecí plávajúcich na hladine, ktorá dosahovala výšku 1,2 metra.
Hasiči pri ich záchrane použili čln a museli prekonať vzdialenosť približne 600 metrov, pričom dvaja v neoprénových oblekoch kráčali popri plavidle, aby odstraňovali rôzne prekážky na hladine. Záchranné práce trvali skoro tri hodiny.
Hasiči tiež odčerpávali vodu v priemyselnom parku Šaca, z pivníc rodinných domov v Malej Ide, na Hradbovej ulici v Košiciach, z rodinného domu v Rozhanovciach. Okrem toho odstraňovali naplaveniny okolo pilierov mosta vo Vajkovciach. V súvislosti s povodňami zasahovali aj rožňavskí hasiči, ktorí odčerpávali vodu z dvoch studní, ktoré slúžia ako zdroj pitnej vody.
Slovenská katolícka charita (SKCH) spolu s diecéznymi a arcidiecéznymi charitami ponúka obciam pomoc pri odstraňovaní následkov povodní. Už v minulosti bola charita zapojená do rovnakých aktivít a tak je vybavená väčším množstvom humanitárneho materiálu a vybavenia na zmierňovanie škôd, ktoré povodne spôsobili.
„Sme pripravení pomôcť ľuďom postihnutým povodňami. V prvotnej fáze im budeme bezplatne požičiavať vysúšače a odvlhčovače a takisto bezplatne poskytovať pracovné náradie a čistiace prostriedky. Do pomoci sa zapojila tak centrálna charita, ako aj oblastné charity v rôznych častiach Slovenska,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.
Výčiny počasia, víchrica, prudký dážď a povodne, zasiahli najmä severné a východné časti Slovenska. Voda z potokov a riek sa vyliala do ulíc, zatopila domy i areály firiem. Silný vietor vyvrátil množstvo stromov. SKCH preto povzbudzuje všetkých postihnutých, aby sa obrátili na charitu, ktorá im poskytne bezplatnú pomoc. Obrátiť sa môžu na SKCH a diecézne a arcidiecézne charity, ktoré aktuálne zisťujú situáciu a potreby v zasiahnutých oblastiach. Na stránke www.charita.sk si domácnosti môžu nájsť aj pokyny týkajúce sa čistenia a dezinfekcie v domoch a bytoch, zdrojov pitnej vody a žúmp, ako aj ďalšie užitočné rady.