Končiaceho kosovského predsedu parlamentu vypočúval špeciálny súd v holandskom Haagu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas a po vojne v Kosove v rokoch 1998 až 1999. Kadri Veseli v piatok v noci povedal, že ho tribunál vypočúval tri hodiny. Bližšie detaily však neposkytol a dodal len, že „ľudová vojna v Kosove bola pre spravodlivosť, slobodu a nezávislosť„.
Boj proti režimu Miloševiča
Veseli bol jedným z vysokopostavených veliteľov separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá počas vojny bojovala proti režimu srbského lídra Slobodana Miloševiča.
„Odporovali sme srbským etnickým čistkám, genocíde. Boj UCK bol konfrontáciou s etnickými čistkami,“ povedal Veseli novinárom. Či na súde v Haagu vypovedal ako svedok alebo podozrivý, nie je známe.
Vojnové zločiny
Osobitný súd pre Kosovo a Špecializovaná prokuratúra, ktoré sídlia v Haagu, no sú súčasťou kosovského súdneho systému, vznikli v roku 2015, aby prešetrili obvinenia z vojnových zločinov voči bojovníkom UCK počas a po kosovskej vojne.
Kosovo a Albánsko budú bojkotovať odovzdávanie Nobelovej ceny, protestujú proti oceneniu Handkeho
Súd zatiaľ nevzniesol žiadne obvinenia. Tento rok si napríklad predvolal aj odchádzajúceho premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý vzápätí na to rezignoval, čo viedlo k predčasným voľbám.
Stovky masakier
Mnohí Kosovčania spomínaný súd považujú za nespravodlivý, pretože Srbsko počas vojny, ktorú ukončila až 78-dňová letecká kampaň NATO, spáchalo stovky masakier.
Kosovo sa osamostatnilo od Srbska v roku 2008. Belehrad neuznáva jeho samostatnosť.