- aktualizované 5. marca 18:10
Predseda politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) Marian Kotleba sa v kauze odovzdávania kontroverzných šekov cíti nevinný. Vyhlásil to vo štvrtok pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.
Pojednávanie v tomto prípade začalo koncom januára, bolo však odročené na žiadosť obžalovaného. Sudkyňa vtedy totiž skonštatovala, že vec týkajúca sa odovzdávania šekov na sumu 1488 eur, môže byť posudzovaná podľa prísnejšej právnej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a podporovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
Na súd vo štvrtok prišlo svojho predsedu podporiť viacero členov ĽS NS vrátane zvolených poslancov Milana Mazureka, Stanislava Mizíka alebo Martina Beluského a tiež niekoľko desiatok priaznivcov. Obžalovaného pred súdom zastupujú traja advokáti.
Výsluch viacerých svedkov
Na programe pojednávania je výsluch viacerých svedkov. Manželský pár Peter a Jana Demjanovci, ktorý v roku 2017 prijal Kotlebu šek na sumu 1488 eur, si neuvedomili problematickosť danej čiastky.
Kotleba nemôže prísť na stredajšie pojednávanie v kauze šekov na 1488 eur
V danom období vychovávala rodina podľa Petra Demjana tri maloleté deti, pričom on predtým prišiel o prácu. Preto prijali na ponuku na pomoc, ktorú im sprostredkoval ich známy a je kňazom. „Určite by sme tam nešli, keby sme vedeli, že bude okolo toho taký cirkus,“ uviedol Peter Demjan. Jeho manželka doplnila, že sa manžela pýtala, prečo im dali sumu akurát 1488 eur. On jej však nevedel odpovedať. „Ďalej som to už neriešila,“ povedala s tým, že boli vďační za finančnú pomoc.
Pred súdom ako svedkyňa vypovedala aj bývalá riaditeľka Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici Darina Šlosárová. V aule školy totiž 14. marca 2017 odovzdával Kotleba ako predseda Banskobystrického kraja predmetné šeky. Svedkyňa uviedla, že škola na podujatie poskytla priestory, keďže samosprávny kraj je jej zriaďovateľom, ona sama však na podujatí nebola prítomná.
Samotný obžalovaný nateraz vo veci pred súdom odmietol vypovedať s tým, že tak urobí v neskoršej fáze konania. Vo vyjadrení k výpovediam svedkov uviedol, že dokazujú, že išlo o charitatívne podujatie.
Znalec vidí za číslom nacistickú symboliku
Číselná symbolika 1488, aká sa vyskytovala aj na šekoch, ktoré v roku 2017 odovzdával predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba, predstavuje medzinárodný notoricky známy symbol neonacistov. Vo svojom znaleckom posudku, ktorý pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku prečítal prokurátor, to uvádza český súdny znalec Jan Uhlíř. Samotný znalec tiež potvrdil verziu obžaloby, že číslica 14 reprezentuje výrok neonacistu Davida Lanea o budúcnosti bielych detí a číslovka 88 odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler„.
„Pôsobia ako poznávacie znamenia medzi ľuďmi, ktorí vedia, čo tieto kryptogramy znamenajú. V tomto prípade ide o krajnú pravicu,“ povedal Uhlíř. Znalec tiež doplnil, že aj pri samotnej politickej strane, ktorej Marian Kotleba šéfuje, registruje odkazy na tradície vojnovej Slovenskej republiky alebo Jozefa Tisa.
Predseda ĽSNS v reakcii na tvrdenia Uhlířa zdôraznil, že samotný znalec pripustil, že nacisti mali negatívny vzťah napríklad k hendikepovaným osobám. On im však podľa vlastných slov pomáha a aj medzi rodinami obdarovanými šekmi v marci 2017 boli také, ktoré mali zdravotne postihnuté deti. Zároveň obžalovaný označil pribratie tohto znalca do konania za nezákonné, keďže podľa neho nezložil správne sľub znalca.
Zákaznícka akcia pod názvom „1488“
Prokurátor Tomáš Honz pred súdom tiež prečítal odborné vyjadrenie štátneho radcu ministerstva vnútra pre oblasť heraldiky Ladislava Vrtela. Ten v ňom konštatuje, že logá združenia Slovenská pospolitosť, ktorej Kotleba v minulosti šéfoval, ako aj ĽSNS, vychádzajú zo symboliky Hlinkovej gardy z obdobia II. svetovej vojny.
Pred súdom v tejto kauze vypovedal aj novinár denníka SME Peter Getting. Ten vo svojej výpovedi uviedol, že už v roku 2007 sa venoval prípadu banskobystrického obchodu „KKK Anglická móda„, ktorý vlastnil obžalovaný so svojimi súrodencami. Obchod totiž vtedy zaviedol zákaznícku akciu pod názvom „1488„. Podľa vlastných slov sa Getting dlhodobo venuje problematike neonacizmu, pričom daná symbolika je podľa neho „všeobecne známa šifra„.
Obžalovaný v rámci vyjadrenia k tejto výpovedi povedal, že k predmetnému skutku, pre ktorý bola podaná obžaloba, nepovedal svedok vôbec nič. Navyše svedok podľa Mariana Kotlebu proti jeho osobe písal články na objednávku skupiny Penta, keď im ako banskobystrický župan nechcel predať nemocnice v správe kraja. Pojednávanie bude pokračovať deviateho apríla ďalším dokazovaním.
Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú
Kotleba momentálne čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.
Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.
Číslo 14 v sume 1488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.
Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede. Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.
Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora. Kotleba v minulosti už pre odovzdávanie šeku čelil obžalobe, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol.