Kosovo podozrieva Srbsko zo snahy destabilizovať krajinu, rovnako aj zo sabotáže rokovaní

Kosovo Serbs wave Serbian flags during a protest in Mitrovica, Kosovo, Sunday, Nov. 6, 2022. Several thousand ethnic Serbs on Sunday rallied in Kosovo after a dispute over vehicle license plates triggered a Serb walkout from their jobs in Kosovo's institutions and heightened ongoing tensions stemming from a 1990s' conflict
Foto: AP Photo/Bojan Slavkovic

Kosovo v pondelok obvinilo susedné Srbsko, že sa pokúša destabilizovať krajinu. Kosovský premiér Albin Kurti tvrdí, že srbský prezident Aleksandar Vučić sa v úzkej koordinácii s Ruskom a Čínou pokúša „sabotovaťEurópskou úniou sprostredkované rokovania.

Na základe rozhodnutia politických lídrov podalo rezignácie desať srbských poslancov, desať prokurátorov a 576 policajtov v Kosovskomitrovickom obvode na severe krajiny.

Kosovských Srbov, ktorých väčšina neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova z roku 2008, rozčúlilo rozhodnutie kosovskej vlády postupne zakazovať používanie poznávacích značiek vydaných v Srbsku. Členovia srbskej menšiny tak v sobotu na protest proti nariadeniu odišli z postov v štátnej správe.

Podľa Kurtiho by malo počas prvých troch týždňov novembra dostať upozornenie asi 6 300 etnických Srbov, ktorí vlastnia autá s nezákonnými poznávacími značkami. Počas nasledujúcich dvoch mesiacov dostanú pokuty a počas ďalších troch mesiacov do 21. apríla budú môcť jazdiť len s dočasnými miestnymi značkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Albin KurtiAleksandar Vučič
Firmy a inštitúcie Európska únia